Jsem vystudovaný ekonom, zaplatí mi to někdo?

Jsem vystudovaný ekonom, zaplatí mi to někdo?

Hustá síť ekonomických vysokých škol v České republice zachytí každoročně bezpočet středoškoláků, aby je pak za několik let vyvrhla zpět jako čerstvé absolventy, hledající prázdné místečko na trhu práce. Jaké mají mladí ekonomové šance na nějaké místo ve svém oboru usednout a jsou na takové usednutí dostatečně připraveni?

Praxe na škole k nezaplacení

Výzkumy na Vysoké škole ekonomické v Praze v roce 2007 ukázaly zajímavá procentuální čísla. Z celkového počtu tehdejších absolventů jich více než sedmdesát pět procent bylo již při studiu zaměstnáno a skoro celá čtvrtina těchto studentů byla zaměstnána na plný úvazek. Někteří z nich pak získali ještě sladkou třešničku na dortu, jelikož právě ve firmě, u níž byli zaměstnáni, zpracovávali svou diplomovou práci. Zabíjeli tak v podstatě tři mouchy jednou ranou – vydělali si nějaký ten peníz na studentský život, získali praxi pro život budoucí a zároveň se připravovali na závěr studia.

Studenti ekonomických oborů většinou mají možnost stát se členy různých školních sdružení, která jim organizují setkávání se zástupci významných firem, pořádají různé soutěže a workshopy. Pro mladé ekonomy je takové získávání kontaktů důležité. Většina firem si totiž aktivně vyhledává studenty už během jejich studia. Což si myslí i studentka Aneta: „Prosperující firmy podle mne rády spolupracují se studenty, které si mohou ‘vychovat‘ a s ukončením studia jejich úvazek nechat plynule přejít na plný. Při našem oboru vznikl Spolek studentů Arts managementu, který pořádá besedy se zajímavými lidmi a příležitostně zprostředkovává i brigády vztahující se k oboru. I během některých našich přednášek se najde prostor pro diskuzi, kde můžeme prezentovat naše poznatky z praxe.“

Foto: Studenta

Vlastní byznys ve školní lavici

I ve Studentě hledáme aktivní studenty a přinášíme vám o nich články. Mohli jste se tak dočíst například o dvojici dvou mladých mužů - ekonomů, kteří se vrhli do vlastního podnikání a v začátcích si zřídili kancelář v jedné staré učebně své vysoké školy, nebo o mladém podnikateli z Newton College, který se svým projektem vyhrál soutěž Startup roku a jeho projekt neustále nabírá na podnikatelských obrátkách. Čeští studenti také bodují na mezinárodních soutěžích, například na prvním a druhém místě letošního ročníku soutěže Global Management Challenge se umístily týmy studentů z VŠE a z ekonomických oborů Fakulty humanitních studií na UK.

Uplatnění studentů našich ekonomických vysokých škol je stejně široké, jako je množství oborů, které lze na těchto školách studovat. V jednotlivých oblastech studia se samozřejmě liší hustota pracovní nabídky a poptávky, nicméně odborníci se shodují, že nezaměstnanost absolventů ekonomických oborů je téměř nulová. Kvůli ekonomické recesi teď však firmy hledají hlavně kvalifikované absolventy – s dostatkem praxe a jazykových znalostí. Obecně dosahují absolventi ekonomek lepšího platového ohodnocení než absolventi jiných vysokých škol, jejich hrubý příjem může být v průměru vyšší až o deset tisíc korun.  I student informatiky Franta, který se pracovně věnuje webdesignu a lektorské činnosti a má na obojí živnostenský list, říká: „S penězi jsem spokojený už teď a předpokládám, že po studiu budu ještě spokojenější.“

Eva Samšuková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější