1. Nemají rádi konkurenci
Umí se rychle skamarádit. Rádi si zajdou na pivo, na diskotéku sblížit se s opačným pohlavím, to je jejich. Čechrat peří, to skutečně milují. Problém ovšem vzniká ve chvíli, kdy se na jednom smetišti sejdou dva kohouti, neboli když se jednomu švihadlu připlete do cesty druhé. A věřte, že když po dostudování všichni svorně vyrazí za trenérským či podobným řemeslem, potkají se a v lásce se rozhodně nemají.
2. První kroky vedou zase ke sportu
Jak už tu bylo řečeno, FTVS přináší světu především trenérské osobnosti. V praxi to znamená jediné, nadějní vystudovaní znalci sportu hledají práci kde jinde, než zase na sportovišti. Znám čtyři kluky, co školu švihadel studovali nebo studují a všichni svorně trénují malé děti ve svých oddílech.
3. Práci najdou lehce, ale nikdo ji nezaplatí
Dětí, co shání pořádného trenéra, je skutečně hodně. Přípravky těch nejlepších klubů dokonce nabízejí místo hned dvěma, třem trenérům, kteří se jim o děti postarají. Problém ovšem zůstává ve financích, většina těchto zaměstnání je totiž za pár stovek měsíčně. Možná to jde dělat občas vedle studia, ale pak jako zaměstnání těžko. A časově je to tak náročné, že ani vedle něj.
4. Lepší cesta, stát se fyzioterapeutem
Starat se o těla sportovců, znát důležitost rehabilitace, masáží a podobných relaxačním doplňků, je potřeba. A když vystudujete FTVS, můžete se tím živit. Mám kamarádku, co úspěšně podobnou práci u jednoho vrcholového klubu dělá. Zaplacena je královsky a přitom ji při přijímacím pohovoru nečekal žádný velký konkurenční přetlak. I tohle je cesta, jak se sportu věnovat a být úspěšný.
5. Sport, sport a zase jenom sport
Výjimky potvrzují pravidlo, to je jasné. Ovšem já tohle pravidlo nemám čím potvrdit, protože všichni moji známí, vystudování švihadla, jsou zkrátka a jednoduše dál jen švihadly. Sport se jim zaryl tak moc pod kůži, že u něj zůstali. Cesta to může být úspěšná. Problém nastává ve chvíli, kdy není, protože z čeho jiného se svět skládá, než ze sportu?
Richard Valoušek