Nejnabitější vlak?
Britského všeuměla Kennetha Branagha jsme letos už mohli vidět v Dunkerku, od 9. listopadu se však pokusí zaujmout diváky svým ztvárněním klasiky z největších. Vražda v Orient Expresu představuje jedno z nejslavnějších děl Agathy Christie a sám Branagh se vtělí do titulní úlohy Hercula Poirota. Proč se o něco takového znovu pokoušet? Nabízejí se hned dva důvody: jednak je Branagh velmi zdatným filmařem, který už v minulosti dokázal špičkově aktualizovat řadu klasik od Shakespeara po Frankensteina, jednak se nová verze pochlubí brilantním obsazením. Posuďte sami – Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Penélope Cruz, Willem Dafoe, Judi Dench či Daisy Ridley. Takhle hvězdný snad žádný vlak ještě nebyl!
Labutí píseň kontroverzní značky?
Polovina měsíce, konkrétně 16. listopad, ukáže, která ze dvou rozhádaných polovin komiksových fanoušků má pravdu. Zatímco Marvel si připsal další úspěšný zářez díky skvělému rozjezdu třetího pokračování Thora, kolem vlajkové lodě konkurenční stáje DC se objevují samé problémy. Liga spravedlnosti by měla sjednotit řadu už zaběhlých superhrdinů (Batman, Wonder Woman či opět oživlý Superman) a přidat k nim i nové jako Aquaman či Flash. Režie se ujal Zack Snyder, který stál za rozporuplně přijatým Mužem z oceli i loňským festivalem digitálních efektů Batman vs Superman. Kvůli osobním problémům však nový film dokončoval Joss Whedon, paradoxně režisér prvních dvou dílů Avengers od Marvelu. A to je jen jedna z mnoha potíží, jež toto dílo provázejí. Ať nakonec dopadne jakkoli, více než dvousetmilionový rozpočet bude na výsledku určitě vidět, a tak počítejte s nejvýraznější popcornovou náloží listopadu.
Umění žije!
Ani festivaloví fanoušci nepřijdou zkrátka. Hned na začátku měsíce si pošmáknou na další dávce bizarností od řeckého podivína Jorgose Lanthimose. Ten loni zaujal neuchopitelným Humrem a zvíře se objevuje i v názvu jeho letošního příspěvku. Zabití posvátného jelena láká na hvězdné obsazení v podobě Colina Farrella a Nicole Kidman, kteří si ve světě řízeném absurdními pravidly projdou peklem.
Na letošní uherskohradišťské Filmovce už diváci mohli vidět francouzskou hudební komedii Rock’n Roll, od konce listopadu se touhle ujetou satirou můžou potěšit i běžní návštěvníci kin. A měsíc uzavře drsné drama 120 BPM, které se výrazně uvedlo na letošním festivalu v Cannes a vyhrálo i tuzemskou přehlídku Be2Can. Příběh z 90. let sleduje politické radikály bojující s hrozbou nemoci AIDS.
Telegraficky
Poslední letošní pokus zaujmout publikum si připíše Jan Hřebejk se závěrem své zatím ne příliš ceněné trilogie Zahradnictví s podtitulem Nápadník. Doufejme, že se mu na tradici legendárních Pelíšků podaří navázat aspoň tentokrát.
Více nadějí vkládáme do druhého celovečerního pokusu Miroslava Krobota s názvem Kvarteto. Zájemce o historii může zajímat Milada, pojednávající o smutném osudu velké postavy boje s komunismem. Film však doporučit rozhodně nemůžeme, takže pokud nepotřebujete rychle nasát něco málo z tuzemské poválečné historie, s klidem můžete v kině chybět. Oba autoři populárních Nedotknutelných, Olivier Nakache a Eric Toledano, se vracejí s novou komedií, tentokrát pojednávající o starostech spojených s nejšťastnějším dnem života. Snímek Dokud nás svatba nerozdělí uvidíte od poloviny měsíce.
Takže vybírat je určitě z čeho, schovejte se tedy před lezavou zimou do kina a nebudete litovat!
Text: Mojmír Sedláček