Festivaly dnes a v minulosti

Od jazzových trubek po festivalová města aka jak se fesťáky měnily v průběhu století

Dnes chápeme festivaly jako třídenní mejdany pod stanem, plné hudby, alkoholu a zamlžených zážitků. Přitom kdysi tomu bylo jinak. Úplně prvním zaznamenaným festivalem byly pravděpodobně Pýthijské hry, které se odehrály v Delfách. Za festival byly považovány i středověké společenské akce, kde se mimo jiné pořádaly i souboje.

Když vznikl úplně první hudební festival, alespoň v té podobě, ve které ho známe dodnes, psala se 50. léta 20. století. Konkrétně to byl rok 1954 a bylo to ve městě Newport na Rhode Islandu. Jednalo se o první ročník festivalu Newport Jazz a založila jej Elaine Lorrirald společně s Georgem Weinem, který jej organizoval. Festival, na jehož podiích vystupovaly legendy jako Louis Amstrong nebo Miles Davis, si svoji tradici drží dodnes společně s Newport Folk Festival, který založil Wein tři roky poté. Ten se zase může pyšnit tím, že na svých prknech jako jeden z prvních uvítal zpěváka Boba Dylana.

Bob Dylan na Newport Folk Festivalu | Video: Youtube.com

Když barvy vládnou mysli

V 60. letech a se s přicházející érou hippies objevil Monterey International Pop Festival. První ročník třídenního festivalu se konal v roce 1967 v Kalifornii. Mezi hlavními vystupujícími byli na příklad The Who, Jimmi Hendrix, Mamas and Papas a také Janis Joplis. Její vystoupení tady je považováno za start její kariéry. Kuriozitou je, že všichni vystupující se vzdali honoráře a výtěžek šel na charitu. Mezi obdarované patřili například Blue Monday Foundation, H.E.A.R., Romania Angels a mnoho dalších. Festival se stal mimo jiné inspirací pro jeden z nejznámějších festivalů na světě - Woodstock.

Woodstock je považován za jeden z největších hudebních momentů v historii. Na prvním ročníku v roce 1969 počítali organizátoři pouze s 50 tisíci návštěvníky, ale lístků se ve finále prodalo na 200 tisíc. Jejich nedostatek však návštěvníky absolutně neodradil! Organizátoři tak byli nuceni festival zpřístupnit všem. V americkém Bethelu se tehdy sešlo přes půl miliónu lidí, a i přes tak ohromný počet návštěvníků se festival obešel bez jediného konfliktu. Woodstock se díky tomu stal jedním ze symbolů odporu hippies proti válce ve Vietnamu a konzervativním hodnotám společnosti.

Woodstock 1969 | Video: Youtube.com

Evropský rozkvět

Přesuňme se ale do Evropy, konkrétně do Velké Británie na Isle of Wight, kde se v roce 1968 konal první ročník stejnojmenného festivalu. Z tři roky jeho trvání hostil například The Who, The Nice nebo Ten Years After. V roce 1970 britský parlament schválil zákon, který vyžadoval povolení na shromáždění více než 5 tisíc lidí, takže si festival musel dát až do roku 2002 pauzu. Od té doby se koná každoročně.

V roce 1970 vznikl Pilton Festival, který dnes známe pod jménem Glastonbury. Jeho symbolem je stage ve tvaru pyramidy a řadí se mezi nejdůležitější festivaly na světě. Zajímavé je, že festival pravidelně doprovází špatné počasí, což na druhou stranu v Anglii není zas tak nezvyklé. Ale ani nepříznivé podmínky nemají na prodej lístků vliv. V roce 2017 se za 90 minut prodalo neuvěřitelných 137 000 vstupenek.

V roce 1999 vznikl multižánrový festival, který bývá vyprodaný do několika hodin. Jestli myslíte na Coachellu, tak myslíte správně. Dnes patří k nejnavštěvovanějším a nejvýnosnějším festivalům v USA. Kromě Guns’n’Roses, Eminema nebo Rihanny mohli v roce 2012 návštěvníci Coachelly vidět i holografické vystoupení již zesnulého 2Paca, který na stagi vystoupil společně s živým Snoop Doggem.

Tupac Hologram, Snoop Dogg and Dr. Dre živě na festivalu Coachella | Video: Youtube.com

Když se podíváme domů do České republiky, tak nejstarším festivalem u nás byl TrutnOFF Open Air, který svoje počátky pamatuje už v roce 1987 a přezdívalo se mu český Woodstock. Momentálně je ale v pauze. Hledá totiž nové místo, takže v rámci našich hranicích musíte prozatím zajet jinam.

Festival jako plnohodnotný kulturní zážitek

Hudební festivaly za ta léta prošla výraznými proměnami a v dnešní době organizátoři sázejí nejen na line-up, ale i na bohatý kulturní program. V rámci festivalu je dnes možné navštívit například různé workshopy, přednášky nebo talky. V Čechách je vhodné zmínit Let It Roll, který v rámci festivalu pořádá Beats Evolution Conference s panelovými diskuzemi a rozhovory s vystupujícími umělci.

Diskuzní scénu posunul zcela na jiný level festival Colours of Ostrava, který od roku 2016 v jeho rámci pořádá Meltingpot, na kterém se schází tuzemští, ale i zahraniční řečníci zastupující nejen hudbu, ale i oblasti antropologie, cestování, ekonomie nebo módy. Jsou ale i festivaly, jejichž místo konání se nedá nazvat jako areál, ale rovnou hotové město. Řeč je o Boomtown Fair Fest, který se koná od roku 2009 v Anglii. Kromě toho, že zastupuje různorodý line-up jak undergroundových, tak globálních umělců snad ze všech hudebních žánrů od ska, reggae, přes jazz, folk, po drum and bass, techna, hip-hopu a dalších, má podobu skutečného města s uličkami, čtvrtěmi a protkaného lesy s forest parties.

Festival Boomtown Fair | Video: Youtube.com

Kromě toho, že je v současné době možná až příliš mnoho hudebních festivalů, které se vzájemně kryjí, je často dechberoucí i jejich cena. Kulturní program se velmi často odvíjí od ceny základních vstupenek, které se obvykle pohybují kolem 2 tisíc korun za zhruba tři dny + kempovné. Jediný festival u nás, který si pořád udržuje svoji dostupnou cenu zůstává Votvírák, který každý rok na letišti v Milovicích otevírá festivalovou sezónu přehlídkou českých a slovenských interpretů. Na festival, který může být synonymem pro označení "čecháčství," každý rok přijde několik desítek tisíc návštěvníků i bez doprovodného programu a bohužel, i bez dostatku toaletního papírů na toitoikách.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější