Obsaďte pohovku
Mít kamarády po celém světě se vyplatí. Člověk tak při svých cestách může významně ušetřit za ubytování. Co ale dělat, když se vaši známí nacházejí jen v bezprostředním okolí? Stačí si najít v zahraničí lidi, kteří volné místo ve svém domově rádi nabídnou i neznámým cestovatelům.
K tomu slouží projekt Couchsurfing, který je v současnosti největší internetovou službou pomáhající k bezplatnému ubytování. Vznikl v roce 2004 a rychle nasbíral statisíce členů, kteří touží výhodně poznat cizí země či výměnou za zahraniční zkušenosti a pohled na svět nabídnout nocleh i u sebe doma. Někteří tuto sociální síť využívají jen pro poznání nových lidí, kterým se rozhodnou udělat průvodce okolím zdarma a procvičit si cizí jazyk. To, že se nehodláte ubytovat u šílence či naopak svůj byt nepropůjčíte alkoholikovi se sklonem k demolici věcí kolem, si můžete ověřit pečlivým prozkoumáním profilu uchazeče či obsahem referencí, které už daný zájemce za dobu svého působení v rámci Couchsurfingu nasbíral.
Pohlídejte dům
Pokud vás více než spánek na gauči u někoho cizího a ranní vyhýbání se v koupelně láká možnost ubytování v bytě či domě, který budete mít jen sami pro sebe, je pro vás další varianta jako stvořená. Termín housesitting by se dal volně přeložit jako hlídání domu. Majitelé, kteří nemají dobrý pocit z toho, že by svou nemovitost mnohdy včetně zvířecích miláčků nechali během své nepřítomnosti o samotě, ji nabídnou zájemcům, kteří se výměnou za ubytování zdarma o dům postarají. Znamená to tedy, že tato možnost ubytování zdarma s sebou nese i řadu povinností od běžného udržování čistoty domácnosti až po krmení zvířat, péči o zahradu či bazén.
Nejznámějšími z house sittingových serverů jsou TrustedHousesitters, HouseCarers či MindMyHouse. Po pečlivém vyplnění profilu a vyhlédnutí zajímavé příležitosti je důležité si dát opravdu záležet i na způsobu, jak na nabídku odpovíte. O tom, zda si vás majitelé vyberou pro pohlídání svého domova, často rozhoduje i "pohovor" po Skypu. A pak už nic nebrání odjet bezprostředně objevovat, jak žijí lidé v cizích zemích.
Pronajměte si cizí pokojíček
Pro ty, kteří si chtějí na dovolené hlavně odpočinout a nemít žádné starosti, přesto však chtějí nějaký ten peníz ušetřit, je zde Airbnb. V rozsáhlé webové databázi lze v nabídce najít od sdílených pokojů po pronájmy celých bytů či domů, přičemž se ceny většinou pohybují níže než za ubytování v hotelu. Objevit se zde dají i unikátní nabídky, jako například strávit nějaký čas s karavanou v poušti či se zabydlet v hausbótu. Airbnb se nejvíce vyplatí při pobytech trvajících kolem týdnu a více kvůli fixní částce za úklid, kterou si hostitel naúčtuje nezávisle na počtu strávených nocí. Cenu za ubytování při kratším pobytu tak může tento poplatek významně prodražit.
Ulovte si letenku
Ubytování zdarma či levněji na cestách bychom už měli vyřešené, ale jak ušetřit i za cestování? Při hledání nejlevnějších letenek je dobré sledovat stránky, které mají podchycené velké slevové akce různých aerolinek, chyby v tarifech či slevové nabídky a pomohou vám ušetřit zajímavé částky. Mezi nejaktivnější u nás patří Cestujlevne.com či Jaknaletenky.cz. Pro vyhledání levných letenek pak dobře poslouží i portály typu Kiwi.com nebo Pelikan.cz.
Svezte se
Tak, vyrazili jste do ciziny a teď přemýšlíte, jak se zde budete pohybovat, abyste toho viděli co nejvíc? Kromě hromadných dopravních prostředků může minimálně na začátku pomoci Uber, který si jednoduše pomocí aplikace zavoláte a oproti cestě taxíkem tak příjemně ušetříte. Další výhoda Uberu spočívá v tom, že v roli řidiče jsou především místní obyvatelé, kteří mohou poradit turistickým průvodcům neznámá místa, jež však stojí za návštěvu, nebo naopak upozornit na to, čemu se raději vyhnout. Ještě více než s Uberem se dá uspořit prostřednictvím spolujízd a zároveň tím trochu ulevit i životnímu prostředí. Celosvětovou platformu pro sdílené cestování nabízí BlaBlaCar. Tu aktuálně používá 45 milionů lidí ve 22 zemích světa.
Tak šťastnou cestu!