Karlovarsko,
kraj, na který se zapomněloProměny českých (post)uhelných regionů
Karlovarský kraj je v hlavách většiny Čechů spojený s lázněmi, Becherovkou a týdnem nezřízeného mejdanu na filmovém festivalu. Co se ale děje poté, co poslední hosté vyklidí Pupp a vyrazí zpátky domů? Nejzápadnější cíp republiky dlouhodobě zápasí s velkými problémy – nejen že sem z okolních krajů ani v roce 2020 nevede jediná pořádná dálnice, špatné je to také s vlaky, vysokým školstvím i celkovým vzděláním obyvatel, které se dlouhodobě propadá pod český průměr. Ambicióznější část mladých lidí z kraje odchází za lepšími možnostmi a ty, kteří zůstávají, nemá kdo vést. Jak zachránit vykořeněný kraj, který jsme v minulém století zničili odsunem původního obyvatelstva a těžkým průmyslem? Vize tu jsou, finance také. Ale má je kdo realizovat?
Cesta na konec světa
Před předním oknem naší bílé Mazdy se mezi stromy vynoří obrovský průmyslový areál plný komínů, betonových vodních nádrží a starých technických domků. “Něco tady smrdí,” konstatuje řidič a kameraman v jedné osobě Kuba a my ostatní v redakčním týmu, aniž bychom chtěli být ke zdejšímu kraji jakkoliv nefér, musíme souhlasit. Okolo areálu chemičky ve Vřesové to vážně moc nevoní, nad místem se vznáší šedivý mrak a zrezlé potrubí se táhne do dálky po monstrózním, zdí obehnaném pozemku. Přestože je areál stále v aktivním provozu, na první pohled je jasné, že svoje nejlepší roky má dávno za sebou.
Nedaleká obec Vřesová, ležící na okraji chemičky a jen pár kilometrů od Karlových Varů, je živoucím odkazem minulého režimu. Ten se do pohraničních oblastí Česka otiskl s takovou intenzitou, že je tu cítit ještě 30 let po revoluci – odsun původního německého obyvatelstva po druhé světové válce, těžký průmysl a intenzivní těžba uhlí zanechaly stopy nejen v krajině, ale především ve zdejších lidech. Desítky let uměle budované prostředí plné tvrdé práce a rozbitých mezilidských vztahů si na Karlovarsku dodnes vybírá svou daň a místním rozhodně nedělá život jednodušší.
Největší problémy
Karlovarského kraje
Průměrná hrubá měsíční mzda v Karlovarském kraji byla v prvním čtvrtletí 2020 jako jediná pod hranicí 30 tisíc korun, konkrétně 29 687 Kč. Pro srovnání, v Praze je průměr 42 760 Kč.
Český statistický úřadNa více než 16 procent obyvatel Karlovarského kraje byla v roce 2019 vypsána exekuce. Průměrně tu ale na každého z nich připadá exekucí pět. Často jsou to mladí lidé do 29 let.
Zdroj: Mapa exekucíPočet vyloučených lokalit v Karlovarském kraji se v letech 2006 až 2015 zvýšil až trojnásobně. Je jich okolo 60 a žije v nich asi sedm tisíc lidí.
Zdroj: Analýza sociálně vyloučených lokalit v ČRKarlovarský kraj je podle počtu obyvatel nejmenší v Česku. Od roku 2011 mu navíc ubylo přibližně 12 tisíc lidí. Skoro 80 procent z nich se odstěhovalo do jiných krajů Česka, zbylých 20 procent do ciziny.
Zdroj: Zpráva o zdraví obyvatel Karlovarského krajePůvodní Vřesová musela před 60 lety ustoupit stavbě průmyslového areálu a její ubytovací kapacity tehdy soudruzi nahradili čtyřmi malými paneláky pro místní pracanty. Ty na okraji chemičky stojí dodnes a jsou domovem asi pro 500 lidí. Velká část z nich má však zaměstnání jinde nebo nepracuje vůbec. Po cestě k domům míjíme ještě jeden objekt – třípatrovou budovu, která je radnicí, poštou, vietnamskou večerkou a kulturním domem v jednom. Kdysi v ní bývala i hospoda, z povídání místních ale zjišťujeme, že je už pár let v rekonstrukci a její osud je nejistý. K obci náleží ještě dětské hřiště, parkoviště před poštou a místní zahrádkářská kolonie. Nic víc tu není.
Lokalita se označuje za sociálně vyloučenou a patří mezi desítky dalších, které se v Karlovarském kraji nachází. Přestože oficiálně pro toto označení stačí, aby v jednom místě žilo v nevyhovujících podmínkách 20 lidí, ve Vřesové do kategorie sociálně vyloučených spadají všichni zdejší obyvatelé. Oproti většinové společnosti se potýkají hlavně s omezeným přístupem ke vzdělání a pracovním možnostem nebo s celkovým odloučením od zbytku populace. S tím jde ruku v ruce výška platů, celková životní úroveň a samozřejmě také předsudky nebo rasové znevýhodňování. V celém kraji takto žije přes sedm tisíc lidí, od roku 2006 se tady počet vyloučených lokalit ztrojnásobil.
I přes špatnou pozici v průzkumech a tabulkách úřadů ale působí Vřesová jako poměrně milé místo k životu. Mladý Vietnamec za pultem večerky se vesele zajímá o naši techniku a fotky, za domy běhají po hřišti děti, a přestože se tu přirozeně mísí bílí Češi i čeští Romové, na nevraživost to alespoň mezi mladou generací nevypadá. Naše představa o vyloučené lokalitě byla před cestou dost odlišná – čekali jsme vybydlené domy, nepořádek na ulici a nenávistné pohledy místních. Sami jsme sem přijeli ovlivnění předsudky, které se na místě neprotly s realitou.
Naše očekávání ale velmi zjednodušeně ilustrují celý problém segregace obyvatel, se kterým se Karlovarský kraj potýká a jehož příčiny a důsledky tvoří nekonečný příběh. “V českém kontextu se sociálně vyloučené lokality spojují se sociálním úpadkem, chátráním bytového fondu, nepořádkem, kriminalitou a pocitem ohrožení. Tímto se vytváří dojem, že v těchto oblastech nikdo kromě společenských ,vyvrhelů’ nebydlí,” popisuje studie kolektivu Západočeské univerzity v Plzni, která vznikla pod záštitou projektu BRIZOLIT ministerstva vnitra. Jak autoři dodávají, rezidenční segregace není pouze důsledkem sociálního vyloučení, ale může být také jeho příčinou. Odsun obyvatel do horších částí obcí nebo za jejich hranice totiž docela logicky doprovází zhoršený přístup k občanské, komerční i volnočasové infrastruktuře.
Při rozhovorech s místními se ukazuje, že v obci rozhodně není všechno růžové – všichni jednohlasně kritizují práci místního starosty Jiřího Siváka, který podle obyvatel spoustu slíbil, ale téměř nic nesplnil. Dozvídáme se také o prodeji drog a o sousedech, kteří své spory řeší raději pěstmi než rozumem. Žádný z těchto problémů by se však nedal označit za jev úzce spojený jen s vyloučenou lokalitou. Se stejným jednáním se běžně setkávají i obyvatelé Prahy. Naopak nás překvapila sdílnost místních, kteří s negativními vlivy v městečku nesouhlasili a měli tendenci se proti nim stavět.
Generalizovat a soudit všechny obyvatele sociálně vyloučených lokalit jako vyvrhele společnosti jen kvůli adrese na občance je jednoduché, ale černobílé. A často právě toto jednání spouští nekonečný koloběh událostí a staví lidi do pozice, ze které se během celého života obvykle nezvládnou dostat. Přestože socioekonomické ukazatele a další data úřadů jdou většinou proti místním, všechno je daleko komplikovanější.
Lidem chybí vzory, vzdělání i zázemí
“Jedna věc jsou samozřejmě sudety a historické vlivy, další problém je v tom, že ve vyloučených oblastech je celkově nízká úroveň obyvatelstva a není nikdo, kdo by vedl lidi dopředu. Lidem tady chybí vzory,” tvrdí Zdeněk Mach, který pod obecně prospěšnou společností Leader Academy zastřešuje několik rozvojových programů pro obyvatele vyloučené lokality Žluticko-Valečsko. Všechny jsou financovány z Evropského sociálního fondu a pomáhají lidem třeba s řešením dluhů nebo s hledáním dlouhodobého pracovního místa.
Podíl obyvatel kraje s maximálně dosaženým základním vzděláním
Zdroj: Analýza sociálně vyloučených lokalit v ČR
Začarovaný kruh začíná už na základní škole. “Pokud existuje škola, která nesplňuje základní parametry vzdělávání žáků a ti pak mají problémy i na dalším stupni, je to začátek odepsání těch dětí,” popisuje Zdeněk Mach a vysvětluje základní problém segregace dětí a tím i úpadek části populace v kraji. “Rodiče, kterým jde o budoucnost potomků a zároveň na to mají finance, je dají rovnou do lepší základní školy. Ti, kteří na to nemají nebo vzdělání nepřikládají takovou váhu, je nechají na horší škole, která je sice nějakým způsobem připraví, ale dá se předpokládat, že žádné z těch dětí nebude pokračovat dál.”
Na tom, že vyloučení se dědí z generace na generaci, se shodují i další lidé, kteří v oblasti Karlovarského kraje pomáhají sociálně znevýhodněným obyvatelům dostat od života trochu víc. Působí tu tým Člověka v tísni nebo odbor pro sociální začleňování pod ministerstvem pro místní rozvoj. I přes jejich snahu sahá procento lidí s maximálně dokončeným nebo vůbec nedokončeným základním vzděláním v některých okresech Karlovarského kraje až k 25 procentům.
Vlastimil Veselý: Kdo má opravdu zájem najít na Karlovarsku kulturní podhoubí, ten ho najde
Vlastimil Veselý je ředitelem Karlovarské agentury rozvoje podnikání (KARP), která vznikla v už roce 2009 proto, aby pomáhala v kraji rozvíjet podnikání. Jako jediná agentura tady podporuje a realizuje aktivity, jejichž cílem je podpora místního potenciálu za použití zavádění inovací, nových forem spolupráce, podpory vzdělávání a podpory budování lepších podmínek podnikatelského prostředí. Jak Veselý, jakožto člověk v první linii, vnímá podnikatelskou duši Karlovarska? Co soudí o lidech tady? A proč má pocit, že kulturní život tu není mrtvý?
“Hodně se zabýváme dětmi, které přicházejí z prostředí, kde rodiče neabsolvovali žádné vysoké vzdělání a nemají kapacitu na to, aby svoje děti připravili na výuku. Tyto děti často žijí ve špatných sociálních podmínkách a nemají takové podněty jako jejich majoritní vrstevníci,” uvádí Michal Kratochvíl, vedoucí oddělení regionálního centra západ, které spadá právě pod zmíněný odbor sociálního začleňování. S tím otevírá i problém oddělování dětí z různých sociálních vrstev. “Česko už nediskriminuje jako dřív, kdy šly všechny děti ze sociálně slabších rodin rovnou do zvláštních škol, aniž někdo řešil, jaké mají IQ nebo předpoklady,” dodává. Ani tak ovšem podle něj problém není vyřešený a k oddělování dětí dochází i v jednotlivých základních školách – na školách v centrech měst bývají děti většinou úspěšnější, na periferiích je situace výrazně horší.
V porovnání s rokem 2006 přibylo vyloučených lokalit, kde většinu obyvatel netvoří Romové, přestože jsou tyto lokality stále v menšině. V lokalitách přibývají obecně chudí, velmi často nezaměstnaní lidé, jejichž životní situace v zásadě replikuje situaci romské populace (zadluženost, nízké vzdělání). Vedle nich v lokalitách přibývá i seniorů z majoritní populace.Zdroj: Analýza sociálně vyloučených lokalit 2015 (Údaje jsou v tomto případě za celou ČR)
Pokud už se dětem ze segregovaných základních škol podaří dostat se na střední školu, čeká na ně poměrně silný kulturní šok – najednou jim rodina musí platit výdaje na dojíždění nebo na učebnice a v rámci širšího kolektivu se celkem běžně setkávají se šikanou. Není překvapivé, že většina těchto dětí střední školu dřív či později sama vzdá. Rodiny je v jejich rozhodnutí navíc často podporují, a není tak neobvyklé, že místo střední školy pomáhají mladí lidé s výchovou menších sourozenců nebo jdou rovnou hledat zaměstnání.
Vysoká škola? Zatím není co studovat
Není ale fér svádět všechno špatné v kraji jen na segregované základní školy a vyloučené lokality. Kraji citelně chybí i dobrá úroveň vysokého školství, které by dokázalo mladé lidi udržet v rodných městech místo jejich stěhování do Plzně či Prahy. A není to jen škola, ze které je člověk živ. Jak popisuje studie Analýza příčin odchodů pracovní síly z Karlovarského kraje, již v rámci grantu Evropské unie v roce 2017 vytvořila Karlovarská agentura rozvoje podnikání, naprostá většina původně karlovarských studentů uváděla, že jim v místě jejich původu chybí takové položky jako lepší pracovní příležitosti nebo lepší možnosti trávení volného času. A všechno jde spolu ruku v ruce – méně ambiciozních mladých lidí ve městech znamená méně projektů, festivalů, galerií, méně zajímavých pracovních příležitostí a nakonec i nižší platy pro ty, kteří zůstali.
Předpokládaný vývoj zastoupení mladé generace v Karlovarském kraji do roku 2050
Věk k 1. 1.
22
25-29 let
20-24 let
20
15-19 let
10-14 let
18
5-9 let
0-4 let
16
tis. osob
14
12
10
8
2015
2020
2025
2030
2035
2040
2045
2050
Zdroj: Publikace ČSÚ Projekce obyvatelstva v krajích ČR do roku 2050
Karlovarský kraj je jediný v Česku, který nemá svou vlastní vysokou školu, a přestože v něm působí pobočky jiných škol – svoji část tu má například Vysoká škola finanční a správní, v Chebu funguje ekonomická fakulta Západočeské univerzity pro asi 400 lidí –, rozmanitost a kapacita pro všechny potenciální studenty rozhodně chybí. “Nápadů je spousta, ale je tu hromada lidí, které nám založení vysoké školy hatí. Pokud bychom otevřeli další, brali bychom studenty těm školám, které už existují. Aspoň takhle to vnímá mnoho lidí v republice,” vysvětluje důvody zastupitel Karlovarského kraje Jakub Janů, který má v gesci regionální rozvoj.
Uvažujete o návratu do Karlovarského kraje?
Zdroj: Analýza příčin odchodů pracovní síly z Karlovarského kraje
I proto se Karlovy Vary rozhodly jít vlastní cestou a momentálně přemýšlí nad budováním oborů, které by byly pro lokalitu typické a v ostatních krajích málo rozšířené. Uvažuje se o studiu balneologie, fyzioterapie nebo hospodaření s vodou. Právě fyzioterapie se ve spolupráci s 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy měla otevřít už v roce 2019, ze záměru však nakonec sešlo. Kraj tak zatím svoje očekávání přesouvá alespoň do Institutu lázeňství a balneologie, který se podařilo otevřít na podzim 2019. Jeho cílem je zkoumat působení zdejších léčivých zdrojů na lidský organismus, ale taky třeba podporovat marketing místních lázeňských provozů. A do budoucna snad taky vzdělávat.
Přestože jsou ale specifické obory rozumným krokem, otázkou zůstává, jestli je balneologie opravdu tím, co studentům v kraji chybí. V už zmíněné studii Analýza příčin odchodů pracovní síly z Karlovarského kraje vysokoškolští studenti sice uváděli, že z Karlovarského kraje odešli za studiem, hledali však především klasičtější zaměření, třeba technické nebo pedagogické obory. Druhým častým důvodem odchodu byla prestiž jejich vybrané školy, k čemuž by kraji nejspíš mohly pomoct spolupráce s již zavedenými českými univerzitami, o které se dlouhodobě snaží.
Pokud by byla v Karlovarském kraji založena vysoká škola, které obory byste uvítali?
Zdroj: Analýza příčin odchodů pracovní síly z Karlovarského kraje
Pozitivní je alespoň to, že si kraj svoje problémy uvědomuje, a přestože jeho postavení v rámci republiky není úplně jednoduché, snaží se je řešit.
“Samozřejmě se potýkáme s tím, že řada mladých lidí odchází studovat mimo region a zpátky se nevrací. Prvořadé proto je, abychom ten odliv zmírnili a nabídli jim zajímavou perspektivu. Pro nový školní rok se nám podařilo domluvit otevření nového oboru v rámci Fakulty ekonomické ZČU v Chebu a otevření programu pro učitele, kteří si potřebují doplnit kvalifikaci. Kraj také uzavřel smlouvu o spolupráci s koncernem BMW Group, který buduje nové zkušební centrum pro autonomní vozy BMW na Sokolovsku. To by mělo nabídnout pracovní místa zejména pro mladé lidi. Půjde o práci s přidanou hodnotou, s potenciálem rozvoje vědecké práce, výzkumu a inovací,” komentuje současný stav vzdělávání a pracovních příležitostí hejtman kraje Petr Kubis.
Co je Fond pro spravedlivou transformaci?
V rozpočtu fondu je pro evropské uhelné regiony v letech 2021 až 2027 vyhrazeno 17,5 miliardy eur (o finální částce se zatím na evropské úrovni jedná). Pro Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj se tím otevírá příležitost chytře investovat obrovské množství peněz do inovací, které podpoří jejich proměnu z hlavních znečišťovatelů na zelené regiony. Peníze je možné využít mimo jiné na podporu výzkumu a inovací, k obnově životního prostředí a podpoře ekologické energie nebo ke zvyšování kvalifikace pracovníků, kteří doteď působili v zanikajících průmyslových odvětvích. Fond paradoxně disponuje tak velkým množstvím peněz, že je kraje při současném stavu čerpání dotací nejspíš nezvládnou kompletně využít. Aby mohly na peníze dosáhnout, musí mít regiony pro projekty připravené kompletní plány, čímž si chce EU pojistit, že peníze budou využity smysluplně.
Výrazně (a nejen se školstvím) by situaci v kraji mohly pomoct prostředky z Fondu pro spravedlivou transformaci, který dá od roku 2021 Karlovarskému, Ústeckému a Moravskoslezskému kraji k dispozici miliony eur z evropských zdrojů. “Ty peníze se budou muset použít rychle. Měli bychom ale být připravení, protože už máme hotový projekt na vysokoškolský kampus pro 600 lidí včetně studie, kam ho postavit. Zároveň s tím už je vyčleněný i pozemek,” popisuje plány na čerpání dotace Jakub Janů s tím, že úspěšné školství je pro něj pozitivní scénář roku 2030. “Pokud všechno dobře dopadne, konečně se naučíme učit a naše školy budou produkovat úspěšné absolventy. Postavíme vysokou školu i výzkumáky a na to se začnou nabalovat další aktivity.”
Historie vykořisťovaného kraje plného cizinců
Karlovarský kraj to kvůli nestrategické pozici, i přes proslulost lázeňstvím a těžbou uhlí, neměl jednoduché. Rozvoj Karlových Varů zkomplikovala povodeň a dva fatální požáry, ale i první světová válka. Osudovou ránu ale Karlovarsku zasadila druhá světová válka – její konec doprovázelo bombardování a především vysídlení německého obyvatelstva.
„V letech 1938 až 1945 nastal zásadní demografický zvrat. Do té doby tu žila pohromadě tři etnika – v největším zastoupení Němci, pak Židé a Češi. Na začátku druhé světové války odtud museli odejít Češi a pak byli do vyhlazovacích táborů odsunuti Židé. S koncem války se ale situace otočila a po staletích odtud museli odejít i Němci. Nechali tady veškerý majetek, což přilákalo první vlnu Čechů, ale také dalších národů z východní a jihovýchodní Evropy, kteří chtěli především kořistit. Druhá vlna, nemajetní lidé z nižších sociálních vrstev, se musela doslova prodírat davy lidí, kteří sem přišli jen kvůli cennostem a vraceli se s nimi do vnitrozemí,‟ popisuje poválečnou situaci historik karlovarského muzea Jan Nedvěd.
Odsun německého obyvatelstva z obce Bochov v roce 1946
V kraji bylo po odsunu Němců, kteří po sobě nechávali domy i továrny kvůli válce částečně zničené, spoustu práce. Dokonce tak moc, že docházelo k nuceným výjimkám odsunu německých obyvatel. V kraji byl totiž zoufalý nedostatek odborníků na různé obory, někteří proto museli zůstat, většinou i s celou rodinou. „Například na Sokolovsku muselo zůstat 13 tisíc horníků, Karlovarsko se tak stalo krajem s nejpočetněji zastoupenou německou menšinou,‟ upřesňuje Jan Nedvěd. To bylo pochopitelně doprovázeno nenávistí od českých novoosídlenců, takže to tu Němci neměli vůbec jednoduduché.
Dalším specifickým případem byla oblast těžby Jáchymov. Sem se vydali sovětští báňští odborníci, kteří požadovali okamžitou a co nejintenzivnější těžbu uranu. Na to ale ve vysídleném kraji nebylo dost pracovních sil – a to i přes zvýhodněné podmínky pro ty, kdo byli ochotni tu pracovat. „Tuto situaci vyřešili Sověti tak, že do jáchymovské oblasti posílali Němce určené k odsunu. V letech 1946 až 1948 do jáchymovských dolů protiprávně posílali válečné zajatce z Polska a Sovětského svazu, kteří měli být oficiálně na východě. Prozrazovali je ale dopisy s českými známkami, takže jejich příbuzní v Německu se díky tomu dozvěděli, že ve skutečnosti nejsou v zajateckém lágru v Rusku, ale v Jáchymově v Československu. Protože z toho hrozil mezinárodní skandál, zajatce museli přesunout zpátky do zajateckých táborů. Jedna z historiografických teorií poslední doby říká, že potřeba intenzivně těžit uran vedla následně k vykonstruovaným procesů a k vyrábění levné otrocké pracovní síly z politických vězňů,‟ vysvětluje historik.
Karlovarský kraj v době komunismu
Kraj nebyl známý jen kvůli těžbě, ale taky pro mnoho průmyslových podniků, výrobu porcelánu a především lázeňství. Po nástupu komunistického režimu ale lázeňství začalo upadat, protože balneologičtí odborníci končili kvůli plnění pětiletého plánu v továrnách – nejdůležitější byl rozvoj těžkého průmyslu. S krajinou se začalo nakládat velmi necitlivě, což je patrné dodnes.
I přesto měly komunistické ideje v kraji od začátku navrch a Sovětská armáda tu byla většinou vítaná. Komunisté zde vyhráli při prvních poválečných volbách s 52 procenty hlasů. „Myslím, že to bylo kvůli soužití nesourodé skupiny obyvatel, šlo o jakýsi babylon národů. I když šlo o Čechy a Slovany, každý pocházel úplně odjinud, tak snad proto u nich měly velký ohlas komunistické ideje, což bylo patrné především na konci 40. a začátkem 50. let. Nutno říct, že první generace narozená tady už na to měla jiný názor. Ale i tak tu svým necitlivým přístupem napáchal komunismus možná větší škody než ve vnitrozemí,‟ hodnotí Jan Nedvěd.
Jan Nedvěd z karlovarského muzea
Karlovarsko je znevýhodněno i špatnou dopravní dostupností. V dobách komunismu šlo o pohraniční oblast, která nebyla nikdy pořádně dosídlena, takže do ní neplynuly žádné velké investice. Nevede odtud žádná pořádná cesta a o stavbě dálnice se mluví od 80. let minulého století. Celkově je kraj jeden z nejchudších v Česku a Jan Nedvěd o něm, co se týče infrastruktury, mluví jako o zapomenutém kraji.
V roce 1989 se společně se sametovou revolucí dočkaly kraj i jeho hlavní město nové naděje. Jenže ani v posledních letech se mu nepodařilo vymanit z cizího vlivu – Karlovy Vary sice konečně rostou, ale za pomoci ruského kapitálu. Domy si většina Čechů nemůže dovolit koupit a často jsou z nich hotely v rukou zahraničních, především ruských, majitelů, nebo se domy nevyužívají vůbec. „Pořád tu narážíme na vlastnické struktury, na zájmy různých investorů a na nezájem o veřejnou aktivistickou činnost. Může za to vykořeněnost celého kraje, kdy jsou přetrhané staleté vazby mezi obyvatelstvem a krajinou,‟ dodává historik.
Podnikání na Karlovarsku jako superhrdinská disciplína
Jako mladý podnikatel byste po zjištění všech nelichotivých čísel nejspíš usoudil, že nejlepší bude odvézt dobrý byznysový nápad raději někam jinam. I přesto existují dobrodruzi, kteří přijali špatnou situaci v Karlovarském kraji jako výzvu, s níž je třeba se poprat.
„Začátky podnikání byly velmi náročné,‟ přiznává majitel úspěšného barber shopu v jedné z malebných uliček centra města. „Klienti nám nevěřili, že svoje řemeslo umíme a že je ostříháme a oholíme tak kvalitně, aby byli spokojení.‟ Nelehkého úkolu prodávat tu kvalitně zpracovanou zmrzlinu odpovídající přirozené kráse zmrzlinářského řemesla se zhostil Kevin Vondráček: „Je daleko menší výzva přestěhovat se do Prahy a něco tam vybudovat než vydobýt si místo na slunci tady, kde je příležitostí méně.‟
Jejich zkušenost potvrzuje i provozovatelka místního designového a kreativního centra Supermarket WC Tereza Vlašimská Bredlerová: „V Karlových Varech je specifické publikum. Lidé jsou tady úplně jiní a kvůli tomu trvá, než přijdou a zjistí, proč jste tady něco vybudovali.‟ Ale ani to nebyl pro drobné podnikatele či zakladatele spolků důvod realizovat své vize jinde. „Nezačali jsme budovat galerii v Brně nebo v Praze, protože jsme místní. Chtěli jsme tu žít a říkali jsme si, že všichni se přece nemůžou odstěhovat. V regionu musí zůstat lidé, kteří ho budou posouvat dál a budou mít zájem o místo, na kterém žijí,‟ doplňuje Tereza.
Altruismus, se kterým se místní vrhají do podnikání a zakládání spolků a na nějž narážíme na každém kroku, je až zarážející. I když se všichni shodují na těžkých startovních podmínkách, stejně projevují velkou oddanost a lásku ke kraji. Nelehkou situaci na trhu dokládá v závěrech strategického rámce hospodářské restrukturalizace bývalých uhelných krajů iniciativa RE:START:
Česká ekonomika, a pro strukturálně postižené kraje to platí mnohem více, má celkově velmi málo firem, které svými produkty samy utvářejí trh. To jsou podniky, jež jsou schopné přijít s produkty, které zákazníci do té doby neznali a nevěděli, že je chtějí. Zdroj: Restartregionu.cz
I proto v kraji Petr Haak vybudoval vzájemně propojenou síť inovační infrastruktury – podnikatelský inkubátor KANOV. „Karlovarský kraj a speciálně Karlovy Vary jsou orientované jen na lázeňství a hoteliérství. Snažíme se sem natáhnout podniky, šikovné startupové firmy nebo inovativní značky tak, aby tu po škole začali studenti zůstávat a pracovat v regionu,‟ popisuje záměr projektu Petr.
A také on si zkusil, jak těžké je něco budovat na Karlovarsku. „Projekt jsem rozjížděl v roce 2010, tedy v době poměrně velké krize, a měl jsem z investice strach. Nebylo to jednoduché a všichni mě od toho odrazovali. Nakonec se podařilo vše dokončit. Po pěti letech jsme postavili II. etapu, letos jsme dokončili III., před rokem jsme otevřeli pobočku v průmyslové zóně Ostrov a teď plánujeme pobočku v centru Chebu. Dnes v areálech, které jsem postavil, pracuje více než 900 zaměstnanců, a to byl můj cíl,‟ popisuje.
Petrův podnikatelský Inkubátor je jediný v kraji a začínajícím firmám nabízí nadstandardní podmínky – poskytuje chráněné prostředí, které usnadňuje start podnikání a zároveň pomáhá s orientací na trhu a s ekonomickou stabilizací projektů. Záměrem je, aby nové firmy byly schopné stát se součástí podnikatelské sféry v Karlovarském kraji.
Přestože má Karlovarský kraj spoustu problémů, najde se dost mladých lidí, kteří se rozhodli zůstat, a navíc tady rozjet vlastní podnik.
I Petr skrz svůj projekt vnímá mezeru, které kraj v nedostatku příležitostí má, není to ale to jediné, co mu tady chybí. „V Japonsku nebo Číně člověk ujede vlakem 500 kilometrů za necelé dvě hodiny. Vlaky různých společností jezdí každých 10 minut, státní vlaky třeba každou půl hodinu. Evropská unie má finance a technologie, tak nerozumím tomu, proč se politici nevrhnou na vybudování vysokorychlostních tratí napříč Evropou, abychom byli z Varů v Brně za hodinu nebo třeba v Chorvatsku u moře za tři. Nerozumím tomu, proč nejsou v ČR propojena všechna krajská města dálnicí, včetně napojení na sousední státy. Proč ŘSD zcela nesmyslně mění asfaltové povrchy, které jsou ještě v pořádku, jen aby se zbytečně utratily peníze z EU, místo výstavby komunikací nových. Stačí si vzít příklad z Rumunska a z toho, co tam dokázali postavit z evropských fondů za poslední tři roky,‟ rozhořčuje se Petr. „A samozřejmě mi v Karlových Varech chybí vysoká škola, aby tu zůstávali mladí lidé a město nebylo plné jen ruských turistů a důchodců.‟
Související
Opatření spolufinancované Evropskou unií
Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah publikací (sdělení) odpovídá výlučně autor. Publikace (sdělení) nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.
Článek vyšel v rámci projektu Proměny českých regionů, který společně realizují vydavatelství Economia a EURACTIV.cz s podporou Evropské komise.
Autoři textůVeronika Vimmerová, Pavla Gabrhelíková Projektový manažerIrena Rákosová FotoVeronika Vimmerová, Karlovarské muzeum Video a produkceJakub Říha GrafikaJiří Kropáček, Adam Roller
autoři: Veronika Vimmerová, Irena Rákosová, Pavla Gabrhelíková | 1. 2. 2021