Polsko
Polévka, neboli zupa, je grunt a pro polský žurek to platí dvojnásob - vydá totiž za celé jídlo. Podobá se krkonošskému kyselu, často se servíruje v chlebu a doplňuje se kysanou smetanou a vejcem. Další specialitou je pečivo neobvyklého tvaru sękacz, jeho původ najdeme v pruské kuchyni. V Toruni nezapomeň na jejich perník a zapij to tradiční medovinou.
Rakousko
Rakouská kuchyně není příliš proslulá, ale něco zde přece jen najdeme - zejména v hlavním městě Vídeň. Kdo by neznal obrovský řízek schnitzel nebo tradiční čokoládový sacher torte. Ze sladkého je další klasikou štrúdl, který se nejčastěji plní jablky, ale také tvarohem nebo mákem. Ale co ještě daleko větší pochoutka jsou kaiserschmarrn, neboli císařský trhanec. Jedná se o lehce karamelizovanou trhanou palačinku podávanou tradičně se švestkovou marmeládou nebo kompotem.
Maďarsko
Celkově je tato kuchyně specifická svou pikantností. Klasikou jsou zeleninové pokrmy, především z papriky, které se kombinují s masem (lečo, tokáň, paprikáš, perket). Základní surovinou je v Maďarsku chleba, který používají jako přílohu takřka k čemukoliv. Typicky ale samozřejmě k maďarskému guláši.
Z dezertů potom nezapomeň na krémeš (listové těsto s vanilkovým krémem). Mňam!
Slovensko
Halušky v Čechách si mnozí představí se zelím a slaninou, ale ty pravé slovenské stojí na jiné surovině - sýru brynza, který je další zdejší specialitou. Verze se zelím, které je další typickou surovinou, se na Slovensku nazývá strapačky. Další klasikou je právě zelná polévka kapustnica. A na závěr něco sladkého (i když se dají připravit i naslano) - bramborové lokše, podávané s mákem či povidly. Dobrú chuť!
Rusko
Ruská kuchyně oplývá snad největším množstvím druhů polévek ze všech světových kuchyní. Bývají kyselé (na způsob boršče) a základ tvoří především zelenina. Z Ruska pochází také světové známý stroganoff. Protože má zdejší kuchyně původ v rolnické stravě, základ tvoří většinou různé druhy pečiva. Od tmavého chleba, přes bliny (něco jako palačinky) až po kynuté plněné taštičky pirožky.
Klasikou jsou také knedlíčky pelmeně, které se připravují naslano i na sladko. A to vše samozřejmě v pravidelných intervalech prolévej dostatečným množstvím vodky!
Švédsko
Kdo miluje ryby, maso a brambory, toho švédská kuchyně mile překvapí. Chuťově je zkrátka výborná! Masové kuličky köttbullar všichni známe z obchodní velmoci severu IKEA. Už méně známý je bramborový lívanec raggmunk, podávaný s masem, a podobně jako zmíněné koule, s brusinkovou omáčkou. Hodně se ve Švédsku konzumují ryby a to především tzv. pohřbený (marinovaný) losos gravad lax, který je obdobou uzeného s přidáním kopru.
Pro odvážlivce a milovníky exotiky máme tip na losí guláš älggryta, který je absolutní delikatesou. Z dezertů se ptejte po kanelbullaru (šnek z kynutého těsta se skořicí) a dortu s vanilkovým krémem a marmeládou přelitým lahodným zeleným marcipánem, princesstårta.
Velká Británie
U Britů nezbývá než začít pořádně vydatnou snídaní v podobě pečených fazolí, smaženého vejce, slaniny, párků, žampionů a toustu. Na oběd si nenech ujít buď jeden z tradičních koláčů shepherds pie (jehněčí mleté maso a zelenina pokrytá bramborovou kaší) a cottage pie (hovězí), nebo smaženou rybu s hranolky a hráškem fish and chips. A to vše završ večeří ve formě neobvyklé kombinace toustu s těstovinami v rajské omáčce. Je evidentní, že britská kuchyně není zrovna tou nejzdravější, ale rozhodně stojí za ochutnání.
O víkendu má většina Britů typickou sunday roast dinner skládající se z pečeného masa, různých druhů zeleniny, brambor a yorkshire puddings (listové těsto s masem nebo zeleninou) s omáčkou nazvanou gravy.
Turecko
Když se řekne turecká kuchyně, asi málokomu automaticky nenaskočí döner kebab (opékané maso), málokdo ale ví, že ve skutečnosti existuje několik dalších druhů. Například iskender kebab (hovězí) nebo šiš kebab (špíz). A věděl jsi. Že falafel je ve skutečnosti také druh kebabu, akorát vegetariánský? Z příloh jsou nejtypičtější pilav (ochucená máslová rýže), bulgur a turecký chleba ekmek nebo známá placatá varianta pita.
Další klasikou a asi nejčastější tureckým jídlem je pide (podlouhlé pečivo v podobě kapsy, nacpané kdečím). A celou hostinu obvykle Turci zakončí obrovským množstvím sladkostí, které jsou opravdu hodně sladké, mezi kterými si nenech ujít baklavu (listové těsto plněné ořechy v cukru), lokum (kostky ze škrobu a cukru), halvu (turecký med) nebo sutlač (rýžový puding). Z nápojů si určitě nenech ujít jejich domácí kávu, maximálně přeslazený čaj a jogurtový nápoj ayran.
Které pokrmy jsi už vyzkoušel?