Pořádající Asociace českých filmových klubů se rozhodla oslavit kulatiny také s obyvateli Hradiště, a proto nově zavedla koncerty na velkém pódiu na Masarykově náměstí přístupné zdarma, na které navazovaly každodenní projekce filmů pod širým nebem.
Jako velice dobrý tah se ukázala účast souboru Dejvického divadla, které sklidilo ovace za představení Ucpanej systém v místním Slováckém divadle, a jehož představitelé se potkávali s fanoušky během mnoha besed a setkání. Nečekaně příjemným překvapením se pro všechny zúčastněné stala Letní filmová akademie s přednáškami respektovaných českých tvůrců, kteří konečně řekli pravdu o své práci. Početnou armádu nejmladších návštěvníků LFŠ potěšila další letošní novinka – speciální dětský program s projekcemi Večerníčků a divadelními představeními.
Jako dárek si Letní filmová škola věnovala nový vizuál, nové logo a především novou podobu výroční ceny – porcelánová zmrzlina v kornoutu pochází z dílny předních českých designérů Štěpána Malovce a Adama Turečka. Na oslavu byla vytvořena i retrospektivní výstava V hlavní roli Filmovka, mapující historii této oblíbené akce, jejíž počátky sahají dokonce ještě dále než do roku 1964, kdy se v Čimelicích odstartovalo číslování tzv. Semináře filmových klubů.
Mezi stěžejní sekce letos patřil Fokus zaměřený na španělskou kinematografii, Retrospektiva: Robert Bresson, Spektrum: Britský sociální film, Filmová čítanka: Screwballové komedie, Visegrádský horizont: Alexander Hackenschmied a sekce Spektrum: Porn-Art. Diváci mohli oscilovat na rozsáhlé časové smyčce, od speciálního projektu L. P. 1914 aneb Do biografu před sto lety, kde je rozrušila podívaná na krátký vědecký film Život mrtvé žáby z roku 1912, až po výlety do budoucnosti s Ikarií XB 1 nebo 2001: Vesmírnou odyseou. Anebo se mohli vydat do nejroztodivnějších zákoutí lidské psýchy – buď s vizionářským a zároveň minimalistickým Bressonem, sociálně satirickým Berlangou a jeho španělským Kocourkovem nebo se zombie gay pornem, odkud už se mnozí nevrátili stejní jako dřív.
V rámci 40. ročníku festivalu byly předány celkem čtyři Výroční ceny AČFK, které postupně osobně převzaly tyto osobnosti: britský režisér Peter Greenaway, herec Josef Somr u příležitosti uvedení digitalizované verze filmu Ostře sledované vlaky do kin v rámci Projektu 100, bývalý předseda AČFK Jan Kastner. Cenu pro režiséra Bertranda Taverniera převzal v zastoupení pan Mehdi Abdollahzadeh.
Vybrané filmy z letošního ročníku lze ještě zachytit v Ozvěnách LFŠ v pražském kině Aero a v brněnské Scale od 4. do 8. srpna.
Termín 41. ročníku Letní filmové školy je stanoven na 24. 7. – 1. 8. 2015.