Již ve svých úvodních dobrodružstvích, kdy ještě nelétal, nýbrž „pouze“ mimořádně vysoko a daleko skákal (na tuto evoluci mile poukazuje snímek Zacka Snydera Muž z oceli, kde představitel hlavního hrdiny Henry Cavill také nejprve několikrát poskočí, než se rozletí naplno), prokazoval Kal-El, jak zní skutečné jméno Supermana, svou dobrosrdečnost a odvahu při chytání padouchů a záchranách novinářky Lois Laneové. A když zrovna nezachraňoval, skrýval svou identitu pod alterego nešikovného a stydlivého novináře Clarka Kenta.
Superman se po spatření světla světa stal záhy miláčkem davů - a zůstal jím dodnes, což skvěle potvrzuje i skutečnost, že první sešit, v němž se objevil, je dnes nejvzácnějším a nejdražším komiksem vůbec - ve skvělém stavu za něj na aukcích sběratelé platí částky v řádech milionů dolarů.
V tomto ohledu může Supermanovi konkurovat jediná postava. Jeho častý přítel, občasný nepřítel (komiksových vesmírů je nesčetně a jejich historie je bohatá), spoluzakladatel budoucí superhrdinské skupiny Justice League of America a pravděpodobně největší sok o titul nejslavnějšího hrdiny - Batman.
Květen, 1939. Sedmadvacátý sešit série Detective Comics je tím legendárním, v němž se Temný rytíř poprvé pouští do řešení případu, když neznámý vrah zabíjí šéfy chemické společnosti. Tak jako v případě Supermana, i Batmanův vesmír se měl velice rychle rozšiřovat - nabírat nové a nové přátele (prvního z několika Robinů), i nepřátele, jejichž věhlas se tomu netopýrkovu takřka vyrovná (Joker, Penguin, Two-Face či ambivalentní Catwoman).
Ale teď trochu zpět do minulosti. Po úspěchu Supermana vydavatelství DC Comics rozhodlo, že je potřeba vydávat více superhrdinů. Skvěle se tohoto úkolu zhostila především dvojice Bob Kane a Bill Finger. Kreslíř Kane totiž pod vlivem vzorů typu Zorra, komiksového hrdiny Phantoma či filmu The Bat Whispers z roku 1930 přišel s novou postavou, která se měla rychle stát legendou. Pojmenoval ji Bat-Man (tehdy ještě s pomlčkou). Pomoci s příběhy mu měl scénárista Finger, který do Batmana vložil trochu ze svých oblíbených postav - z nichž jednou byl i Sherlock Holmes.
Malý zločin
Poznámka pro zajímavost - jedna teorie praví, že je Batman největší krádeží v dějinách komiksu. V roce 1932, tedy sedm let před Batmanovým oficiálním zrozením postavu s totožným jménem nakreslil kreslíř Frank Foster. A podobností mezi Fosterovým a Kaneovým návrhem je více, než by se slušilo a patřilo na náhodu. Fostera s jeho nápadem komiksová nakladatelství vyhodila...
Batman se sice nepyšní takovými fyzickými schopnostmi jako Superman, ale jeho intelekt a taktické a deduktivní schopnosti mu vysluhují přezdívku „největší detektiv na světě“. A jeho bojový výcvik a hodně naditá peněženka z něj dělají velice schopného superhrdinu, jak jsme díky četným filmovým zpracováním mohli vidět už mnohokrát.
Z dnešního pohledu je poměrně překvapivé, nakolik jsou první příběhy obou pánů cynické a - přestože šlo o látku určenou i pro dětské čtenáře - poměrně tvrdé. Hned v prvním sešitu musí Superman Lois Laneovou zachránit prakticky před jistým znásilněním, úvodní příběhy Batmana obnáší kudlu v zádech a hlavního hrdinu, který cynicky komentuje, že nechal padoucha spadnout do nádrže s kyselinou. V době dnešní hysterie ohledně dětské přípustnosti věc nevídaná.
Zatím nashledanou, drazí čtenáři. V příštím čísle se podíváme na zoubek zázraku.
Text: Josef Horký