kompost titulni

Páteční bizár: Pohřby zatím nejsou ekologické, proto přichází kompostování lidí

Přiznejme si to, kremace i rakev prostě nejsou úplně ekologické. Spousta dýmu, spousta dřeva a svou roli sehrává i fakt, že hřbitovy zabírají moc prostoru. Přesně s touto argumentací vyrukovola na americký trh firma Recompose, která v éře ekologické odpovědnosti přináší eco-friendly konec pro lidské ostatky, a to kompostování...

Washington, stát, ve kterém to už půjde

V květnu minulého roku se Washington stal prvním státem v USA, který zlegalizoval lidské kompostování (účinnost zákona je ale nastavena až od května tohoto roku). Podle newyorských Timesů se dokonce jedná o první stát na světě, který tuto formu zakončení života svým občanům dovoluje legálně. Nový zákon tak mj. reaguje na potřeby některých obyvatel stát se doslova dalším životem, a to díky proměnění svých ostatků v kvalitní půdu. Tu pak pozůstalí mohou využít třeba při sázení květin, bylinek, koření i stromů (ano, reinkarnace dostává úplně jiný rozměr, aneb bude z tebe oregano).

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Make pohřby zelené 

Firmu Recompose spustila v roce 2017 architektka Katrina Spade, přičemž k založení společnosti na "skutečně zelené" pohřby ji přivedlo dlouholeté zkoumání pohřebního průmyslu, ekologická stopa pohřbívání i jistá neprůhlednost pohřební kultury (přiznejme si to, skoro každý z nás se děsí představy probuzení se v krematoriu). Firma, sídlící ve městě Seattle (tedy ve státě Washington) momentálně hledá dostatek financí pro svou expanzi. "Filosofií firmy je rozšířit myšlenku lidského kompostování do světa s cílem změnit emoční náboj kolem péče o smrt a přeměnit tak konec života na environmentální bohatství," shrnuje důvody pro rozšiřování eko pohřební stylu společnost na svém webu. 

Za klima i za finanční dostupnost

Podle propočtů firmy kompostování lidských ostatků ušetří cca jednu tunu CO2 na jeden pohřeb oproti kremaci nebo klasickému pohřbu "do země" (firma totiž mj. do pohřebního procesu započítává i CO2 vytvořené kremací, výrobou rakví a náhrobků). Důraz ale společnost klade i na finanční dostupnost. Zatímco běžná praxe "pod drn v rakvi" stojí ve Washingtonu více než 8 000 doláčů a kremace se pohybuje v cenové relaci od 1 000 do 7 000 dolarů, předběžné vyčíslení kompostační služby počítá s částkou "pouhých" 5 500 dolarů (plus si domů odnesete kvalitní hlínu, že jo). A jak dlouho proces kompostování trvá? Podle nedávné studie, kterou firma publikovala, pouhých 30 dní…

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Jak to vidíte vy? Brali byste, aby si z vás pozůstalí vypěstovali třeba oregano na špagety, nebo jabloň? 

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější