Komiksoví superhrdinové v průběhu věků - počátek Zlatého věku

Komiksoví superhrdinové v průběhu věků - počátek Zlatého věku

Historie komiksu je stejně barvitá, jako historie kteréhokoliv jiného uměleckého žánru. A vlastně - vzhledem k povaze média - možná ještě barvitější. Nebo přinejmenším barevnější.

Komiksoví superhrdinové jsou na výši. Jejich příběhy čtou a hlavně sledují stamiliony lidí po celém světě, jsou centrem byznysu, který vydělává miliardy dolarů. Zajímá-li vás i historie těch nejslavnějších jmen, jste na správné adrese - v sérii článků ji probereme od počátků až po současnou vlnu blockbusterových filmů - včetně toho, kdo je za jejich nesmírnou popularitu „zodpovědný“.

Nebudeme si ovšem povídat o kompletní historii komiksu, téma by to bylo výrazně komplexnější a mnohem více vyčerpávající, než byste si mysleli. Koneckonců, myšlenka vyprávět příběhy obrazem je s námi od počátků - od pokreslených skalních stěn s „dokumentárním komiksem“ o lovu a životě, kombinace obrazů a slov je pak k nalezení na některých starověkých řeckých, římských či egyptských dílech. Ne, nám jde o moderní komiks - a specificky o ten superhrdinský.

Foto: Studenta

Superhrdina číslo 1

Když přijde řeč na komiksové superhrdiny, první věc, kterou byste kromě jejich jmen a superschopností měli znát, je, že převážná většina z nich přísluší do některé ze dvou hlavních „stájí“. Jde o ta nejúspěšnější vydavatelství v komiksovém médiu - DC Comics a Marvel. V podstatě hlavní konkurenti, nesmiřitelní rivalové. Obě společnosti mají své počátky ve třicátých letech minulého století, DC je však o fous (cca 5 let) starší.

DC Comics (DC je zkratka pro Detective Comics, což je i série, ve které se poprvé objevil Batman) vzniklo v roce 1934, tehdy ještě jako National Allied Publications. Již v té době byl komiks poměrně populárním médiem - objevoval se běžně na stránkách novin i takových mediálních veličin, jako William Randolph Hearst, či Joseph Pulitzer. Nejčastěji tomu tak bylo v podobě krátkých stripů (detektiv Dick Tracy, Buck Rogers, Katzenjammer Kids a další), posléze začaly vznikat i první sešity s delšími příběhy či rovnou celými sériemi.

Své série začalo DC sypat z rukávu hned vzápětí, v závěru roku 1936 přišlo se sérií Detective Comics (ještě bez netopýrka) a v roce 1938 narazilo na skutečnou zlatou žílu. V prvním čísle série Action Comics odstartoval svou superhrdinskou kariéru Superman.

Foto: Studenta

Mimozemský sirotek s nadpozemskými schopnostmi pochází z fantazie dvou mladíků z židovských rodin, Joea Shustera (kreslíř) a Jerryho Siegela (psavec). Ti s postavou jménem Superman přišli ještě o pár lět dříve - původně šlo o plešatého padoucha, s telepatickými schopnostmi, který má v plánu ovládnout svět. Z této vize si nakonec více přebral Lex Luthor, Supermanova nemesis a jeden z nejlepších arcilotrů komiksové historie.

První série úspěch nezaznamenala, o pár let později dvojice Shuster-Siegel použila jméno podruhé. Ovlivněni pulpovou řadou románů Edgara R. Burroughse o Johnu Carterovi a jeho dobrodružstvích na Marsu, kde mu nižší gravitace dodává mimořádné schopnosti, stvořili hrdinu, který nedávno oslavil 75 let a dnes jeho jméno patří mezi ty nejznámější na světě, v čemž konkuruje i kupříkladu Ježíši Kristovi.

Dnes někteří komiksoví historikové (tak tak, toto médium má své historiky - a dokonce se dá i studovat!) tvrdí, že právě Action Comics #1 je začátkem éry, která se označuje jako Zlatý věk komiksu.

Text: Josef Horký

Foto: pixabay.com, Wikipedia

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější