Geminidy

Hvězdné divadlo: “Vánoční” kometa i ”padající hvězdy”

Už tento týden nás čeká dvojitý nášup vesmírného divadla. Nejprve z noci ze čtvrtka na pátek zablýská meteorický roj Geminidy a v neděli přidá pozdrav i “vánoční” kometa! Jak si vesmírnou podívanou užít? Nebo vyfotografovat?

Geminidy - až 90 meteorů za hodinu!

Meteorický roj je proud částic meziplanetárního prachu křižující zemskou dráhu. Tyhle prašné částice se pak při průletu zemskou atmosférou třou o molekuly vzduchu a vytvářejí za sebou zářící stopu. Nevědecky řečeno nás tak čeká plno přání a padajících hvězd! Ideální pro pozorování je druhá polovina noci z 13. na 14. prosince, tedy ze čtvrtka na pátek. Pokud vám to náhodou nevyjde, Geminidy půjdou vidět i v noci z pátku na sobotu, tedy z 14. na 15. prosince (ale ne tak dobře).

vesmír
life
Vesmírné cestování. Co je na startu rakety tak drahé?
31. 10. 2018
2 minuty vesmírného cestování

Vánoce jsou tady, kometu si vychutnej!

Hned dva dny po nášupu Geminid, konkrétně v neděli 16. prosince, naše zraky čeká ještě vzácnější astronomická událost - kometa 46P Wirtanen! Jelikož proletí "jen" 11,6 milionu kilometrů od Země, lze očekávat fakt pořádné astronomické drama spatřitelné pouhým okem. Takže si na nedělní noc, z 16. na 17. prosince, hoďte rezervaci a nechte se pokochat…

Jak a kde úkazy pozorovat?

Místo k pozorování si vyberte tak, abyste měli rozhled, co nejméně rušený stromy, domy a hlavně! světelným znečištěním měst (vhodný je tzv. směr venkov a pole, louky, lán, nebo hory). Logicky taky nezapomeňte na porci svařáku a nějaký ten spacák a karimatku, protože na oblohu se nejlépe dívá vleže (protože, vás pak nebolí za krkem!).

Foto: NightChina.net

Jak fotit?

K focení úkazů nechte kompaktní fotoaparát raději doma, budete potřebovat něco kvalitnějšího, nejlépe zrcadlovku (se stativem!) schopnou zachytit několikasekundovou expozici (případně stroj, co umožňuje manuálně ovládat uzávěrku na libovolnou dobu). Pokud takovouhle fotovýbavou disponujete a máte vyhlídlé místo bez světelného smogu, stačí jen v průběhu noci namířit objektiv k obloze, otevřít uzávěrku (či spustit co nejdelší expozici) a čekat, že ve hvězdném poli, které váš fotoaparát právě zabírá, proletí nějaký jasnější meteor. Pokud se snímky povedou, zkuste hodit fotkou po soutěžích Česká astrofotografie měsíce nebo Pohlednice z mého vesmíru na webu České astronomické společnosti! Třeba vyhrajete!

Už máte lístky na vesmírné divadlo? Ne? A není to škoda?

Zdroj: Astronomický ústav AV ČR

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější