Středomořská kuchyně

Gastroturistika pro začátečníky: Všechny chutě Středomoří

Vydáváš se do ciziny? Dopřej zážitek i svým chuťovým buňkám! Na cestách tak nejen uvidíš stovky památek, uslyšíš miliony cizích slov a ucítíš nespočet vůní, můžeš ale také doslova ochutnat svět. Jako první se vrhneme na kuchyně kolem Středozemního moře - jsi připraven?

Stejně tak, jako má každá země světa svou historii, která se po staletí měnila a přetvářela, stáli už od pradávna v pozadí každé kultury také kuchaři a kuchařky. Spousta jídel navíc přetrvala dodnes a stala se národními kulinářskými symboly jednotlivých zemí a byla by veliká škoda je při cestování neochutnat.

Takže kam za čím?

Španělsko

Co se ti vybaví, když se řekne španělská kuchyně? Nám jednoznačně skvělá paella s mořskými plody, sušená šunka jamón a studená polévka gazpacho. Tradičním dezertem jsou smažené tyčinky z koblihového těsta, churros. Ty se ještě ideálně namáčí v čerstvě rozpuštěné čokoládě.

Španělská kuchyně je barevná a temperamentní stejně jako španělská kultura. Hojně se tu využívá olivový olej, Španělsko je jeho největším světovým producentem. Vedle jídla Španělé kladou důraz i na dobré trávení - poobědová siesta je nutností! To bychom měli zavést i u nás, co myslíš?

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Itálie

Italská kuchyně je absolutní klasika, známe a milujeme ji všichni. Ta skutečně italská, vychutnaná s výhledem na Koloseum nebo na projíždějící gondoly je ale ještě jiný level. Je lehká, a to jak na přípravu, tak i na trávení a jejím základem jsou především čerstvé suroviny.

V italské gastronomii jsou velké regionální rozdíly, a proto při cestách po Itálii vždy ochutnáš něco nového. Neapol je rodnou kolébkou pizzy, Benátky zase risottu. V Kampánii si nezapomeň dát tradiční Spaghetti aglio e olio a mozzarellu z bůvolího mléka. Na Sicílii stojí za zmínku trochu méně profláknutý předkrm Gamberetti avocado con senape e olio d’oliva, tedy grilované krevety v avokádu s olivovým olejem a hořčicí, nebo Caponata Siciliana, což je směs rajčat, lilku, další zeleniny a spousty bylinek. A nakonec samozřejmě sladká tečka, typické tiramisu, o jehož původ se pře Florencie a Siena. A nezapomeň ani na kávu!

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Chorvatsko

Nejtypičtějším balkánským pokrmem je čevapčiči. Dělá se z jemně namletého jehněčího či telecího masa a podává se se syrovou cibulí, zeleninou, hořčicí, ajvarem a chlebem. Obdobou čevapčiči je také pljeskavica, která se servíruje ve velké placce. Vedle ryb jsou základem chorvatské kuchyně i nejrůznější grilovaná masa, ovčí sýry, těstoviny a bílý chléb.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Řecko

Jíst v Řecku je zároveň způsob, jak konzumovat kousek významné historie. Gastronomie je pro Řeky totiž velice významným bodem. Jedním z tradičních jídel je musaka. Jet do Řecka a neochutnat ji, to zkrátka nejde. Podobně jako u italských lasagní ji tvoří několik zapečených vrstev - základem jsou plátky lilku, mleté jehněčí maso, brambory, rajčata a bešamelová omáčka. Z řecké kuchyně se i v zahraničí proslavily pochoutky jako gyros, řecký salát se sýrem feta, tzatziki nebo řecký jogurt. Ve velkém je tu využívaný také olivový olej a olivy jako takové.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Portugalsko

Portugalci (byť neleží tak úplně ve Středomoří, ale kuchyň je tu pořád ještě podobná) jsou odborníci na zákusky - ten nejslavnější se jmenuje pastel de nata (malý pudinkový koláček) a najdeš ho zaručeně na každém rohu stejně jako výtečnou portugalskou kávu. Pokud zavítáš do Porta, rozhodně uslyšíš o pokrmu francesinha. Jedná se o zapečený sendvič, který potěší především zapřisáhlé masožravce, protože obsahuje snad všechny druhy masa. Většinou uvnitř najdeš plátek vepřového, šunku, slaninu, různé druhy klobás a další ingredience se liší. Vše je zapečené v toustovém chlebu zalitém sýrem, vajíčkem a rajskou omáčkou. Shrnuto: doporučujeme zajít na tuto hostinu, až budeš mít opravdu velký hlad.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Francie

Francouzská kuchyně se často považuje za kuchyni snobů. Liší se region od regionu a francouzských specialit je opravdu nespočet. Francouzi si potrpí hlavně na sladké, dezertů mají spoustu, mezi ty nejznámější patří creme brulle, profitelores (větrníčky s vanilkovou zmrzlinou a čokoládovou polevou) a tarte tatin (obrácený jablečný koláč). Celkově je francouzská gastronomie hodně rozmanitá. Od klasických pekařských klasik, jako jsou croissanty, pain au chocollate, macaroons a bagettes, přes palačinky crepes a galettes (naslano z pohankové mouky) až po slané quiche, paštiky fois gras nebo cibulačku soupe á l’oignin gratinée.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Méně známé už jsou ale regionální speciality. V Nice se pyšní salátem Nicoise. Provence nedá dopustit na lahůdku v podobě kohouta na víně Coq au vin rouge, pomalu dušená hovězí líčka Joues de boeuf au vin rouge nebo vegetariánskou pochoutku z lilků rattatouille. Burgundsko proslulo šneky na másle escargots a la Bourguignonne. A v Lyonu si odvážlivci rádi pochutnají na žabích stehýnkách. A to nejlepší na konec. Kdo navštívil Francii a neprožil alespoň jeden večer ve společnosti kvalitních sýrů a vín, jako by tam vůbec nebyl.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Za jakými pochoutkami vyrazit do Polska, Ruska, Švédska nebo Velké Británie? Přečti si v pokračování článku.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější