"O vstupu do registru jsem začala přemýšlet už v době, kdy jsem se s onemocněním leukémií setkala osobně ve svém blízkém okolí. Poslední semestr se tématu navíc věnujeme ve Studentě ve spolupráci s ČNRDD velmi intenzivně, což ještě podpořilo moje rozhodnutí,“ popisuje svoje důvody Míša.
Nejprve vyplnila přihlášku na webu a obratem dostala potvrzující e-mail s termíny, kdy je možné přijít k registraci. Pár dní na to už jsme stáli před pražským dárcovským centrem na Oddělení hematologie, biochemie a krevní transfúze Ústřední vojenské nemocnice Střešovice. V moderní budově jsme se rychle zorientovali a bez problémů našli příslušné dveře.
Sestřičce na recepci stačilo říct, za jakým účelem jsme přišli, usadila nás a přinesla dva krátké formuláře, které je třeba pro vstup do registru vyplnit. Těmi jsou informovaný souhlas pacienta a zdravotní dotazník. Po jejich vyplnění následovala krátká konzultace s lékařkou, která jen prošla zdravotní dotazník a dala možnost vyptat se jakékoliv nejasnosti. Poté Míša dokumenty společně s občankou a průkazkou pojišťovny předala sestřičce a chvíli počkala, než ji zavolali na odběr. Sestřička nabrala během pár vteřin jednu malou zkumavku krve z žíly na paži, jako by odebírala krev na sedimentaci, a mohli jsme vyrazit domů.
Zápis do registru odběrem pár mililitrů krve končí. Jediné, co si dárce musí hlídat, je udržování aktuálních kontaktních informací, aby byl v případě, že by ho vybrali, rychle dostupný. K dalším vyšetřením a případnému odběru kostní dřeně by došlo, až pokud by Míša byla vybrána jako vhodný dárce pro konkrétního pacienta.
„Mít možnost svým příkladem ovlivnit rozhodnutí byť jen jediného z desítek tisíc našich čtenářů určitě stálo za to. A nakonec o nic nešlo, celý proces trval jen pár minut a jeho nejtěžší část byla dojet přes letní rozkopanou Prahu do Střešovic," dodává s úsměvem.
Chcete do registru vstoupit i vy? Najděte si nejbližší registrační místo a jděte do toho!
Text: Lola Kajtmanová