7:30
Na Národní třídě začal protest, jehož účastníci chtěli zabránit přístupu k pamětní desce premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Ten ale věnec k pietnímu místu položil už po půlnoci, stejně tak Tomio Okamura (SPD). Pár aktivistů vyhodili věnce do koše opodál, taktéž skončily i květiny z Hradu, které donesl neznámý mladý muž. "Policie zastala roli uklízečů," okomentovala to, že věnce z odpadků strážníci vynesli, paní držící transparent "Položím život za své děti. Pozor, chceme být i s naším tátou." Incident policisté dále vyšetřují. Podle informací nejdříve zjišťují, kolik jednotlivé věnce stály, aby vyhodnotili, zda se jedná o přestupek nebo trestný čin…
U památníku se stavili během rána i další politici. Během návštěvy předsedy ČSSD Jana Hamáčka lidé vykřikovali: "Pošli Babiše z vlády." Hamáček na to písničkáři Ziggymu Horvátovi odpověděl: "Nebojte, i o tom ve straně uvažujeme."
Při pokládání květiny bývalým předsedou senátu Milanem Štěchem (také ČSSD) se ozývali hesla: "Děkujeme senátu," což naráželo na prohlášení dolní komory, že je v současné situaci nepřípustné, aby byl Babiš v čele vlády. Stavili se i americký velvyslanec Stephen B. King, představitelé TOP09 s Miroslavem Kalouskem, za Piráty Ivan Bartoš s manželkou, Vít Rakušan ze STAN a za ODS mimo jiné Miroslava Němcová s manželem.
9:30
Začal oficiální program na Národní třídě Korzo Národní. Konaly se pouliční výstavy, koncerty, na piazzetě Národního divadla stály stánky neziskových organizací a na návštěvníci si mohli pochutnat také na Národním brunchi.
11:30
"Tento rok jsem uctil 17. listopad s předstihem, protože jsem brzy ráno odjel do Švýcarska za svým synem," uvedl na své facebookové stránce Andrej Babiš.
Proč? Shrňme si v rychlosti kauzu posledních dnů: Andrej Babiš junior v reportáži Seznam TV řekl, že ho unesli otcovi spolupracovníci na Krym a nikdy u policie nevypovídal - nemyslí si ale, že by o tom Babiš starší věděl. Premiér ale tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií a neříká pravdu.
12:00
Akce na Korzu Národním pokračují. V rámci literárního programu "obývák Václava Havla" řada známých osobností četla texty bývalého prezidenta Havla. Četli třeba Zdeněk Svěrák, Ivan Trojan nebo Olga Sommerová.
13:00
Pod sochou Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí se sešlo několik desítek lidí na romském protestu Proti lži a nenávisti. Stavili se proti výrokům prezidenta Zemana na adresu Romů. "Máme žít v klidu, míru a toleranci," řekl jeden z řečníků. "Jsme občany České republiky, česká kultura se stala součástí našeho života," dodal. Podepisovala se také petice vyžadující omluvu Zemana.
14:30
Romský protest na Hradčanech se postupně měnil ve shromáždění před Pochodem za slušné Česko, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Požadovali demisi premiéra. Zazněla i Modlitba pro Martu.
15:00
Průvod se vydal z Hradčanského náměstí. Šlo se přes Malostranské náměstí, Karlův most, Národní třídu až na Staroměstské náměstí, kde se přeměnil v demonstraci. Po cestě lidé skandovali například "Demisi, demisi!" "Česko není Rusko!" nebo "Chceme slušnou vládu."
Po cestě nám odpověděl Miroslav Kalousek (TOP09) na otázku, zda si myslí, že je dobré svolávat demonstrace právě v tento svátek: "Symboly 17. listopadu jsou demokracie, svoboda a ideály humanismu. Právě tyhle hodnoty jsou teď mimořádně ohroženy. Proto je tolik potřeba připomínat si 17. listopad a zápasit za ty hodnoty, které představuje."
Když jsem se v průvodu dostali až na Smetanovo náměstí, zvolal někdo z davu: "Koukněte na Karlův most, to jsme pořád my!" Další mu odpověděl: "A já mám informaci, že poslední jsou ještě na Malostranským náměstí!"
16:15
Nakonec dle odhadů organizátorů pod Orloj dorazilo na 25 tisíc lidí.
Kromě těchto akcí, které jsme pro vás osobně dokumentovali, se slavilo i u vysokoškolských kolejí na Albertově, z náměstí Republiky vyšel satirický karnevalový průvod Sametové posvícení, z Albertova na Národní se běžel #runJinak, na Václavském náměstí byl Koncert pro budoucnost a probíhala také Noc divadel.
Projděte si celý den v úvodní fotogalerii.