Jak ušetřit za jídlo, učebnice či ubytování

Jak ušetřit za jídlo, učebnice či ubytování

Chudý studentský život není jenom něco, co se tak říká, to je tvrdá realita, který čelí drtivá většina studentstva. U studia si pracovat může dovolit jen málokdo a chodit s nataženou rukou za příbuzenstvem taky není úplně fajn, protože kromě toho, že je to jemně trapné, netrvá to věčně a brzy přijdou přednášky o tom, že peníze nerostou na stromech. To nerostou, ale na spoustě věcí se ušetřit dá.

1. Nákupy jídla

Sledujte letáky a nebuďte líní vyjet do nějakýho toho hypermarketu. Večerka vedle vaší koleje v centru se sice může zdát sympatická, nicméně spousta věcí se dá sehnat ve slevě v Kauflandu klidně i za půlku, což je pro finance milé.

2. Učebnice

Bez učebnic učení jde jenom velice těžko, což vydavatelé vědí, takže jejich ceny šplhají do nebeských výšin, studente, plať. Naštěstí tu máme antikvariáty, různé webové bazary a bleší trhy, kde se dají najít zázraky za zlomek ceny. Nezapomeňme na internet, kde se v elektronické podobě taky objevují zajímavé věci. A když je nouze nejvyšší a prostě se to musí koupit v knihkupectví, nezapomeňte si s sebou ISIC.

3. Sekáče, výprodeje

Každý rád chodí oblečen, kor když venku uhodí mrazy nebo má stydlivou povahu. Na prázdnou peněženku a skříň je dobrým lékem sekáč, případně pak ve správném období výprodej. Brzy vám člověk, co si koupí kalhoty za plnou cenu, bude připadat jako blázen.

4. Bazary, bleší trhy

Třeba nežijete na koleji, ale v podnájmu. Máte sice větší soukromí, zato do toho musíte vrazit pár peněz, ať máte na čem spát, sedět nebo věšet. Dobrým kamarádem vám budou bazary, bleší trhy a oddělení se zlevněným nábytkem v obchodech s, hm, nábytkem.

5. Studentské slevy

Pořiďte si ISIC, pár potvrzení o studiu a mávejte tím všude, kam přijdete. V ČR rozhodně nejsou ke studentům žádní lidumilové a cvakat budete jen o trošku míň než nestudent, nicméně když se to sečte, je to sumička celkem příjemná a furt lepší než drátem do oka, že jo. Dívejte se po studentských tarifech, účtech u bank, jízdném nebo vstupném.

6. Domácí výroba jídla a pití

Sváča je důležitá, o tom není pochyb, když hlad zavelí, musí se jíst. Nošení si svačinek v igeliťáku z domova může znít trochu sockovsky, nicméně ušetříte  na tom dost, nehledě na to, že je to i zdravější.

7. Ubytování

Nepředpokládám, že čtenář můj drahý je idiot, ale stejně na to upozornim - promyslete si, kde se ubytujete. Kolej se může zdát jako levnější varianta, nicméně někdy tomu tak není, nehledě na diskomfort. Proto si pečlivě zjistěte, zda takový dvoulůžák nestojí stejně jako samostatný pokoj v podnájmu se spolubydlícími. Přestěhovat se dá vždycky.

8. Pěškobus & noční linka

Pokud nedojížíte do školy nějakou absurdní dálku, bylo by dobrý uvážit, jestli vůbec má smysl investovat každý měsíc do předplaceného jízdného.

Ke studentskýmu životu patří i party, to víme snad všichni, a party se většinou koná ve večerních hodinách. Je dobrý zjistit si případný noční spoje k vám domů a podle toho se zařídit. Taxi je sice záležitost příjemná, akorát pro studentskou peněženku poměrně luxusní. Navíc nejlepší zážitky se stávají právě v nočkách, no ne?

9. Party

Jak už jsem deklarovala výše, ke studentskýmu životu patří noční zábava a k tý i alkohol. Pokud máte v plánu se večer úplně zrušit, začněte už doma, případně venku s kámošema (sami pijou jen alkoholici). Jo, je to socka tip jak ze střední, když jste nevěděli, jestli vám nalejou, tak jste se pro jistotu zřídili předem, ale vaše peněženka vám bude vděčná i jen za to, když si doma uděláte příjemnou hladinku a na party se jen dorazíte.

Text: Eliška Svobodová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější