Rudá záře nad Českem
Zatmění Měsíce vzniká při průchodu kosmického souseda zemským stínem. V noci z 16. na 17. července se Měsíc sice zahalí "jen" do polostínu, ale i tak chytne zvláštní zabarvení. Podle stavu atmosféry může být zbarven do naoranžovělé, cihlově červené, rudé nebo dokonce nahnědlé barvy.
Kdy sledovat?
Téměř tři hodinová měsíční show začne krátce po 22:00 na všech českých zahradách, lukách i na vesnicích a ve městech. Největší pastva pro oči (tzv. maximum zatmění) nastane kolem 23:30. Nezakrytá část Měsíce pak podle astronomů vytvoří na nebi nezvyklý nebeský úsměv (to chcete!). Konec částečného zatmění nastane společně s jednou hodinou ráno.
Fotím, tedy jsem
Měsíční úkaz bude fotogenický, a to jak z měst, tak i mimo ně. Takže pokud třeba plánujete spát pod širákem, vězte, že k focení zatmění stačí téměř jakýkoliv fotoaparát nejlépe s možností manuálního nastavení ohniskové vzdálenosti a v nejlepším případě i se stativem a dálkovou spouští (více o focení Měsíce na webu České astronomické společnosti). Jedinou komplikací znemožňující focení i pozorování rudého Měsíce je nadmíru velká oblačnost (takže pro sichr hlídat předpověď).
Stručný průběh zatmění ve zkratce
Východ Měsíce (Praha) - 21 hod 03 min SELČ
Začátek polostínového zatmění (nelze vidět očima) - 20 hod 43 min 53 s SELČ
Začátek částečného zatmění - 22 hod 01 min 43 s SELČ
Maximální fáze zatmění (65,3 %) - 23 hod 30 min 44 s SELČ
Konec částečného zatmění - 0 hod 59 min 39 s SELČ
Konec polostínového zatmění (nelze vidět očima) - 2 hod 17 min 36 s SELČ
50 let od začátku cesty na Měsíc
Právě 16. července 1969 začalo vyvrcholení jednoho z (prozatím) největších vesmírných dobrodrodružství lidstva. Tři astronauté - Neil Armstrong, Edwin Aldrin a Michael Collins - byli v mohutné raketě Saturn V vystřeleni k Měsíci.
Pro fotky i příběh z měsíční cesty hoďte okem po galerii.