Žehličku váženě nepotřebujete
Občas vás možná přepadne pocit, že místo na dovolenou jedete na konec světa. Pak se stává, že do kufru přibalíte věci jako žehličku, fén nebo polovinu knihovny. Věřte, že košile to přežijí i zmuchlané a vlasy uschnou samy. Pokud patříte k vášnivým čtenářům a léto na pláži si nedokážete představit bez knih, využijte výhod 21. století a stáhněte si knihy do smartphonu nebo čtečky. Alespoň vám v nich pak nebude křupat písek a vylisovaní broučci.
Každé kilo v kufru navíc má totiž na svědomí to, že uhlíková stopa vašeho letu (která je už tak obří) se ještě několikrát zvětší. Zkuste prostě přemýšlet a nebalit na poslední chvíli. Uvidíte, že spoustu pitomostí nakonec necháte doma.
Šampony, mýdla a další zbytečnosti
Stejně nesmyslné, jako brát s sebou žehličku, je cpát do kufru miliony různých produktů na obličej, tělo a zuby. Stačí prohledat web nebo se zastavit v bezobalové prodejně a proniknout do světa šampuků. Oceníte jejich všestranné použití (jak název napovídá) - spojují totiž dohromady šampon, kondicionér a, když už není zbytí, tak i mýdlo. Takže jestli ještě nejste takoví ekoborci, že vám na umytí vlasů stačí voda a vaječný žloutek, šampuk je k sehnání například v síti drogerií s názvem Lush nebo skoro v každém bezobalovém obchodě. Když si navíc přibalíte i kostku mýdla na ruce, ušetříte spoustu místa a nemusíte se bát, že po otevření kufru bude všechno upatlané od vyteklého sprcháče.
Místo denního, nočního a poledního krému skvěle poslouží jakýkoliv olej (třeba kokosový), snad kromě řepkového… Když ho přes noc strčíte do lednice nebo za okno, pomůže i s červenými rameny, která parádně ochladí. A můžete na něm i vařit.
I kartáček a pastu na zuby klidně nechte doma. Stačí, když si pořídíte větvičku nebo kořen salvadory perské AKA Miswak. Až z vás vyprchá počáteční nadšení, že si čistíte zuby větvičkou, možná vám začne vadit, že chutná trochu jako křen. Ale nezoufejte - dají se sehnat různé příchutě, třeba mátová nebo hřebíčková. Tím pádem s sebou nemusíte tahat ani pastu.
Po prvních zkoumání eko sortimentu vám možná bude , že vás nákup přírodní kosmetiky zruinuje. Ale myslete na to, že ji nevyužijete jenom v létě. Navíc, narozdíl od té konvenční, stačí jen počáteční investice. Má totiž dlouhou životnost. Bavlněné kosmetické tampony nebo bambusové vatové tyčinky jsou jen začátek. A že některé věci nejdou nahradit? Nesmysl!
Nejlíp chutná ve vlastním
Co vám naopak zabere v batohu o něco víc místa, jsou nerezové krabičky, příbory a skleněná láhev. Jelikož většina výrobců jídla balí každý kousek zvlášť, je každá delší cesta provázena desítkami plastových obalů. A vzhledem k tomu, že už nyní žijeme na ekologický dluh, je dobré jejich počty co nejvíc eliminovat.
Možná si ze začátku budete připadat trochu jako blázen, když obsluhu restaurace nebo bistra poprosíte o nandání jídla do vlastní krabičky, ale za nějaký čas vám to přijde normální. Usmějte se a říkejte si, že to děláte pro vyšší dobro. Skleněnou láhev můžete napouštět vodou stále dokola.
Pokud máte v plánu jet do destinace, kde by se kvůli vodě z kohoutku mohla octnout vaše střeva v maléru, investujte do přenosného filtru. Stojí kolem pětistovky. A komu bude stačit jen jedna lahev na celé léto, vyhrál.
Chovejte se jako doma
Tím nemáme na mysli to, že se budete po společné chodbě promenádovat nazí. Máme na mysli fakt, že doma klidně spíte v jednom povlečení měsíc, kdežto na dovolené si necháte uklízet každý den. Zkuste "domácí pravidla" zavést i na cestách. Když spíte v hotelích a nespokojíte se s hostelem a spacákem, pověste na dveře kartičku Nerušit a uklízečka si dá odchod. A proč je to dobrý nápad?
Běžné čistící prostředky a prací gely obsahují velké množství látek ropného původu, chlóru, sulfátů, parabenů a syntetických parfémů (pro ty, co nedávali při chemii pozor - nejde zrovna o planeta friendly látky), které se praním čistého prádla a uklízením pokojů, které to mnohdy ani nepotřebují, zbytečně dostávají do půdních vod. A právě cedulka Nerušit zajistí, že v pokoji zůstane úplně stejný systematický nepořádek, jako když jste ho ráno opustili. Labutě z ručníku se naučte motat sami.
Stejná pravidla platí i při cestování vlakem nebo letadlem. Deky na sedadlech zalisované do plastu vypadají možná lákavě, ale když je použijete, budou se muset vyprat a znovu zabalit do plastu. Myslete na to a přibalte si vlastní deku nebo teplejší oblečení.
Přemýšlejte, plánujte, počítejte
Lákají vás nabídky jako dovolená v Egyptě za pět tisíc nebo do Bulharska za čtyři? Než na něco takového skočíte, položte si pár otázek. Vážně chcete strávit volno zavření v hotelovém resortu? Bude se vám tahle dovolená líbit? Stojí fakt za to utratit tak těžce našetřené peníze? Jestli si na všechny otázky odpovíte ano, můžete začít balit! Ale jestli si nejste jistí, raději nikam nejezděte. Zbytečně utratíte peníze, a navíc, než se dostanete na místo, kde ve skutečnosti ani být nechcete, vytvoříte obrovskou uhlíkovou stopu. Odmítnutí lákavých nabídek konzumního světa je první krok k životu bez plýtvaní. Řiďte se tím třeba i na dovolené a možná letos domů nepřivezete zbytečné magnetky, sošky, kradené ručníky…
Plánování sice pro většinu lidí moc zábavné není, ale jestli chcete cestovat bez černého svědomí, je důležité. Stačí pár jednoduchých kroků. Vyhnete se pak spoustě oblečení, které s sebou vlastně ani nepotřebujete a v kufru je jen pro jistotu. Naplánujte si také, co chcete dělat: chcete se válet na pláži, nebo vyrazíte na tour de pub? Uzpůsobte tomu své vybavení.
Žít udržitelně znamená práci na plný úvazek. Bez jakékoliv dovolené. Musíte počítat se vším a je to velká zkouška pevné vůle. Ne každému se to podaří na první pokus, ale je potřeba vytrvat. A jestli potřebujete motivaci, zkuste třeba výzvu od Czech Zero Waste.