V moči alkohol
Lékaři z nemocničního centra Pittsburské univerzity před nedávnem v odborném časopise Annals of Internal Medicine publikovali vskutku podivuhodný případ podobný tzv. syndromu vlastního pivovaru. Do ordinace nakřáčela 61letá žena, která trpí cirhózou a diabetem, s cílem nechat se zapsat na seznam čekatelů pro transplantaci jater. Jelikož ale cirhóza a diabetes patří mezi časté projevy spjaté s alkoholismem a ženiny testy opakovaně potvrdily přítomnost alkoholu v moči, snažili se jí lékaři poradit, aby místo žádosti o transplantaci raději omezila pití lahodných moků, případně vyhledala odbornou pomoc.
Dvakrát měř, jednou diagnostikuj
Žena ale zarputile tvrdila, že se alkoholu zřídkakdy vůbec dotkne, takže lékaři pro jistotu přistoupili i ke krevnímu testu na alkohol. Ten vyšel negativně a přiměl mediky provést podrobnější zkoumání moči i močového měchýře ženy. Po rozboru specialista z nemocničního centra v ženině močovém měchýři objevil kolonii kmene kvasinek zvaných Candida glabrata. Ty jsou sice součástí lidské mikroflóry, ale mohou se přemnožit a pracovat podobně jako kvasinky pivovarské. Aby lékaři zjistili, zda může kolonie kvasinek vytvářet v těle ženy alkohol, umístili ženiny vzorky do Petriho misky, vytvořili prostředí podobné měchýři a jali se sledovat, zda kvasinky kvasí, vzorek skutečně kvasit začal a produkce alkoholu se potvrdila.
Močák jako ideální prostředí
Za situací zřejmě podle pittsburghských doktorů stála zvýšená hladina cukru v močovém měchýři ženy (způsobená diabetem) v kombinaci s velkým množstvím kvasinek a specifickými podmínkami v močovém měchýři (mj. nedostatek vzduchu). Dohromady tak faktory dokázaly močový měchýř pacientky proměnit na intimní a osobní lihovárek (nutno dodat, že takto "vyrobený" alkohol by se neměl konzumovat). Pro ženu se ale diagnostický objev stal skvělou zprávou, protože prokázání abnormality jí nyní otevírá cestu k zapsání na seznam čekatelů pro transplantaci.
Podněty, návrhy i další podivuhodné diagnózy hoďte do komentů…