A teď fakt nepřeháníme. Jednou se může stát, že naběhnete na přepážku a paní vám řekne, že vám vaše peníze prostě nevydá. Protože nařízení shora. Protože je banka zrovna potřebuje k nějakým vlastním účelům. Těmi může být všechno od pokrytí vlastních ztrát až po vyhovění nátlakům státu. Jak to proboha mohou udělat, když jsou ty peníze vaše? Prostě mohou. Bankovní sektor je totiž tvořen soukromými společnostmi a třeba takový bankrot se může týkat jakékoli firmy. Ale to trochu zjednodušujeme. Záměrně. Pokud se ve vás ale po těchhle řádcích vzbudil ne rovnou strach, ale obezřetnost, je to dobře. Člověk by měl přemýšlet o tom, co se děje, ať už se rozhodne zvolit jakékoli řešení.
A jaká je alternativa k bankám a klasickým národním měnám? Jsou to kryptoměny, tedy decentralizované digitální měny. Ještě poměrně nedávno byly pouze nástrojem několika nadšenců, pak se dostaly do hledáčku bezpečnostních složek a teď se jejich používání začíná celosvětově šířit tak rapidně, že se i mnohé vládní systémy snaží je regulovat. Třeba jako Centrální evropská banka, jejíž bankéři momentálně houfně podporují návrh Evropské komise registrovat či licencovat směnárny a úschovny s kryptoměnami.
Bitcoin ve zkratce
- Umožňuje okamžité mezistátní finanční transakce bez ohledu na národní měny.
- Slouží lidem z třetího světa ke snadnému a bezplatnému posílání prostředků rodinám.
- Umožňuje start upům usnadnit a obejít některé překážky, které mohou na začátku fungování mít.
- Lze s ním finančně podporovat subjekty, kterým je to jinak odepřeno (např. Wikileaks dnes přijímá přes 40 % podpory prostřednictvím bitcoinu).
- Největším marketem fungujícím na systému Bitcoin je Openbazaar.org. Nejvíce se zde prý prodávají jídlo, cigarety, semena, komiksy a oblečení.
Proč? Protože kryptoměna, jako je například bitcoin (momentálně nejrozšířenější digitální měna světa), může nahradit mnoho funkcí bank i státu a provozovat je daleko transparentněji a zcela nezávisle na nich samotných. Penězi to jen začíná.
A co to Bitcoin vlastně je?
Bitcoin je vůbec první kryptoměnou. Byl vytvořen neznámým člověkem nebo skupinou lidí pod pseudonymem Satoshi Nakamoto v roce 2008. Název též označuje open source software a stejnojmennou peer-to-peer síť, která umožňuje digitální platební styk mezi dvěma subjekty bez účasti třetí strany. Nejdůležitější charakteristikou Bitcoinu je decentralizace. „Banky ani vlády nemohou ovlivnit, zda se těžba bitcoinu zrychlí nebo zastaví, protože bitcoin vzniká díky celosvětové síti s neměnnými pravidly. Díky tomu podléhá nízké a předvídatelné inflaci, která navíc v čase postupně klesá,“ představuje jeho princip Martin Šíp, pořadatel Hackers Congress a organizátor Bitcoin meetupů v Paralelní Polis.
Bitcoin se nedá zfalšovat a potvrzení plateb provedených prostřednictvím něho trvají pouhé desítky minut při zanedbatelných poplatcích. Na rozdíl od bankovních transakcí jsou navíc platby pomocí bitcoinu dostupné 24 hodin denně i v nepracovní dny. Princip bitcoinové sítě je navíc zašifrován a má zcela veřejné a otevřené zdrojové kódy, každý se může podívat a zkontrolovat jeho přesné vnitřní fungování. Velice těžko zde tudíž dochází k podobným podvodům, jako známe například z kauzy s vymyšlenými účty Wells Fargo. Pro ty z vás, kdo nevědí, o co jde: zaměstnanci této americké banky otevřeli za své klienty bez jejich vědomí miliony účtů. Za vedení těchto účtů pak nic netušícím lidem vesele strhávali poplatky.
Proč bychom o bitcoinu mohli uvažovat?
Naše peníze uložené v bankách nemají již od 70. let, kdy vazbu dolaru na zlato zrušily Spojené státy americké, žádné fyzické krytí. „Dnešní peníze jsou kryté pouze výkonem ekonomik a slibem centrálních bank, že nebudou vytvářet nových peněz příliš. Co se týká vašich peněz v bance, celé riziko vychází z toho, že své peníze svěřujete třetí straně do úschovy na základě předpokladu, že si je budete moci vzít zpět, až budete chtít. Přijít o ně nebo o jejich část můžete, kdykoli vám je banka odmítne nebo nemůže vydat,“ představuje rizika spojená s ukládáním peněz na bankovní účty Martin Šíp s tím, že bankovní systém se proti malým excesům zmíněným v úvodu článku brání povinným pojištěním vkladů do určité výše. Velké vklady zajištěny ovšem nejsou a nikdo vás také neochrání proti systémovým kolapsům.
Bitcoinové perličky
- V lednu 2017 slaví bitcoin své osmé narozeniny, je vůbec první digitální měnou a má nejvíc uživatelů, nejpropracovanější infrastrukturu a největší hodnotu z asi 650 v současnosti aktivně obchodovaných kryptoměn.
- Na sklonku roku 2016 bylo vytěženo celkem 15 900 000 bitcoinů, jejich počet se v roce 2140 zastaví na předem určených 21 milionech.
- Bitcoiny přibývají přibližnou rychlostí 1,25 bitcoinu za minutu.
- První bitcoinový mining pool vznikl v Česku a dodnes vytěžil zhruba 6 procent bitcoinů v oběhu, tedy přes 1 000 000 bitcoinů.
- V Česku je nyní k dispozici zhruba 13 bitcoinmatů, 8 je umístěno v Praze.
- Brněnská firma Oxy Online je jedinou českou společností, která své zaměstnance vyplácí v bitcoinech.
- Bitcoinem lze v současnosti zaplatit v téměř 150 obchodech v České republice, a to zejména v Praze.
- V žebříčku zemí, které nejčastěji vyhledávají slovo „bitcoin“, je Česká republika na 5. místě.
V Bitcoinu může být bankou každý sám sobě. V tom se tento systém podobá hotovosti nebo fyzickému zlatu. Na rozdíl od nich se ale mnohem lépe chrání proti krádeži nebo ztrátě. „Kromě osobního držení mají kryptoměny ještě druhou výhodu a tou je transparentnost pravidel, zejména mám na mysli množství peněz, které se v daném systému vygeneruje. Máte jistotu, že vaše úspory neznehodnotí rozhodnutí nějakého centrálního bankéře, a ačkoli kryptoměny nejsou bez rizik, lze říct, že jejich hodnotu určuje pouze volný trh,“ dodává k tomu ještě Martin Šíp.
Výhodou Bitcoinu jsou rychlé platby na globální úrovni bez bariér. Na lokální úrovni má používání bitcoinu význam pro edukaci a jako společenský postoj, který zdůrazňuje možnost neutrality, svobodné volby a nezávislosti na státu. Studenti, a zejména komunita kolem Paralelní Polis, která se Bitcoinem experimentálně zabývá a propaguje ho, používají bitcoin k rychlému vyrovnání vzájemných dluhů, třeba v situaci, kdy jeden platí v restauraci za druhého.
Česko je bitcoinové hnízdo
Česko patří na poli bitcoinu mezi nejaktivnější země nejen ve srovnání se sousedy, ale také v rámci světa. Právě u nás vznikl pod křídly společnosti SatoshiLabs první bitcoinový mining pool, prostřednictvím něhož uživatelé sdílejí výpočetní výkon a rovným dílem si rozdělují odměny. Dodnes se pomocí Slushpoolu podařilo vytěžit přes jeden milion bitcoinů, tedy více než 6 % všech bitcoinů v oběhu. Z Česka také pochází třetí největší výrobce bitcoinových bankomatů na světě, společnost General Bytes. Roste také počet podniků, které bitcoiny přijímají, a objevila se i firma, která v digitální měně vyplácí zaměstnance.
„Bitcoin je o svobodě, o pochopení společenské podstaty peněz a o inovacích v IT. Češi jsou vnímaví a silní ve všech zmíněných oblastech. Totalitní zkušenost máme ještě v živé paměti, jsou u nás velmi aktivní organizace jako Mises Institute a Students for Liberty, zdůrazňující ekonomický aspekt svobody, a jsme velmi šikovní v počítačových technologiích. Bitcoin je nám svým charakterem prostě ušit na míru,“ vysvětluje aktivitu a nadšení Čechů pro bitcoin Martin Šíp.
Hodnota bitcoinu
Od poloviny letošního srpna hodnota bitcoinu pomalu roste, aktuálně se pohybuje okolo 700 amerických dolarů. Historického maxima 1145 USD bitcoin dosáhl v listopadu roku 2013. Poslední prudký nárůst nad 780 dolarů bitcoin zažil letos v červnu, velmi pravděpodobně v souvislosti s obavami z tzv. brexitu. V tuto chvíli je v oběhu přibližně 15 900 000 bitcoinů, přibývají přibližnou rychlostí 1,25 bitcoinu za minutu a jejich počet se v roce 2140 zastaví na předem určených 21 milionech. „Od vzniku bitcoinu v roce 2009 bylo uskutečněno téměř 16 000 000 bitcoinových transakcí, z toho celá polovina za posledních dvanáct měsíců,“ upozorňuje Martin Šíp.
Text: Eva Samšuková