Stávka středoškoláků - klima Prohlédni si galerii

#fotoreport: Nejsme záškoláci. Studenti stávkovali proti klimatické změně

„Vy jste přišli, a to je krásné!“ Organizátor středoškolské stávky za klima Vítek Springorum neskrývá své nadšení. Vypadá až dojatý, když se z pódia dívá na stovky studentů, které se tísní na Malostranském náměstí. Je pátek 15. března a protest v rámci iniciativy Fridays for Future se vydařil. Měl by přimět politiky, aby se zamysleli nad budoucností naší planety.
ekologie, středoškoláci
life
Děláme to kvůli budoucnosti, která je nejistá, říká mladý organizátor stávky za klima
7. 3. 2019
4 minuty o aktivitě mladých

Před třemi měsíci se tři středoškolští studenti rozhodli, že napodobí své vrstevníky po celém světě. Ti už několik měsíců stávkují proti klimatické změně. První impuls dala středoškolákům loni v září šestnáctiletá Švédka Greta Thunberg, která je nyní za své ekologické aktivity nominovaná na Nobelovu cenu míru. "Paráda! Doufám a věřím, že politici konečně budou jednat. Když se s tím nezačne něco dělat teď, tak bude brzy moc pozdě," reaguje na zprávu o Gretině úspěchu jedna z organizátorek stávky. V příštím momentu se ale rychle loučí, protože už je nejvyšší čas vydat se do průvodu.

Foto: Hana Grohová

Studenti jsou vybaveni transparenty, které hlásají "nemáme planetu B", "dinosauři si také mysleli, že mají čas" nebo "měňme systém, ne klima". Bubnují na bubínky, skandují a pomalu se vydávají směrem na Malostranskou. Na Klárově se přidávají i vysokoškoláci, a dokonce maminky s malými dětmi. Jedna z nich nese miminko v nosítku na břiše a hrdě drží transparent s nápisem "mámy jsou s vámi".

Foto: Hana Grohová

Průvod se blíží k úřadu vlády. Budova je ohrazena a hlídají ji policisti. Zřejmě mají strach, že by mladí protestující mohli nějakým způsobem ublížit vládním úředníkům. Možná i z toho důvodu se dav u vlády nezastaví, ale musí pokračovat dále. Studenti jdou po zídce nad tramvajovou kolejí. "Ihned slezte dolů! Vraťte se a posbírejte ty kameny!" křičí na ně jeden z policistů, kteří průvod hlídají. Rozčiluje se, že udělali na silnici nepořádek a nutí je, aby se vrátili a uklidili ho.

Foto: Hana Grohová

Hlavním bodem trasy je Ministerstvo průmyslu a obchodu. "Uhlí patří pod zem!" skandují středoškoláci. Požadují omezení těžby uhlí, snížení emisí oxidu uhličitého nebo udržitelné zemědělství.

Dav se pomalu sune městem. Dostává se do varu a vykřikuje "není čas ztrácet čas!" Na Národní třídě je asi nejhlasitější. Mnozí ze studentů si totiž uvědomují, že právě tady se téměř před třiceti lety střetli jejich vrstevníci s komunistickou policií.

Foto: Hana Grohová

Dnes se také mezi stávkujícími pohybují policisti, ale ne proto, aby proti protestu zasáhli. Zajišťují, aby mohl dav projít přes nábřeží, kde normálně jezdí tramvaje. Z okénka jedné z nich ukazuje postarší pán palec dolů. Pravděpodobně se mu nelíbí, že středoškoláci nesedí v lavicích a místo toho pochodují městem.

Průvod se za hlasitého skandování přesouvá zpět na Malostranské náměstí. Někteří si odskočí na zmrzlinu, pokračují ale také do cíle. Tam je čeká ještě několik projevů z úst odborníků i studentů. "Vaše stávka a občanské postoje jsou naprosto zásadní a bez nich by to nešlo," chválí studenty v úvodním proslovu ekolog Bedřich Moldan, ministr životního prostředí ve vládě Petra Pitharta. Středoškoláci hlasitě tleskají a děkují za podporu. Ve tvářích protestujících je vidět nadšení, někteří se v euforii dokonce objímají.

Foto: Hana Grohová

Klára Richterová, jedna z organizátorek a studentka Gymnázia Jana Keplera, vypadá, že se rozbrečí dojetím. Když promlouvá k zaplněnému náměstí, hlas se jí třese. Představuje "klimatické desatero", tedy deset věcí, které by měl dělat pro ochranu životního prostředí každý. "Já sama ještě nejsem bezobalová, ale snažím se o to. Včera jsem si byla koupit mýdlo bez obalu. Stálo mě 29 korun," prohlašuje a přesvědčuje ostatní, aby ji následovali.

V podobném duchu se nese většina proslovů. Obecenstvo řídne, protože začíná poprchávat, ale většina zůstává do konce. Organizátoři zavelí, aby všichni zvedli své transparenty na společnou fotku. Přes barevně popsané kartony není vidět druhou stranu náměstí.

Foto: Hana Grohová

"Vážená vládo, vážení poslanci, zvládli jsme to," prohlašuje spokojená středoškolačka v závěrečném projevu. Stávka měla úspěch. Byla součástí zatím největší akce proti klimatické změně. Web FridaysForFuture.org uvádí, že zaregistrovali 2052 protestů ve 123 zemích světa. Dav se pomalu rozpouští, ale studenti se horlivě baví o uplynulém dopoledni. Vyměňují si názory a nápady, jak bojovat proti změně klimatu. Jsou rozhodnuti pořádně se starat o planetu. "Já nejím maso ani nic živočišného a jezdím všude na kole nebo hromadnou dopravou. Rád bych ale dělal víc," prohlašuje mladý gymnazista.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější