Stal jste se nejmladším starostou v České republice. Jaký je to pocit? Počítal jste s tím?
Pocity jsou zatím smíšené. Na jednu stranu se těším na možnost naplňovat náš program a záměry, na stranu druhou mám samozřejmě před tou funkcí velký respekt. S tím, že bych se mohl stát starostou, jsem popravdě nepočítal - byl jsem sice lídr, ale ambice jsem měl maximálně na místostarostu. To jsem ale nevěděl, s jak obrovským náskokem ve volbách zvítězíme.
Proč jste kandidoval právě za Koalici pro Kamenici? Neuvažoval jste například o nějaké celostátní straně?
To je jednoduché - protože jsem Koalici pro Kamenici spoluzaložil. Přijde mi, že na malých městech, jako je Česká Kamenice, je účast ve volbách skrze nezávisle lokální uskupení přirozená. O kandidatuře za jinou stranu jsem proto neuvažoval, byť jsem dříve členem jedné politické strany byl.
Je vám blízká politika obecně, nebo vás zajímá jenom vaše město, a proto jste se rozhodl kandidovat?
Není mi blízká jen politika, ale obecně veřejný život. To, že jsem pomáhal před 4 lety založit naše sdružení nezávislých kandidátů, bylo pokračováním mých dřívějších občanských aktiv (Jan Papajanovský je například jedním ze zakladatelů České středoškolské unie - pozn. red.). Kandidovat jinam, než do obecního zastupitelstva, se však nechystám.
Získat více než 37 % je obdivuhodný výkon. Jak jste z opozice přesvědčovali voliče, že právě vy jste tou nejlepší volbou?
Byli jsme důsledná, konstruktivní a také komunikativní opozice. To znamená, že jsme tvrdě kritizovali chyby a průšvihy předcházejícího vedení, zároveň jsme ale přicházeli s řadou vlastních, pozitivních nápadů. A o tom všem jsme zvládali informovat občany, třeba skrze vlastní noviny.
Je váš výsledek spíš zásluhou dobré volební kampaně nebo práce v zastupitelstvu?
Myslím si, že je to kombinace obojího. Naši práci v zastupitelstvu už jsem popisoval, kampaň jsme pak vedli velmi konkrétní, zacílenou na problémy, které lidi v jednotlivých částech města řeší.
Před čtyřmi roky jste volby vyhráli, ve vedení města jste nakonec nezasedli. Nebáli jste se, že to letos dopadne stejně?
Samozřejmě, že jsme z toho měli obavy. Obcházet vítěze voleb není férové, ale děje se to běžně. Když ale naskočil volební výsledek nás a našich partnerů, bylo jasné, že tentokrát se bez nás neobejdou.
Čím jste přesvědčil své kolegy z kandidátky, abyste právě vy byl jednička?
To byste se musel zeptat jich - doufám ale, že poctivou prací v předcházejících 4 letech.
V preferenčních hlasech vás přeskočil váš kolega Martin Konečný. On se starostou stát nechtěl?
Nikoliv, proto nebyl lídrem kandidátky. Ve starostování by mu bránily pracovní povinnosti.
Myslíte si, že k volbám přišlo víc mladých lidí, protože jste byl právě vy kandidátem na starostu? Že cítili, že tam bude někdo, kdo jim rozumí?
V to doufám, ale přesně odpovědět nedokážu. Žádné exit polls a srovnání s rokem 2014 nemáme.
Stále studujete práva na Univerzitě Karlově a ekonomii na Masarykově univerzitě? Je vůbec možné při tom takovém nasazení pracovat jako starosta?
Studium ekonomie jsem právě proto, abych měl případně na podzim volnější ruce, přerušil. Na právech mě čeká 5. ročník, který lze v zásadě dělat distančně. Jen ve zkouškovém si budu samozřejmě muset vzít dovolenou.
Budete žít v Kamenici nebo v Praze?
Pochopitelně, že v Kamenici. Být starostou ve městě naší velikosti je práce na plný úvazek, nikoliv vedlejšák při jiné činnosti.
Jedna věc, kterou byste chtěl v příštích 4 letech změnit nebo zlepšit?
Pokud chcete jen jednu věc, tak je to asi vstřícnost a komunikativnost radnice vůči lidem ve městě. Předcházející vedení bylo na můj vkus až příliš uzavřené, to bychom chtěli změnit.
Mladí lidé se o politiku moc nezajímají, k volbám moc nechodí, natož aby kandidovali. Jak to změnit?
Jsem čerstvě zvolený starosta, nikoliv mudrc s odpověďmi na všechny zapeklité otázky. Ale zkusím to - jednou z možných cest je podle mě osobní příklad - proto se budu snažit ve funkci nezklamat, aby všichni lidé, nejen ti mladí, viděli, že věk je až to poslední, na čem záleží.