Bratislavský think-tank Globsec nedávno zveřejnil studii, ve které zjišťoval postoje obyvatel zemí V4 (tj. ČR, SR, Polsko a Maďarsko) ke geopolitické otázce jejich země, EU a NATO, roku 1989 a ke konspiračním teoriím. Z každé země se průzkumu zúčastnilo od 1000 do 1012 lidí tak, aby vzorek co nejvěrohodněji odrážely celou populaci.
Západ, nebo východ?
První otázkou průzkumu bylo, zda-li vaše země patří na západ, na východ, nebo někde mezi. Nejen u nás je to palčivá a často omílaná otázka. Pro západ se z Čechů rozhodlo celkem 57 % lidí ve věku od 18 do 24 let. Toto číslo má se stárnoucími generacemi klesající tendenci. Že patříme "někam mezi" odpovědělo 38 % lidí do 24 let. Prozápadnější mladou generaci mají jen v Maďarsku, celkem 69 %.
Czexit? U mladých bez šance
Další otázkou, kterou se průzkum zabývá, je jak by lidé volili, kdyby se hlasovalo o vystoupení či setrvání v EU a NATO. Mladí nejen v České republice mají v těchto otázkách celkem jasno. Setrvání v EU by volilo 84 % dotázaných. Odcházet z Evropské unie se však nechce ani starším generacím. U lidí ve věku od 25 do 34 let má organizace zatím stále sdružující osmadvacet států 75% podporu. Stejnou podporu najdeme dokonce i u lidí starších 65 let. Vystoupit by chtělo jen 15 % lidí do 24 let.
Pro setrvání jsou mladí lidé i v Polsku, Slovensku a Maďarsku. V poslední jmenované zemi by EU nechtělo opustit dokonce 87 % lidí ve studentském věku.
Mladí lidé v České republike drží první pozici v kladnému vztahu k organizaci NATO. V referendu by pro setrvání hlasovalo hned 91 % respondentů. Podpora NATO převládá napříč všemi generacemi, ale nikde není tak velká. Překvapivě skeptické je Slovensko, kde mezi nejmladší generací má setrvání v NATO pouze 60% podporu. Se stárnoucí populací pak na Slovensku podpora klesá až na 38 % u lidí starších 65 let.
Věříte konspiračním teoriím?
Průzkum se zaměřil také na konspirační teorie. Respondentům položil celkem tři otázky. První otázka zní, jestli věří, že existují skupiny, které ovládají svět a chtějí nastavit totalitní řád. Druhá, zda židé tajně kontrolují a ovládají některé vlády a instituce po celém světě a poslední, zda si myslí, že teroristický útok 11. září 2001 zorganizovala vláda USA, ne Al-Káida.
Z odpovědí vychází jasně najevo, že nejen mladí Češi, ale všechny generace v naší zemi jsou vůči konspiračním teoriím odolné. Na skupiny ovládající svět věří 21 % mladých. Na antisemitskou konspirační teorii věří pouze 4 % Čechů do 24 let. S úspěchem se u nich nesetkalo ani poslední tvrzení. Je možné vypozorovat souvislost mezi podporou EU a názorů na konspirační teorie. Čím méně lidí věří konspiračním teoriím, tím větší mezi nimi je pro evropskou organizaci podpora.
Nejhůře dopadli Slováci. Z celé V4 mají největší tendenci věřit konspiračním teoriím. S tvrzením o skupinách ovládajících svět souhlasí dokonce téměř polovina mladých Slováků, přesněji 45 %. Rozdíly mezi mladou generací v Česku a na Slovensku jsou v tomto případě velké. Průzkumy sice poukazují na reálný stav, ale bohužel už neprozradí příčinu. Zůstává tak otázkou, jestli tento rozdíl tkví v rozdílu kvality školství nebo něčem jiném.
Jak hodnotíme rok 1989
Jak hodnotíte pád komunistického režimu v roce 1989? To byla poslední otázka průzkumu. V tomto případě je v Česku a na Slovensku jasný generační trend. Mladé generace tuto událost hodnotí pozitivně. U mladých Čechů je to hned 94 %. U starších generací však pozitivní hodnocení klesá. Zajímavý je postoj mladých Maďarů. Hned 42 % mladých ve věku od 18 do 24 let na otázku odpověděli, že nevědí.
Průzkum ukázal opravdu velkou spoustu zajímavých informací a čísel. Jednoznačně z něj lze vyčíst to, že přes všechny snahy populistických sil je podpora EU, NATO a prozápadní orientace v naší zemi silná napříč věkovým spektrem, hlavně pak u té nejmladší generace.