Jörgen Gullbrandson: Jsme zvědaví, jak dopadnou čeští studenti v globálním srovnání

Jörgen Gullbrandson: Jsme zvědaví, jak dopadnou čeští studenti v globálním srovnání

Jaký nástupní plat si představují studenti z celého světa? A kam by nejraději vycestovali za prací? Zeptali jsme se toho nejpovolanějšího – Jörgena Gullbrandsona, ředitele pro Evropu, Blízký Východ a Afriku společnosti Universum, která se globálními průzkumy mezi vysokoškoláky zabývá už čtvrt století.

Jak se změnil pracovní trh absolventů během těch 25 let, kdy průzkumy mezi vysokoškoláky děláte? Co je takový dnešní nejvýraznější trend?

Trh se za tu dobu změnil hodně, a to zejména v posledních letech. Recruitment a budování značky zaměstnavatele se staly jedněmi z nejdůležitějších součástí podnikání. A je jedno, jak je ta společnost velká. Sledujeme velký trend v rozhodování – čím dál více se při důležitých rozhodnutích využívají tvrdá data, a nejen intuice, jak tomu bylo dříve. Také nábor se posouvá od pouhého hledání zaměstnanců k hledání těch správných talentů.

A přemýšlejí jinak i samotní studenti?

Změnilo se samozřejmě i uvažování absolventů o svém uplatnění. Zatímco dříve jim stačilo prokázat vzdělání a dovednosti, vybudovat si nějaký finanční základ a balancovat osobní život a kariéru, dnes už se pozornost mladých zaměstnanců obrací víc a víc k pocitu stability a bezpečí v práci, k reputaci zaměstnavatele a ke kreativní a dynamické pracovní atmosféře.

Proč se firmy čím dál víc zajímají o studenty a absolventy?

Společnosti mnohem více plánují a starají se, aby jim špičkové profesionály nepřetahovala konkurence. Myslí více do budoucnosti a k tomu patří také práce se studenty. Proto se zaměstnavatelé čím dál víc soustřeďují také na to, aby byli vidět na školách, a nabízejí stáže či trainee programy.

Chtějí se studenti po absolvování stěhovat za prací do zahraničí? V Česku je tento trend docela vysoký, kolem 40 % vysokoškoláků chce po skončení školy odcestovat.

Tady jste na tom velmi nadprůměrně, například ve Spojených státech chce po škole za hranice jen 16 procent studentů. V Německu už je to kolem 22 procent.

Které země studenty v současnosti nejvíc lákají?

Samozřejmě jsou to západní státy, ty jsou stále pro studenty z celého světa nejatraktivnější. Podle našeho posledního průzkumu jsou nejoblíbenější destinací USA, hlavně New York, v závěsu je to Velká Británie a Austrálie.

Nejatraktivnější místa, kde by chtěli studenti pracovat:

  1. Spojené státy
  2. Velká Británie
  3. Austrálie
  4. Kanada
  5. Německo
  6. Francie
  7. Švýcarsko
  8. Švédsko
  9. Japonsko
  10. Španělsko
Foto: Studenta

Jak se liší obavy studentů o budoucí uplatnění – vidíte rozdíly mezi západními a rozvíjejícími se státy?

Na to se můžeme podívat z různých úhlů pohledu, ale obecně platí, že studenti v USA jsou méně optimističtí než jejich kolegové z Brazílie nebo Číny. Právě tito studenti jsou dravější a dostávají se na místa ve Spojených státech, zatímco mladí Američané raději zůstávají v akademickém prostředí a dál se vzdělávají.

Kolik % studentů chce po absolvování dále studovat?

Čína – 6 %

Brazílie – 18 %

USA – 23 %

Mladí Švýcaři chtějí nastupovat za 133 000 korun, Češi jsou mezi Ruskem a Mexikem

Jak je to s očekávanými nástupními platy absolventů? Z našeho průzkumu vyplynulo, že si studenti přejí 20 – 25 000 korun. Jak je to ve světě?

Obecně největší představy o nástupních platech mají mladí Švýcaři, ti uváděli průměrně něco málo přes 7 tisíc dolarů (cca 133 000 Kč), na nejvyšších příčkách průzkumu jsou dále Norové (6 500 USD), Dánové (5 400 USD) a Australané (4 700 USD). Na druhé straně spektra, s nejnižšími očekávanými nástupními platy, jsou Poláci (960 USD), Indové (970 USD) a Číňané (1 080 USD). Očekávání českých studentů nám v globálním srovnání vychází někde mezi Ruskem a Mexikem.

Jaký nástupní plat si představují studenti?

Švýcarsko 7 062 $

USA 4 366 $

Polsko 963 $

Foto: Studenta

A jak jsou studenti ve světě podnikaví? Mají ambice zakládat své vlastní společnosti? Podle našeho průzkumu chce podnikat kolem 12 % současných studentů.

V tomto ohledu si čeští studenti vedou docela dobře a řadí se k nejpodnikavějším národům. Na špičce v podnikavosti jsou momentálně Indové (15 %), Mexičané (15 %), Britové (13,5 %) a Rusové (13 %). Nejmenší ambice v této oblasti jsme zjistili v Číně (3 %), Itálii (3,6 %) a v Japonsku (4 %).

Zahraniční firmy o data o českých studentech velmi stojí

Proč jste se rozhodli vstoupit na český trh?

Český trh se velmi rychle rozvíjí, a proto to byl logický krok v naší firemní strategii. Načasování vstupu do České republiky je z našeho hlediska perfektní právě teď, protože globální zaměstnavatelé začínají hledat talentované zaměstnance po celém světě, nabírají bez ohledu na hranice. Chceme být schopni nabízet svým klientům relevantní data z České republiky, protože o ně velmi stojí.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější