(pozn. redakce: ve čtvrtek 18. ledna odpoledne aktivisté slezli ze střechy - v době psaní a zveřejnění textu obývali budovu)
Pojďme ale pěkně od začátku - prostory patří od října 2016 do majetku Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), která je chce využít jako kanceláře pro geodety. Tuto bývalou plicní kliniku v roce 2014 squatteři nejprve uklidili, poté obsadili. "Původně to měla být jen demonstrativní akce, při které se dům vyklidí od odpadků," řekl serveru iDnes.cz dlouhodobý člen Autonomního centra Klinika Jakub Ort. Následně v březnu 2015 uzavřeli aktivisté se státem smlouvu o výpůjčce budovy, která ale vypršela - a tehdejší majitel ÚZSVM podal v březnu 2016 žalobu na vyklizení objektu na obvodní soud Praha 3. Proti rozsudku se aktivisté odvolali až k Ústavnímu soudu, který v prosinci loňského roku rozhodl v jejich neprospěch.
Na základě toho začal exekutor minulý čtvrtek Kliniku vyklízet. Podle místního podporovatele, kterého jsme zastihli pod provizorním stánkem u plotu, dovnitř nejprve vešla soukromá ochranka. "Všechno tam rozbili. Teprve až potom povolili vstup kamerám televize Prima a ti natočili, v jak špatných podmínkách jsme tam žili." Na pozemku se stále pohybují další zaměstnanci security a postupně vše pálí. "Zapalují cokoliv, nábytek i plasty. Smrdí to," řekl muž.
Objekt 14. října 2016 převzala SŽDC od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), tou dobou ho obývali squatteři. "Až 14. prosince 2016 došlo k zaměření a prohlídce budovy. Na základě této prohlídky se konstatovalo, že veškerá činnost squatterů probíhala v rozporu se všemi dostupnými normami a pravidly, jak hygienickými, tak stavebními," napsala Studentě tisková mluvčí SŽDC Kateřina Šubová. "Budova nadále chátrala a neodbornými zásahy byla dále devastována," dodala.
Sociální centrum nejen pro dospělé
Podle Martina Černého, člena kolektivu Kliniky, byla ale budova místem, kam se lidé přicházeli vzdělávat, bavit a dělat něco prospěšného. Zdarma probíhaly například jazykové kurzy, koncerty, výstavy, přednášky, lekce jógy, v kině promítali přibližně jednou týdně filmy a organizovali autorská čtení, kde se představil i Jáchym Topol. "Byla zde prádelna, krizové lůžko, freeshop či knihovna. Uspořádali jsme také sbírku na pomoc válečným uprchlíkům, fungoval zde dětský klub MamaTata," prozradil Černý. Dětský klub MamaTata sdružoval rodiče a děti, pro které nezbylo místo v mateřských školkách nebo do nich z různých důvodů nemohou. Činnost byla ukončena v létě 2017 kvůli možnosti vyklizení policií.
V rámci krizových lůžek v Klinice pomáhali v období mrazů i několika bezdomovcům. "Doufáme, že se z nich teď na ulici neocitne ani jeden. Všem, kterým to hrozí, se snažíme najít alespoň dočasný azyl jinde," napsal Černý.
Aktivisté v minulosti o koupi Kliniky uvažovali. "To ztroskotalo na tom, že s námi úřady odmítly jednat. Navíc nemáme po kapsách 30 miliónů," vzpomíná Martin Černý. "V Praze jsou dnes astronomicky drahé nájmy a je tu přitom 7 tisíc prázdných a chátrajících domů," upozorňuje skupina na problém, kvůli kterému vůbec začala squattovat. Do konfliktu se soudy šla údajně právě proto, aby otevřela celospolečenskou diskuzi o nevyužívaných a chátrajících prostorách.
"Konflikty nás nebaví a celou dobu jsme především usilovali o legalizaci projektu," zmínil Černý. "Žádnou jinou nevyužívanou budovu nám zatím nikdo nenabídl," sdělil Studentě na dotaz, zda se plánují někam stěhovat.
K podpoře je otevřený i primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti), který ve sporu působil jako prostředník mezi aktivisty a SŽDC. "Když přijde důvěryhodná osoba a za jasně stanovených podmínek předloží zajímavý projekt, tak jej projednáme. Město podporuje celou řadu projektů, které jsou pro jeho obyvatelé prospěšné. Například dům na Staroměstském náměstí pronajímá Skautskému institutu za symbolickou částku," uvedl.
Byla by ale nová budova pro aktivisty řešením?