spánek

Čtyři hodiny spánku denně. Vražda, nebo klíč k produktivitě?

Průměrný člověk stráví za svůj život 8 měsíců smíchem. Celý 1 rok si pak většinou užívá rekreaci v hospodě. 12 let v kuse stráví v práci. Největším žroutem času zůstává spánek - zabere 26 let života.

Není tedy divu, že se někteří jedinci po vzoru Leonarda da Vinci, Tomase Alvy Edisona, či Salvatora Dalího začali zajímat o překonání spacího přežitku a pokusili se jej zkrátit alespoň na polovinu. Inspiraci tito spánkoví bojovníci nalezli v přírodě. 85% savců totiž nespí tzv. monofázovým spánkem (tedy spaním pouze jednou denně po dobu 6-8 hodin), nýbrž tzv. polyfázovým spánkem (spáním, zdřímnutím si i několikrát za den). Během série pokusů a omylů se nakonec dospělo k několika spacím cyklům schopným ušetřit i 6 hodin spánku denně.

Spací cykly

  • Cyklus Uberman (Nadčlověk):

Cyklus Ubermana spočívá v šesti zdřímnutích po 4 hodinách na 20 až 30 minut. Kromě toho, že tento cyklus navozuje neustálý pocit svěžesti, zvyšuje se i pravděpodobnost výskytu lucidních snů. Mírné nebezpečí spočívá ve vynechání pravidelného zdřímnutí - dle protagonistů způsobuje velkou únavu.

  • Cyklus Everyman (Průměrný člověk):

Everyman je designován méně drasticky než Uberman. Teoreticky by ho mohl zvládnout opravdu každý. Funguje na bázi jedno delšího spánku (příkladné 3 hodiny v kuse) a následně 3 krát lehkých 20 minut.

  • Cyklus Dymaxiom (Zkratka z angl. Dynamic, Maximum, Tension):

Richard "Bucky" Fuller, úspěšný americký architekt a inovátor, vynalezl spánkový cyklus pro bohy. Jedná se o čtyři 30 minutové zdřímnutí, co 6 hodin. V konečném součtu se tak jedná jen o 2 hodiny spánku denně.

Bucky se nechal slyšet, že s Dymaxionem po několika letech praktikování přestal jen proto, že jeho obchodní partneři spali klasickou osmičku denně a tak to bylo zbytečné. Poznámka na okraj - Bucky se dožil 87 let.

A jak to vypadá v praxi:

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější