Řadu let podporujete finančně přes řadu fondů mladé nadějné lidi. Prozraďte, co by musel člověk udělat, aby vás zaujal na první dojem?
Oslovit mé nejbližší, protože právě jim jsem svěřil důvěru, že jsou těmi pravými, aby ty mladé a nadějné vybrali. Že by se někdo dostal vyloženě do konfrontace se mnou, je velmi vzácné, musel by mě někde potkat. A ani tak nevím, co by se muselo stát, abych řekl, ano, ten je zajímavý.
Když jsme spolu hovořili naposledy, říkal jste, že kolem sebe chcete mít co nejvíce pozitivně smýšlejících lidí. Daří se ten poměr ve prospěch optimistů zvyšovat?
Je stále lepší a lepší, mám z toho radost. Už dávno jsem si uvědomil, že to sám mohu ovlivnit svým přístupem a chováním. Navíc si podobné typy lidí, jako jsem já, k sobě vybírám. Pak je existence negativisty v mém okolí málo pravděpodobná.O této změně ve vašem myšlení jste hovořil už před lety, jak se změnil optimisticky naladěný Karel Janeček za poslední roky?
Stal se z něj ještě větší optimista. Jeho pohled na svět je více promyšlený a plný detailů. Před třemi lety jsem měl již rozumnou stavbu, teď je i se všemi potřebnými dekoracemi.
To, jak podporujete finančně mladé lidi, ukazuje, že v nich máte velkou důvěru. Jak je na tom podle vás dnešní generace studentů?
Mám pocit, že stále více mladých lidí nachází smysl života, což je skvělá zpráva. Vědí, co chtějí, a jdou si za tím. Díky tomu hledají stále nové a nové možnosti vzdělání a toho, jak se posunout dál. My jim můžeme pomoci prostředky, nabídnout jim různé možnosti, ale ta klíčová rozhodnutí ve finále jsou na nich a mě těší, že jich je stále více správných.Jedno z těch správných jste udělal i vy, a to přesně před dvaceti lety, kdy jste založil firmu RSJ. Měl jste už tehdy tušení, jak úspěšný nápad to bude?
RSJ jsem zakládal proto, že jsem rád obchodoval s akciemi a chtěl ušetřit poplatky. Jasně, věřil jsem, že to má ohromný potenciál, ale ani to slovo ohromný neobsahovalo zdaleka to, co je RSJ dnes. Předčilo to všechny naše představy.Karel Janeček
Je spolumajitelem a předsedou dozorčí rady společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním s finančními deriváty. Přednášel finanční matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je zakladatelem a předsedou správní rady Nadačního fondu proti korupci. Založil také Nadační fond Neuron na podporu vědy a Nadační fond pomoci. V lednu 2014 uvedl v život Nadaci Karla Janečka, jejímž účelem je podpora rozvoje aktivní občanské společnosti, podpora vzdělávání a zdravěji fungujícího státu. Nyní se plně věnuje projektu Demokracie 2.1. V květnu tohoto roku se oženil s matematičkou Mariem.
Kdyby tehdejší mladý a nadějný Karel Janeček viděl sebe dnes, bylo by to hodně nad jeho očekávání?
On by asi vůbec nechápal, protože můj dnešní svět jez pohledu mé minulosti až neuvěřitelný. Ani ve snu by mě nenapadlo, čemu všemu se budu ve svém životě věnovat.
Váš současný život ilustruje i strom, který máte nad svým stolem. Zobrazuje vaše životní aktivity, a že jich je skutečně hodně.
Je to dar od mé dlouholeté přítelkyně Markéty k narozeninám. Chystám k tomu ještě napsat text na svůj blog.To je opravdu působivý dar. Máte představu, co ji k jeho vytvoření vedlo?
Vyprávěla mi, jak o mně četla nějaký článek, ve kterém mě autor pomlouval. Naštvalo ji to natolik, že se rozhodla ukázat, co dobrého dělám pro společnost.V koruně stromu, tedy na velmi významném místě, je vaše hlavní aktivita D21 aneb Demokracie 2.1. Co pro vás tento projekt znamená?
Nejdůležitější část mého života, alespoň toho dosavadního. RSJ je důležitá věc, extrémně významná, něco, co mě a mým kolegům přineslo finanční svobodu. Díky tomu se můžeme věnovat věcem, které nás hluboce naplňují. D21 je celosvětový projekt a já věřím, že díky němu se nám podaří dosáhnout globální a prosperující demokracie, a tedy i svobody. Jsem přesvědčený, že transparentní a férová demokracie je schopná osvobodit společnost.
Říkáte globální, je tedy šance, aby se tento systém uplatnil i v muslimských zemích?
On už se dokonce do jisté míry uplatnil. Jednou z prvních zemí, kde byla D21 využita, je Tunisko. Stalo se tak ve čtyřech hlasováních v rámci participativního rozpočtování. Boříme tak mýty o tom, že islám a demokracie nejdou dohromady. To, že máme nakročeno ke globálnímu záběru, dosvědčuje i zájem například z Indie a Číny. Ve druhé jmenované zemi už dokonce D21 v jedné komunitě využili.Když něco děláte, jistě máte vizi, kam by projekt mohl růst. Jaká je představa u D21?
Ve vytvoření sítě lidí, skupin, které D21 budou využívat po celém světě. A následná globální obnova.
Hovořil jste o boření bariér s muslimským světem. Jak se tamní země dívají na D21?
Úplně v pohodě, například v již zmíněném Tunisku jsou tomu velmi otevření. Za to vděčím i mé manželce Mariem, právě ona ty dveře otevřela. Existuje tam obrovská poptávka po demokratických inovacích a využití D21 právě tam považuji za obrovský úspěch. I díky tomu, že přináší ve srovnání s konvenčními systémy konsenzuálnější výsledky, se Tunis dokonce možná stane první zemí, kde bude aplikována i na politické úrovni.Neměl jste strach, jak bude Tunisko reagovat?
Vůbec, nemám předsudky a nedám na předsudky některých lidí, že tenhle svět nám je až příliš vzdálený. V Tunisku jsou lidé otevření, úplně stejní jako my. Nevím, proč média a někteří lidé vytvářejí zlobu mezi některými zeměmi a náboženstvími.Co je Demokracie 2.1 (D21)
Demokracie2.1 (D21) je univerzální hlasovací systém, který zásadně mění kolektivní rozhodování. Hlasování pomocí D21 vede k mnohem efektivnějším výsledkům a zásadně zvyšuje sociální užitek volby – více lidí je spokojeno s výsledkem. Oproti klasickým hlasováním, v nichž každý hlasující disponuje jedním hlasem, umožňuje D21 mnohem přesnější vyjádření preferencí – díky tzv. efektu více hlasů. Jde o jednoduchý algoritmus: počet hlasů každého hlasujícího je dvakrát větší, než je počet vítězných možností. Většinou chcete znát jednoho vítěze, např. projekt, který má mezi hlasujícími nejvyšší podporu nebo místo, kam vyrazíte na výlet. V takovém případě disponuje každý z hlasujících dvěma hlasy, neboť vítězem může být jen jeden projekt či jedna lokalita. Pro zpřesnění preferencí je možné použít i negativní hlasy - jejich počet může být nejvýše polovinou hlasů kladných.
Je toto téma, které vás dokáže rozčílit?
Já už se regionální politikou příliš nezabývám, snažím se dívat výš, vidět svět globálnějším měřítkem. Mám však starost o lidi, kteří nemají šanci bránit se názorům zlojedů jako Václav Klaus. Oni se totiž snaží lidi zlou manipulací ovlivnit. A ti, kteří nemají dostatek informací, jim zkrátka uvěří.
I to je důvod, proč jste se rozhodl začít znovu psát svůj blog?
Důvodů je více, ať už je to D21, řada mých dalších aktivit nebo právě manipulativní jednání některých lidí. Zrovna nedávno jsem četl text od Václava Klause na téma uprchlíků. On nejdříve začal velmi promyšlenou, působivou a z větší části pravdivou analýzou. I já jsem si říkal, že to dává smysl. Jenže pak přišla úmyslná, manipulativní lež, která všechny předchozí řádky shodila. Bohužel ti, kdo nemají dostatek informací, tomu uvěří až do konce, protože v nich Klaus vzbudil tím úvodem a rozumnou analýzou důvěru. Tomu já chci zabránit.Dotýká se vás hodně téma uprchlíků?
Dotýká se mě, ale osobně ho příliš neřeším. V tomto případně mě namíchla především ta zlá manipulativní lež.Je znát, že projekt D21 je vaší vášní, něčím, co vás skutečně naplňuje. Je to aktuálně vaše práce na plný úvazek?
Dá se to tak říct, věnuji se tomu a věcem s tím spojených. Chci, aby lidé chápali a měli informace. Informovanost je podle mě tou nejpodstatnější věcí. Od ní se pak všechno odvíjí.
Máte strach, že jsou lidé lehce zmanipulovatelní?
S radostí musím říct, že čím dál tím méně. Díky internetu a snaze lidí mít informace už nehrozí pseudorovnováha světa, ovládaného pár mocnými, kteří by udržovali občany v nenávistik ostatním. Stále více lidí sdílí hodnoty svobody. I já se chci v tomto duchu angažovat.Pojďme stranou od vážných témat a na závěr jedna odlehčující otázka. Co by teď udělalo Karlu Janečkovi největší radost?
Když pominu rodinné a osobní záležitosti, tak by mi velkou radost udělalo, když by příští komunální volby v Tunisku byly podle D21 a zároveň se tento projekt začal rozjíždět ve velkém v Indii.Text: Richard Valoušek
Foto: Jindra Kodíček