Praxe na škole k nezaplacení
Výzkumy na Vysoké škole ekonomické v Praze v roce 2007 ukázaly zajímavá procentuální čísla. Z celkového počtu tehdejších absolventů jich více než sedmdesát pět procent bylo již při studiu zaměstnáno a skoro celá čtvrtina těchto studentů byla zaměstnána na plný úvazek. Někteří z nich pak získali ještě sladkou třešničku na dortu, jelikož právě ve firmě, u níž byli zaměstnáni, zpracovávali svou diplomovou práci. Zabíjeli tak v podstatě tři mouchy jednou ranou – vydělali si nějaký ten peníz na studentský život, získali praxi pro život budoucí a zároveň se připravovali na závěr studia.
Studenti ekonomických oborů většinou mají možnost stát se členy různých školních sdružení, která jim organizují setkávání se zástupci významných firem, pořádají různé soutěže a workshopy. Pro mladé ekonomy je takové získávání kontaktů důležité. Většina firem si totiž aktivně vyhledává studenty už během jejich studia. Což si myslí i studentka Aneta: „Prosperující firmy podle mne rády spolupracují se studenty, které si mohou ‘vychovat‘ a s ukončením studia jejich úvazek nechat plynule přejít na plný. Při našem oboru vznikl Spolek studentů Arts managementu, který pořádá besedy se zajímavými lidmi a příležitostně zprostředkovává i brigády vztahující se k oboru. I během některých našich přednášek se najde prostor pro diskuzi, kde můžeme prezentovat naše poznatky z praxe.“
Vlastní byznys ve školní lavici
I ve Studentě hledáme aktivní studenty a přinášíme vám o nich články. Mohli jste se tak dočíst například o dvojici dvou mladých mužů - ekonomů, kteří se vrhli do vlastního podnikání a v začátcích si zřídili kancelář v jedné staré učebně své vysoké školy, nebo o mladém podnikateli z Newton College, který se svým projektem vyhrál soutěž Startup roku a jeho projekt neustále nabírá na podnikatelských obrátkách. Čeští studenti také bodují na mezinárodních soutěžích, například na prvním a druhém místě letošního ročníku soutěže Global Management Challenge se umístily týmy studentů z VŠE a z ekonomických oborů Fakulty humanitních studií na UK.
Uplatnění studentů našich ekonomických vysokých škol je stejně široké, jako je množství oborů, které lze na těchto školách studovat. V jednotlivých oblastech studia se samozřejmě liší hustota pracovní nabídky a poptávky, nicméně odborníci se shodují, že nezaměstnanost absolventů ekonomických oborů je téměř nulová. Kvůli ekonomické recesi teď však firmy hledají hlavně kvalifikované absolventy – s dostatkem praxe a jazykových znalostí. Obecně dosahují absolventi ekonomek lepšího platového ohodnocení než absolventi jiných vysokých škol, jejich hrubý příjem může být v průměru vyšší až o deset tisíc korun. I student informatiky Franta, který se pracovně věnuje webdesignu a lektorské činnosti a má na obojí živnostenský list, říká: „S penězi jsem spokojený už teď a předpokládám, že po studiu budu ještě spokojenější.“
Eva Samšuková