Jdeme volit!

Jdeme volit!

Po nedávných prezidentských volbách půjdeme znovu k urnám. Tentokrát v rámci předčasných voleb do Poslanecké sněmovny PČR. Kauzy a pranice, které k vyhlášení voleb a rozpuštění Sněmovny vedly, jistě nebudou patřit mezi světlé momenty české historie, o kterých si budeme povídat u rodinného krbu. Ač se může zdát, že výběr kandidátů se ztížil, snad najdeme ty vhodné a svůj platný hlas do urny vhodíme. Budeme pak doufat, že příští vláda bude trvalejší než dvě poslední...

Řádné volby do Poslanecké sněmovny PČR se konají jednou za čtyři roky. Poslední proběhly v roce 2010, nadcházející budou tedy předčasné. Vše začalo s kauzou kolem Petra Nečase, která vyústila v jeho demisi. Tehdejší koalice chtěla se svými 101 poslanci sestavit novou vládu pod taktovkou Miroslavy Němcové, ale prezident Zeman se rozhodl pro jmenování úřednické vlády v čele s Jiřím Rusnokem; tato vláda však ve Sněmovně nedostala důvěru. Hlasování ale znamenalo i konec koalice, neboť se ho tři její poslanci záměrně neúčastnili. Prezident tedy přistoupil k rozpuštění Sněmovny. Za rozpuštění se postavily strany ČSSD, KSČM, VV a TOP 09. ODS při hlasování s nesouhlasem odešla ze Sněmovny. Pro bylo 140 poslanců, proti pouze 7.

Prezident Miloš Zeman určil termín předčasných voleb do Poslanecké sněmovny PČR na dny 25. a 26. října.

Jak volit na dovolené nebo v jiném městě?

Právo volit má každý občan ČR starší 18 let, který je způsobilý k právním úkonům. V místě svého trvalého bydliště dostanete do schránky obálku s kandidátkami. S těmi, případně i bez nich, se pak dostavíte do svého volebního okrsku, který je pevně určen dle místa trvalého bydliště.

Pokud chcete volit jinde, než kde máte trvalé bydliště (například ve městě, kde studujete), je nutné, abyste si na příslušném obecním úřadě vyžádali voličský průkaz. Nejsnadnější je na úřad zajít osobně, a pokud zrovna neztvrdnete ve frontě, bílý lístek byste měli během několika minut mít v kapse. S tímto průkazem můžete „odvolit“ v jakémkoliv okrsku, městě, kraji. Nikoliv však v zahraničí.

Pokud chcete volit na dovolené, musíte si na stejném úřadu zažádat o speciální voličský průkaz, se kterým budete moci volit na zastupitelském úřadě za hranicemi. Češi žijící v zahraničí dlouhodobě jsou již zapsaní na zvláštních seznamech a stačí jim pouze se na zastupitelství dostavit.

Foto: Studenta

Jak na to?

S sebou na okrsek si nezapomeňte vzít občanku, jinak vás pošlou domů! Pokud si přinesete obálku ze své poštovní schránky, můžete v ní buď nechat jednu celou kandidátku jedné politické strany či hnutí, nebo můžete na jedné kandidátce zaškrtnout čtyři osoby a dát jim tak preferenční hlas. Pokud „vaše strana“ získá alespoň 5 % všech platných hlasů a tito kandidáti obdrží alespoň 5 % hlasů z celého počtu hlasů pro danou stranu, budou jim křesla přidělena přednostně. Poté, co odhlasujete a hodíte obálku do urny, běžte na pivo nebo na dortík. To je velmi důležité.

Volební klauzule v České republice je 5 %. Znamená to, že pokud strana či hnutí nezíská alespoň 5 % všech platných hlasů, do Poslanecké sněmovny se nedostane. Volební systém je při těchto volbách poměrný. Platné hlasy se pak rozdělují dle D’Hondtovy metody. Nejvíce křesel, mandátů, získá strana, která má celkově největší podíl platných hlasů. (Metoda je však složitější – detailní popis můžete nastudovat na webových stránkách Poslanecké sněmovny.)

Kampaně a sociální sítě

Pamatujete si na kandidaturu Karla Schwarzenberga na post prezidenta republiky? Tehdy si díky Facebooku vybudoval velmi slušnou základnu voličů a fanoušků. Sociální sítě nezůstávají pozadu ani v těchto volbách! Nejsledovanějším je zatím twitterovský hashtag ODS #volim_pravici, který nás doposud bavil spíše bezpočtem svých variací než původním smyslem. Na Twitteru mají svůj účet všechny kandidující strany. Stejně jako na Facebooku i zde zatím počtem fanoušků či followerů vítězí TOP 09, naopak nejhůře je na tom Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Na Facebooku počtem fanoušků propadá Strana svobodných občanů. Počet fanoušků ale není to nejzajímavější, co se u facebookových stránek vyplatí sledovat. Podle analytiků z webu databoutique.cz je zajímavější porovnávat také počet zapojení fanoušků a jejich reakce na jednotlivé příspěvky. Nejaktivnější fanoušky z tohoto hlediska má na Facebooku politické hnutí ANO Andreje Babiše, Česká pirátská strana nebo hnutí Úsvit Tomia Okamury.

Kampaň v plném proudu

K předvolebnímu boji patří hlavně kampaň. Letošní podzim není výjimkou, a tak už několik dní po vyhlášení termínu předčasných voleb naši zemi zaplavily tisíce billboardů propagujících politické strany či jednotlivé kandidáty a snad ještě větší počet těch, které se strefují do politických rivalů. Ne vždy je ale jednoduché je od sebe rozlišit, a tak pokud nechcete svého vhozeného hlasu za pár měsíců hořce litovat, podívejte se dál než na první plakát u školy.

Číst si kompletní politické programy všech stran může být pro někoho příjemným koníčkem, většina voličů do toho ale asi nepůjde. Podívejte se alespoň na to, co některé strany nabízejí pro mladé lidi na následujících stránkách, nebo sledujte televizní a rozhlasové debaty (v příštích dnech jich jistě bude požehnaně). Přečtěte si už na další straně, podle čeho se ve volbách rozhodují vaši vrstevníci, a utvořte si vlastní názor. Informovaní voliči jsou totiž pro demokracii to nejdůležitější.

Text: Jana Samšuková

Ilustrace: Štěpán Lenk

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější