světelné znečištění

Česko, znečištěno světlem? Tmu jako v pytli už večer nepotkáte

Na pravidelný 24hodinový cyklus (tzv. vnitřní hodiny) si člověk zvyká minimálně od vývojového stádia Homo habilis. Udržovatelem vnitřních hodin je spánek navázaný na střídání dne a noci. Jenže zatímco ještě před cca 180 lety jsme se mohli při usínání spolehnout na poctivou temnou tmu, dnes je tatáž tma v Česku téměř k nenalezení…

Hormon spánku - souvislost s rakovinou i stárnutím

Melatonin je hormon, jehož hladina v těle ovlivňuje "chuť" na spánek. Mimo jiné je taky zodpovědný i za přizpůsobení tělesných funkcí měnícím se ročním obdobím (například u jiných nelidských savců způsobuje na jaře období říje). Kromě řízení cyklu bdění/spánek/říje má melatonin i další důležité úkoly - působí preventivně proti vzniku rakoviny, zpomaluje proces stárnutí a pomáhá tělu v boji proti Alzheimerově či Parkinsonově chorobě. Produkce melatoninu ale závisí ve velké míře na tmě. O melatoninu v našich tělech ale spíše než tma rozhoduje to, co na sebe po večerech necháme svítit. Třeba mobil, nebo veřejné osvětlení.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Modrá barva spektra vs. barvy ostatní

Nejpodstatnější účinek na (ne)produkci melatoninu i vnitřní hodiny má světlo modré barvy spektra (objevující se přirozeně při svítání, dávajíce pokyn tělu ke vstávání). V současné době je noční venkovní osvětlení v Česku ještě pořád spojené se žluto-oranžovým svitem sodíkových výbojek. Jenže s užíváním nových technologií vyzařujících světlo bílé (např. v průmyslových provozech, v okolí obchodních center, billboardů i na dalších místech), přichází do české tmy i pořádná dávka světla z modré oblasti spektra. Technologicky se pak jedná o halogenidové výbojky (například "xenony" v reflektorech automobilů) a klasické LED světla.

Pravidla svícení = pravidla pro kvalitní spánek

  1. Snažte se svítit pouze tolik, kolik je potřeba a hlavně kam je potřeba.
  2. Myslete na nižší spotřebu, životnost i okolí a používejte kvalitní moderní svítidla. Vyplatí se to!
  3. Dbejte na výběr správného světla pro daný účel a hlavně! světelný zdroj správně nainstalujte.
  4. Pokud se pustíte do složitějšího osvětlování (například instalaci zbytečných ozdob na domě/balkonu o Vánocích), přemýšlejte nad odborníkem. Nevhodné umístění světelného zdroje může způsobit více škod, než užitku (nehledě na naštvané sousedy).
Výrobci dělají, co trh žádá, a trh žádá hodně světla, na jeho negativní účinky nikdo nekouká, tvrdí světelný technik Hynek Medřický. | Video: Martin Veselovský |  20:10

P.S. Víte, že špatné svícení pánu bohu do oken nás ročně stojí 2 miliardy korun?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější