Cuy. Morče vhodné ke konzumaci
Zatímco klasické morče domácí (známé z dětských pokojů a chovatelských stanic) váží v obvyklých případech zhruba 0,8-1,25 kilogramu, jihoamerické plemeno cuy váží mezi 1,5 až 4 kily. "Mně to nejvíce připomínalo kombinaci tří pro mě běžných pokrmů. Králík, vepř, a jelikož jsou morčata tučná, tak onen tuk pak velmi překvapivě chutnal jako když máte na štědrovečerní tabuli řízek z kapra, který byl poněkud línější a za svůj život se zvládl obalit sádlíčkem," přirovnává cestovatel a bohém Kryštof Zlatník chuť morčete ke známým českým pochoutkám. Přípravit morče pak v zemích Jižní Ameriky lze téměř na jakýkoliv způsob - grilování, pečení i smažení.
Nový hit? Zmrzlina!
S konceptem morčecí zmrzliny přišla María del Carmen Pilapaña z Ekvádoru. "Moje rodina a můj manžel si mysleli, že jsem blázen. Mysleli si, že tuhle zmrzlinu nikdo nebude chtít, nakonec se ale stala naším hlavním výrobním artiklem," okomentovala nelehký zrod zmrzliny pro Huffington Post Pilapaña. Mária následně poodhalila i tajemství výroby. Nejprve morčecí maso uvaří, pak umele na paštiku, přidá mléko (případně smetanu) a celou směs vychladí do konzistence zmrzliny. Chuť prý připomíná kuře.
P.S. Pokud máte morčecí choutky, tady je recept:
- 2 kusy morčata
- 6 uvařených brambor
- 150 g nasekaného česneku
- 200 g žlutých aji papriček
- Sůl dle chuti
- Olej
Vařené brambory nakrájejte na kulaté plátky a prozatím dejte stranou. Naporcujte morčata na čtyři (případně dva) kusy podle velikosti a okořeňte solí a česnekem. Dále už je to taková česká klasika - kousky morčete osmažte na fakt horkém oleji (nezapomeňte z obou stran) a na pánev pak přihoďte brambory i papričky a pečte do zlatova. V receptu se doporučuje servírovat morče kousky třeba ještě s rýží (případně s kreolskou omáčkou), ale v Česku lze doporučit mega porci tatarky a kečupu.