17. listopad Praha Prohlédni si galerii

#fotoreport: Věnce v koši a protestní akce. I tak vypadal 17. listopad v Praze

Sobotní Den boje za svobodu a demokracii, zároveň i Mezinárodní den studentstva, se v hlavním městě nesl nejen v duchu vzpomínek na oběti 17. listopadu 1939 a 1989. Protestovalo se hlavně proti premiérovi Andreji Babišovi. Jak to během dne vypadalo na Národní třídě a Hradčanském náměstí?

7:30

Na Národní třídě začal protest, jehož účastníci chtěli zabránit přístupu k pamětní desce premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Ten ale věnec k pietnímu místu položil už po půlnoci, stejně tak Tomio Okamura (SPD). Pár aktivistů vyhodili věnce do koše opodál, taktéž skončily i květiny z Hradu, které donesl neznámý mladý muž. "Policie zastala roli uklízečů," okomentovala to, že věnce z odpadků strážníci vynesli, paní držící transparent "Položím život za své děti. Pozor, chceme být i s naším tátou." Incident policisté dále vyšetřují. Podle informací nejdříve zjišťují, kolik jednotlivé věnce stály, aby vyhodnotili, zda se jedná o přestupek nebo trestný čin…

Foto: Nikol Mudrová

U památníku se stavili během rána i další politici. Během návštěvy předsedy ČSSD Jana Hamáčka lidé vykřikovali: "Pošli Babiše z vlády." Hamáček na to písničkáři Ziggymu Horvátovi odpověděl: "Nebojte, i o tom ve straně uvažujeme."

Foto: Nikol Mudrová

Při pokládání květiny bývalým předsedou senátu Milanem Štěchem (také ČSSD) se ozývali hesla: "Děkujeme senátu," což naráželo na prohlášení dolní komory, že je v současné situaci nepřípustné, aby byl Babiš v čele vlády. Stavili se i americký velvyslanec Stephen B. King, představitelé TOP09 s Miroslavem Kalouskem, za Piráty Ivan Bartoš s manželkou, Vít Rakušan ze STAN a za ODS mimo jiné Miroslava Němcová s manželem.

Foto: Nikol Mudrová

9:30

Začal oficiální program na Národní třídě Korzo Národní. Konaly se pouliční výstavy, koncerty, na piazzetě Národního divadla stály stánky neziskových organizací a na návštěvníci si mohli pochutnat také na Národním brunchi.

Foto: Nikol Mudrová

11:30

"Tento rok jsem uctil 17. listopad s předstihem, protože jsem brzy ráno odjel do Švýcarska za svým synem," uvedl na své facebookové stránce Andrej Babiš.

Proč? Shrňme si v rychlosti kauzu posledních dnů: Andrej Babiš junior v reportáži Seznam TV řekl, že ho unesli otcovi spolupracovníci na Krym a nikdy u policie nevypovídal - nemyslí si ale, že by o tom Babiš starší věděl. Premiér ale tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií a neříká pravdu. 

12:00

Akce na Korzu Národním pokračují. V rámci literárního programu "obývák Václava Havla" řada známých osobností četla texty bývalého prezidenta Havla. Četli třeba Zdeněk Svěrák, Ivan Trojan nebo Olga Sommerová.

Foto: Nikol Mudrová

13:00

Pod sochou Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí se sešlo několik desítek lidí na romském protestu Proti lži a nenávisti. Stavili se proti výrokům prezidenta Zemana na adresu Romů. "Máme žít v klidu, míru a toleranci," řekl jeden z řečníků. "Jsme občany České republiky, česká kultura se stala součástí našeho života," dodal. Podepisovala se také petice vyžadující omluvu Zemana.

Foto: Nikol Mudrová

14:30

Romský protest na Hradčanech se postupně měnil ve shromáždění před Pochodem za slušné Česko, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Požadovali demisi premiéra. Zazněla i Modlitba pro Martu.

15:00

Průvod se vydal z Hradčanského náměstí. Šlo se přes Malostranské náměstí, Karlův most, Národní třídu až na Staroměstské náměstí, kde se přeměnil v demonstraci. Po cestě lidé skandovali například "Demisi, demisi!" "Česko není Rusko!" nebo "Chceme slušnou vládu."

Foto: Nikol Mudrová

Po cestě nám odpověděl Miroslav Kalousek (TOP09) na otázku, zda si myslí, že je dobré svolávat demonstrace právě v tento svátek: "Symboly 17. listopadu jsou demokracie, svoboda a ideály humanismu. Právě tyhle hodnoty jsou teď mimořádně ohroženy. Proto je tolik potřeba připomínat si 17. listopad a zápasit za ty hodnoty, které představuje."

Když jsem se v průvodu dostali až na Smetanovo náměstí, zvolal někdo z davu: "Koukněte na Karlův most, to jsme pořád my!" Další mu odpověděl: "A já mám informaci, že poslední jsou ještě na Malostranským náměstí!

16:15

Nakonec dle odhadů organizátorů pod Orloj dorazilo na 25 tisíc lidí.

Foto: Hana Grohová

Kromě těchto akcí, které jsme pro vás osobně dokumentovali, se slavilo i u vysokoškolských kolejí na Albertově, z náměstí Republiky vyšel satirický karnevalový průvod Sametové posvícení, z Albertova na Národní se běžel #runJinak, na Václavském náměstí byl Koncert pro budoucnost a probíhala také Noc divadel.

Foto: Hana Grohová

Projděte si celý den v úvodní fotogalerii.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější