František Talíř

Evropský parlament není jen pro starý. Seznamte se s mladými kandidáty

Volby do Evropského parlamentu jsou za dveřmi a o jejich důležitosti není třeba diskutovat. I když se může zdát, že post europoslance náleží spíše ostříleným politikům, v letošních volbách se bude ucházet o jedno z jednadvaceti poslaneckých křesel pro Českou republiku i řada mladých kandidátů. Vyzpovídali jsme nejmladší kandidáty z osmi subjektů, které mají největší šanci se do Evropského parlamentu probojovat.

Do fungování EU se může zapojit každý

Nejmladším kandidátem za Občanskou demokratickou stranu (ODS) je teprve jednadvacetiletý Štěpán Slovák. Kromě studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy je aktivní politik. "Ještě pořád máme v naší zemi svobodu ať už slova či podnikání, a já bych chtěl, aby to tak i zůstalo. V politice chci hájit zájmy svých 'obdobníků', tedy lidí, kteří se nachází v obdobné životní situaci jako jsem já. Ať už věkem, vzděláním, bydlištěm, koníčky či budoucími plány," odpovídá na otázku, proč se rozhodl vstoupit do politiky. Chce také inspirovat další mladé lidi a ukázat jim, že věk není překážkou v úspěchu, ať už v politice nebo podnikání.

Štěpán Slovák
Štěpán Slovák Foto: archiv Štěpána Slováka

Za největší slabinu EU považuje to, že neumí své úspěchy srozumitelně komunikovat, unie podle Slováka musí být pochopitelná i pro širokou veřejnost, jen tak budou moci Češi dostatečně unii ocenit. Naopak výhod má podle mladého kandidáta celou řadu, ale ten největší přínos vidí v evropských strukturálních fondech. "Díky nim moje rodné město Luhačovice opravilo část kulturního domu, postavilo krytou Městskou plovárnu a zrekonstruovalo hlavní lázeňskou promenádu doktora Veselého. Také jsme vybudovali moderní Sportovní centrum Radostova." Zároveň dodává, že je důležité i to, jak se evropské strukturální fondy přerozdělují a to, jak zasahuje do tržní ekonomiky, už je věc druhá.

Karel Pelikán
life
Mladí si neuvědomují, že politika ovlivňuje 99 % života, říká mladý politik Pelikán
25. 10. 2018
3 minuty o politice

Cílem Slováka je, aby se jeho vrstevníci začali více zajímat o veřejný život a politiku. "Můžou nejen volit, ale i být zvoleni. V případě volebního úspěchu bych chtěl co nejvíc studentů a mladých profesionálů zapojit do fungování Evropského parlamentu. Pokud už teď někdo ví, že má chuť zapojit se do některé z evropských institucí, ať se ozve. I v případě, že ve volbách neuspěji jako kandidát, pokusíme se vám vyhovět například skrze kandidáty, kteří mandát získali."

ODS chce dlouhodobě reformovat Evropskou unii. Podle Slováka by součástí reformy měla být i změna v možnosti navrhovat zákony, jelikož to nyní může pouze Evropská komise. "Tady vidím značný demokratický deficit. Pokud by měl právo zákonodárné iniciativy i Evropský parlament, tak jsem přesvědčen, že by to řešilo významnou část národnostních sporů v rámci unie mezi jednotlivými členskými státy."

Je třeba přiblížit EU lidem

Za hnutí ANO2011 zastává pozici nejmladšího kandidáta pětadvacetiletá Petra Bašová. Že se chce věnovat politice si uvědomila před dvěma lety, kdy měla tu možnost být součástí politické kampaně do amerického kongresu: "Poznala jsem úžasného kongresmana, který bojoval za hodnoty, které mi byly blízké a v té chvíli jsem si uvědomila, že se politice chci věnovat i v budoucnu."

Petra Bašová
Petra Bašová Foto: archiv Petry Bašové

Podle Bašové mladí lidé v evropských institucích chybí, přestože se jedná právě o budoucnost nastupující generace. V EU vidí potřebu reformy. "Musí se vrátit ke svému původnímu poslání, což je bezpečný a ekonomicky prosperující kontinent. A dělat jenom to, co dává smysl pro všechny členské státy společně." Naopak vyzdvihuje volný pohyb a obchod po EU a také financování spousty projektů, které by bez evropských peněz neměly šanci. Cílem Bašové je přiblížit EU lidem. Má pocit, že komunikace k občanům EU je špatná. "Nesmyslné hoaxy šířené médii jsou velmi toxické a mají značný podíl na negativním vnímání EU mezi lidmi."

V kampani chce poukázat na sílu naší země a na potenciál ČR. "Máme na to být přínosem pro celou Evropskou unii. Věřím, že se nám to během kampaně podaří lidem vysvětlit a ti přijdou k volbám," říká a vyzývá čtenáře, aby šli volit, jelikož se jedná o naši budoucnost.

Je politika sexy? V žádném případě!
work
Je politika sexy? V žádném případě!
3. 11. 2016

Předseda hnutí ANO a premiér ČR Andrej Babiš je kvůli evropským dotacím vyšetřován i v Bruselu. Nabízí se tedy otázka, jestli by jeho kauzy nemohly komplikovat práci europoslanců za hnutí ANO. "Já si to nemyslím. Máme tu oficiální orgány, které to řeší a dospějí k nějakému závěru. Věřím, že se brzy potvrdí, že k žádnému střetu zájmu nedochází, my to nebudeme muset v médiích ani v evropském parlamentu řešit a zase se budeme moci věnovat normální práci pro lidi," odpovídá Petra Bašová.

Nejmladší kandidát komunistů se chce věnovat životnímu prostředí

Na kandidátce KSČM zaujímá pole nejmladšího kandidáta třiadvacetiletý Andrej Bóna. Ve vstupu do politiky ho z velké části ovlivnila rodina. "Od mala jsem byl veden k tomu, že nejdůležitějšími hodnotami je respekt k životu, ať už lidí nebo všeobecně všeho živého na Zemi. S tím jde ruku v ruce přesvědčení, že solidarita a ohled na druhé jsou důležitější než hamižnost a ego. Tohle jsou moje základní hodnoty, které se samozřejmě dají prosazovat i jinde než v politice, a proto jsem při studiu také učil a pracoval v neziskových organizacích. Aktivní zapojení se do politiky je jeden z nástrojů, jak se zasadit o to, aby společnost tyto hodnoty více akcentovala." V osmnácti vstoupil do Strany demokratického socialismu (SDS) a ve dvaceti se stal jejím místopředsedou. S KSČM a dalšími levicovými subjekty vytvořili volební program, který podle Bóna chce změnit EU od základů. "Chceme přepsat pravidla, která nadržují právě těm silnějším. Chceme EU, která funguje pro 99 % lidí, ne to jedno procento nahoře. Jiná taková kandidátka u nás není."

Iniciativa Youth Speak Up!, mladí podnikatelé a aktivisté a poslanci Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a František Kopřiva (Piráti), TK Poslanecká sněmovna, 28. 3. 2019
life
21 bodů pro 21. století. Probudila se konečně mladá občanská společnost?
23. 4. 2019
2 minuty o budoucnosti

Mladí lidé podle Andreje Bóny patří do politiky na všech úrovních. "Zasloužíme si rozhodovat o vlastní budoucnosti. Ostatně lidé ve věku do 30 let tvoří asi 33 % společnosti, takže i z tohoto důvodu je dobře, že nás teď do EP kandiduje více mladých." Jako ty největší problémy EU vidí například klimatickou změnu, daňové ráje nebo nerovnováhu sil mezi korporacemi a běžným občanem. "V dost blízké budoucnosti budeme muset překopat to, jakým způsobem přemýšlíme o ekonomice. Ekonomika EU musí stát na pracovních místech, které budou šetrné k životnímu prostředí a na přechodu k bezuhlíkovým technologiím. Hlavní zodpovědnost nese ropný průmysl a jeho lobby, ne běžný spotřebitel. Cenu za boj proti klimatické změně musí nést ti, kteří ji způsobili a mají na to prostředky, ne běžní spotřebitelé."

Andrej Bóna
Andrej Bóna Foto: archiv Andreje Bóna

Kromě toho vidí problém v neprůhlednotelnosti EU, což se odráží i na volební účasti do EP. "Jako nesmysl mi připadá to, že Evropský parlament, jediný přímo volený orgán Evropské unie, nemá možnost navrhovat zákony. To je další z důležitých bodů v našem programu." Popularizace politiky mezi mladými lidmi či ekonomika a ochrana životního prostředí jsou témata, na která by se chtěl kandidát komunistů zaměřit.

"Lidé určitě oceňují snazší cestování, program Erasmus nebo zrušení poplatků za roaming, takové ty věci každodenního užitku. Ještě si ale myslím, že zásadním přínosem Evropské unie je to, že si teď víc uvědomujeme, že nemůžeme přemýšlet ve stylu 'my' a 'oni, ti za kopečkama'. Že musíme brát v potaz to, že jsme ekonomicky, kulturně i politicky provázaní s ostatními zeměmi Evropy." V kampani chce zaujmou osobitým stylem. Podle svých slov není klasický politik v obleku a sám sebe označuje za studenta a aktivistu. Sází na sociální sítě a především na kontaktní kampaň.

Z HitHitu do Evropského parlamentu

Nejmladší pětadvacetiletý kandidát KDU-ČSL František Talíř vybírá peníze na svoji kampaň opravdu originálně - na crowdfundingové stránce HitHit. "Nejsou za mnou žádní velcí sponzoři, zkusit sehnat finanční prostředky crowdfundingem mi proto přišlo jako dobrý nápad. Zároveň to považuji za velmi transparentní a férové. Inspiroval jsem se například u Marka Hilšera, který šel také touto cestou a sám mě na HitHitu podpořil. Vybrané peníze půjdou do výroby propagačních materiálů a do sponzoringu na sociálních sítích."

Foto: archiv Františka Talíře

Do politiky vstoupil hlavně proto, že už nechtěl jen nečinně sedět a přihlížet nástupu populistů, a jelikož jsou pro něj důležité křesťansko-demokratické hodnoty, KDU-ČSL byla logická volba. "Jsem člověk bytostně proevropský a svou kandidaturu chápu také jako možnost být co nejvíce mezi lidmi a mluvit s nimi o tom, proč tady EU je, jak vznikla a jaký má pro nás přínos. Mojí ambicí není ostatní přesvědčovat, naopak si velmi rád poslechnu i odlišné názory. Klíčové je ale zprostředkovávat lidem informace."

Jan Papajanovský
life
Nejmladší starosta v ČR: Chci jít příkladem, že věk je až to poslední, na čem záleží
20. 11. 2018
3 minuty o politice

Stejně jako předešlí kandidáti, také František Talíř vidí výzvu přiblížit EU lidem a posílit vliv občanů na jejich fungování. "Navrhuji proto právo zákonodárné iniciativy pro Evropský parlament, který je jediným přímo voleným orgánem EU. Aktuální skepsi živenou populisty prakticky ve všech evropským zemí překonáme pouze v případě, že lidé přijmou projekt sjednocené Evropy opravdu za svůj." Výhody EU vidí nejen ve finančním přínosu, ale možnosti volně cestovat nebo volat a posílat SMS do zemí EU za stejných podmínek jako u nás.

Chtěl by se zaměřit na otázky vývozu zbraní do válečných zón nebo třeba na životní prostředí. Svůj program má vyvěšený na webu, což je také jedna z věcí, kterými chce zaujmout voliče: "Osobně se snažím být co nejvíce mezi voliči a mluvit s nimi, protože podanou ruku nenahradí ani sebelepší marketing. Šance být zvolen je velmi reálná, mezi jednotlivými kandidáty bývají leckdy rozdíly v desítkách hlasů. Já se se svým týmem a s dobrovolníky snažím odvést poctivý kus práce a uvidíme, jak to dopadne."

Představení dalších čtyř kandidátů v dalším článku.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější