Našeho dubnového průzkumu se vás zúčastnilo přes tisíc, což je super číslo, takže předně ještě jednou děkujeme všem! A teď tedy k výsledkům. Možná vás to překvapí (anebo možná ne), ale přes 60 % respondentů cestuje do zahraničí hodně rádo. Těch, co je zahraničí neláká, je jen trochu pod 5 %. A proč cestujeme? V našich nejsilnějších motivech dominuje touha poznat jiné kultury a pro většinu z nás jsou klíčové i nové zkušenosti a zdokonalování jazyka. Jen třetina považuje za hlavní důvod cestování čistou rekreaci.
Je tedy vidět, že rozhodně neleníme a snažíme se z nabízených možností vytěžit maximum. „Práce v zahraničí má mimořádné plus v tom, že vás nutí pořád se s někým seznamovat. Snažíte se být lepší než doma, možná i ze strachu, abychom nedělali České republice ostudu,“ řekl nám k tomu třeba Ondřej, který nějaký ten měsíc strávil prací v jihozápadní Anglii.
Překvapila nás i četnost cestování. Téměř 70 % dotazovaných si během roku vyrazí do zahraničí alespoň dvakrát, což svědčí o velké touze poznávat cizí země, a za to jsme samozřejmě rádi.
Život nekončí na hranicích
Pouze 13 % dotázaných odpovědělo, že by nikdy nechtělo v zahraničí žít, a to ani na pár měsíců. Mezi hlavními důvody této menšiny byla neznalost cizího jazyka, nedostatek odvahy žít v jiné zemi a především to, že se jim doma v Česku líbí a nikam jinam jezdit nechtějí.
I přesto, že valná většina respondentů by si chtěla život v cizí zemi alespoň vyzkoušet, nemusí si to naše republika brát příliš osobně – jen sedmi procentům z nich se tady totiž vyloženě nelíbí. Ostatní zmiňují jako důvod pro to, že by chtěli za prací do zahraničí, výhody zahraničních zkušeností, většího rozhledu a příležitostí pro nastartování kariéry.
Chceme žít jinde
Věděli jsme, že život v zahraničí láká, ale rozhodně jsme nečekali, že bude chtít dlouhodobě žít v Česku jen čtvrtina z nás. To je docela síla, co? A kam tedy místo toho? Hlavně jinam do Evropy (Velká Británie, Německo nebo Skandinávie) a pak Austrálie/Nový Zéland a severní Amerika. To skoro vypadá, jako kdyby tu žádní studenti nechtěli zůstat, co? Možná to souvisí i s tím, že většina dotázaných myslí, že jsou v zahraničí lepší pracovní příležitosti než u nás.
To nám potvrdil i Petr, který před časem vyrazil na rok do Kanady. Pracoval v restauraci, což byla podle něj podobná práce jako u nás, ale i když se dostal jen na minimální mzdu, stále vydělával v přepočtu mnohem více peněz. A hlavně se v neposkvrněné přírodě mohl věnovat svému největšímu koníčku, totiž jízdě na horském kole. Na druhou stranu ovšem přiznal, že třeba z cen alkoholu se mu v Kanadě protáčely panenky. Je tedy důležité si uvědomit, co od jiné země vlastně očekáváme.
Co se nám na Čechách (ne)líbí?
Zase jednou se ukázalo, jak je pro nás všechny důležitá rodina a vybudované zázemí. Většina respondentů vnímala Českou republiku jako svůj domov, který prostě není lehké opustit. Další časté odpovědi ale zdůrazňovaly i jiné výhody pro život – třeba dostupné zdravotnictví a vzdělání a relativní bezpečnost. Je tedy vidět, že máme přece jen co nabídnout.
Komu se v ČR dobře nežije, vytasil se obvykle s ještě zajímavější odpovědí. Víte jakou? Většina těchhle studentů se podle vlastních slov neslučuje s typickou českou mentalitou. Zní vám to povědomě? A pozor, to není všechno – dalšími nedostatky naší země jsou podle vás odpor vůči politice (a to hlavně), netolerance, závistivost, hloupost a v neposlední řadě i nedostatek kariérních příležitostí. Patrioty ale může těšit i to, že přes všechno to špatné považuje víc než 80 % dotázaných naši zemi za dobrou pro život.
Růžová budoucnost?
Jak je vidět, velkou většinu studentů cizí země lákají, ať už kvůli osobnímu rozvoji a novým zkušenostem, nebo jako rozjezd pořádné kariéry. Je bezpochyby skvělé, že dnešní možnosti cestování jsou téměř neomezené a odjet na libovolně dlouhou dobu vlastně není žádný problém. Kdo ví, možná i ty právě zvažuješ, jestli se touhle cestou vydat. Můžeme potvrdit, že každá zkušenost je dobrá. A kdy jindy si člověk může vyzkoušet téměř cokoli, co se mu zachce, než během studií? Takže držíme palce na šťastné cesty!
* Průzkum s podtitulem „Jsme světoví, nebo ne?“ provedl časopis Studenta v dubnu 2016 na vzorku více než tisíce respondentů napříč Českou republikou.
Text: Mojmír Sedláček