Jaromír na praxi: Pomocnou sílu jsem tu nikdy nedělal

Jaromír na praxi: Pomocnou sílu jsem tu nikdy nedělal

Chceš se po státnicích dostat k pořádné a ne k podřadné práci? Existují programy, jako například Nestlé Graduate program, kde si můžeš i bez praxe vyzkoušet práci v různých odděleních. Vyzpovídali jsme Jaromíra Urbance, který v rámci programu pracuje již půl druhého roku.

Jaké požadavky jsou kladeny na uchazeče?

Určitě musí mít dobrou angličtinu, protože se tu používá hodně. I část pohovoru probíhala v angličtině. Pokud se něco řeší s vyšším vedením, jsou to většinou cizinci, takže komunikace a prezentace probíhají v angličtině. Naopak ale není nutné mít praxi v oboru, tu jim poskytne Nestlé.

Jak to bylo u vás, když jste nastoupil?

Začínal jsem v marketingovém oddělení, které se zabývá cukrovinkami. Teď jsem v oddělení prodeje jako obchodní zástupce, a to pořád v rámci programu Commercial Graduate. Do budoucna bych rád ještě vyzkoušel trade marketing.

NESTLÉ NEEDS YOUTH

Nestlé Graduate program je součástí iniciativy Nestlé needs YOUth, která si dává za cíl podpořit mladé a rozvíjet jejich šance na trhu práce. Studenti tak mají možnost absolvovat kariérní poradenství, rozmanité stáže a absolventské programy (Graduate programy). Nestlé se zavázalo do roku 2016 vytvořit v celé EU 20 tisíc míst pro mladé do 30 let.

CO JE PROGRAM GRADUATE A JAK FUNGUJE?

Program pro talentované absolventy vysokých škol. Účastníci nastupují na plný úvazek na dva roky, v rámci kterých by si měli „graduati“ vyzkoušet několik pozic v závislosti na typu programu (u programu Commercial Graduate to je marketing, prodej či trade marketing atd.). Díky práci v různých odděleních poskytuje Graduate program absolventům celkový pohled na byznys, skvělý vhled do fungování společnosti a možnost najít si pro sebe to pravé místo. Více na www.karieravnestle.cz

K čemu všemu jste se dostal?

Když jsem nastoupil, ihned mě zapojili do projektu. Měl jsem za úkol analyzovat prodeje čokoládových tyčinek napříč různými obchodními řetězci. Do toho jsem musel brát v potaz sezonní výkyvy a v čem se ty řetězce odlišují. Spolupodílel jsem se na online kampani pro tyčinku Kofila a také na její mobilní aplikaci Čmajzni turban. Navíc, když se konala nějaká jednání, vždy jsem měl možnost se účastnit. Přímo se ode mne očekávalo, že budu mít nápady a budu kreativní. Nějakou pomocnou sílu jsem tu nikdy nedělal.

Pak jsem přestoupil do prodejního oddělení na pozici obchodního zástupce, dostal jsem na starosti určitou oblast. V rámci té se starám o 50 obchodů a koordinuji asi 12 lidí, aby obchody vypadaly tak, jak mají.

Jak moc je program náročný?

Časově je to náročné asi jako práce na hlavní pracovní poměr. Absolventi nabíraní v rámci tohoto programu nejsou dosazovaní na uměle vytvořená místa. Jdou buď na místo, které se po někom uvolnilo, nebo na oddělení, kde zrovna někoho poptávají. S tím souvisí i to, že je tu plně zapojí. Já jsem nastupoval na pozici obchodního zástupce po někom, takže přebírám jeho povinnosti a musím odvést určitou práci.

Foto: Studenta

Stává se, že někdo odejde, protože je práce nad jeho síly?

Nevím o nikom, kdo by odešel.

Co se děje po dokončení programu?

Nestlé si tyto lidi nechává, pokud mají zájem. Když už do nich investuje tolik času a peněz, tak s nimi počítá i nadále. S „graduatem“ se pak probírá, na jakém oddělení se mu líbilo nejvíce a kde by chtěl zůstat. Mně zbývá do konce programu půl roku a už teď se řeší, zda na to navážeme pracovní smlouvou.

Foto: Studenta

Komu byste tento program doporučil?

Lidem, kteří rádi přijímají výzvy a chtějí se naučit něco nového. Za rok a půl, co tu pracuji, jsem se nepřestal učit. Každý projekt funguje jinak, ať jsou to Vánoce, Valentýn, či Velikonoce. V každém projektu získávám nové zkušenosti. Určitě je to příležitost i pro absolventy bez praxe, kteří chtějí nabrat zkušenosti. A je to ideální příležitost i pro lidi, kteří hledají dlouhodobé zaměstnání a chtějí ve firmě zůstat.

Text: Veronika Doskočilová

Foto: Martina Votrubová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější