GPS

Budeme ztraceni? Chyby u GPS přijímačů mohou nastat již začátkem dubna

Ne, není to apríl. Noc z 6. na 7. dubna tohoto roku bude podle ČVUT ve znamení družicové navigace. O jmenované sobotní půlnoci světového času totiž nastane tzv. rollover, neboli přetečení čítače týdnů systému GPS...

Něco jako Y2K problém z roku 2000

V roce 1999 se hojně mluvilo o tzv. problému roku 2000 (rovněž známý jako Y2K problém, či chyba tisíciletí). Y2K problém spočíval v možných chybách vzniklých při programování počítačů, které dokázaly formátovat a následně i ukládat kalendářní data pouze do roku 2000. Mnoho počítačových softwarů umělo zaznamenat roky pouze dvěma číslicemi (1989 = 89) a přechod na rok 2000 (2000 = 00) by software v mnoha případech nedokázal rozlišit od roku 1900. Nakonec se ale "apokalypsa" nekonala. Většina softwarů u kritické infrastruktury totiž byla na Y2K problém díky modernizaci softwaru i hardwaru připravena.

Robo-apokalypsa?
Studenta
Robo-apokalypsa?
23. 5. 2017

Přepočet GPS. O co jde?

Informace o čase je pro fungování GPS systému naprosto klíčová. V signálu, který družice systému GPS vysílají na Zemi a pozemské přijímače pouze pasivně přijímají, je totiž obsažený i 10 bitový čítač počtu týdnů (= kámen úrazu). Z tohoto 10 bitové čítače se v přijímači vypočítává nejhrubší údaj o čase navázaný i na mezinárodní čas (UTC) a tedy i na aktuální týden od pomyslného počátku času systému GPS v roce 1980. Vždy po 1024 týdnech (cca 20 letech) ale tzv. přeteče a z čísla 1023 se změní opět na nulu. Některé GPS přijímače ale nejsou na rollover připraveny a nastalou přepočtovou situaci si mohou vyložit jako návrat času o dvacet, případně čtyřicet let, zpět.

Proč to řešit?

Systém GPS dnes už neslouží jen jako určovač polohy, jsou podle něj synchronizovány finanční platby, vysílače televizního vysílání i signál mobilních operátorů. Právě kvůli těmto funkcím systému GPS se specialisté na družicovou navigaci ocitají v hledáčku veřejnosti. V Česku se zatím můžete obrátit na vědce z ČVUT, kterým chodí první žádosti na testování českých přijímačů. Jedním dechem ale vědci z ČVUT poukazují na dobrou připravenost výrobců a případně apelují na uživatele, aby neváhali s dostupnými aktualizacemi firmware na jejich zařízení.

Zdroj: ČVUT

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější