Jindy naprosto klidný úkryt před shonem na Staroměstském náměstí se dnes proměnil v přehlídku různých národností snad ze všech koutů světa. Přišli ochutnat tradiční české chlebíčky, pivo za dvacku, a především pro podpis a fotku s oblíbenými tvůrci pořadu Honest Guide. Janka a Honzu na Youtube sleduje už přes 338 tisíc odběratelů. Turisté, kterým ve videích dávají tipy, kam zajít (nejen) v české metropoli, je poznávají už i v ulicích, teď fronta fanoušků zasahuje téměř až ven ze "Skauťáku". Nezkrátila se ani během dvou hodin, co stojím s několika známými u výčepu, lidé stále přibývají.
Do Prahy díky Honest Guide
"Rozhodoval jsem se, kam jít v Evropě studovat a někdo mi doporučil Česko. Kouknul jsem na Youtube, kde jsem uviděl Honest Guide a vlastně díky jejich videím jsem si Prahu nakonec vybral," říká kluk z Colorada, studuje tu semestr na Vysoké škole ekonomické. "Co tu jsem, navštívil jsem Skautský institut, pak i další kavárny a bary, které Janek doporučuje." To potvrzuje i jeho spolužák z Peru: "Také jsem si vybral Českou republiku díky nim. Teď třeba uvažuji, že bych zašel na nějaká místa z videa o nejromantičtějších spotech Prahy, když je to jaro," směje se.
Že cílová skupina sledovatelů Honest Guide není nijak omezená věkem, potvrzuje další návštěvník. Tentokrát starší muž s britským přízvukem. Přijel prý z malého města kousek od Manchesteru. "Moje dcera tu byla před třemi týdny a doporučila mi, ať se na Honest Guide na Youtube podívám. Jejich tipy mi pomohly, Praha je nádherná," sděluje mi nadšeně. O pár minut později už si svůj výtisk nové knihy nechává přímo od Janka podepsat a fotí si s ním selfie.
Přímo z letiště dorazil dokonce i pár novozélandských Maorů ze skupiny Whakaari Rotorua, kteří Janka s Honzou překvapili a předvedli jim jejich tradiční tanec Haku. Co tedy takto různorodou skupinu spojuje? "Ve videích mluvím o tom, že orloj fakt Prahu nereprezentuje. Spíš by to byla nějaká malá kavárna, kam si můžu jít s někým sednout," vysvětlil Rubeš v rozhovoru pro web Brainstorm a přesně taková zákoutí s lokální atmosférou propagují. "Natáčet jsme začali, protože si myslíme, že Praha potřebuje spíš management než marketing, turistů je tu totiž víc než Pražáků. Snažíme se je tedy trochu kultivovat," řekl mi Janek před institutem, zatímco si zapaloval cigaretu. To už byla venku tma a oficiální program Meet-upu skončil. "Dneska nám dokonce někdo řekl, že se díky nám stěhuje do Prahy, to mi dělá radost."
Práci tvůrců Honest Guide oceňují i místní. "Pro turisty je to super, ukazují Prahu z té lepší stránky," svěřila se mi jedna slečna bydlící v Praze.
Projekt běží už tři roky, během kterých krom pomoci spoustě cestovatelů iniciovali zavření jedné z nejnevýhodnějších směnáren na Staroměstském náměstí, i schválení právní úpravy pro prevenci vůči těmto - jak jim oni sami říkají - "scam places". Nyní mají zákazníci směnáren nárok na navrácení peněz do 3 hodin od směny, nemusejí si tak nechat líbit kurz 16 korun za euro.
A pokud cestujete jinde po světě nebo po České republice, i vy můžete objevovat "honest places". Kluci natáčeli třeba i v New Yorku, Kutné Hoře či v Helsinkách.