Jak ubytování přes Airbnb mění naše města

Jak ubytování přes Airbnb mění naše města

Airbnb nám umožňuje při cestování zažít město z pohledu místních. Co když ale turisti nakonec všechny místní vytlačí?  

Ubytovací platforma Airbnb se během devíti let své existence stala jedním z nejoblíbenějších způsobů cestování po celém světě. Všichni jsme si jí tolik oblíbili nejen proto, že představuje levnou alternativu, ale zároveň nám umožňuje město poznat pohledem místních.

Airbnb má navíc obyvatelům měst umožnit zpeněžení svých nevyužitých ubytovacích kapacit, což má celkově podpořit městskou ekonomiku. Tento systém s sebou však nese i stinné stránky a v mnoha velkých městech vede k masovému pronajímání celých bytů či domů pouze za účelem výdělku. Celé byty či domy se na Airbnb pronajímají většinou za vyšší cenu, než jiné nemovitosti pro běžné obyvatele města, což v mnoha městských částech může přispívat ke gentrifikaci. Právě taková situace již nastala v několika metropolích jako je Amsterdam, Berlín, nebo New York.

Jak je to ve světě?

Jak uvádí The Guardian, tato ubytovací platforma má v Amsterdamu jednak vliv na změnu charakteru města, kdy se veškeré služby a život v ulicích centrálních čtvrtí přizpůsobují turistům, a jednak vede ke zvyšování už tak velmi vysokých nájmů. V Amsterdamu a stejně tak například v Berlíně v důsledku toho došlo k omezení krátkodobých pronájmů ze strany městské správy. Podle The Guardian však i přesto jimi daná pravidla nejsou vždy dodržována.

Podle dat nezávislé organizace Inside Airbnb v Amsterdamu přes 80 % nabídek na Airbnb tvoří celé domy či byty, v necelých 19 % se jedná o samostatný pokoj. Například v Berlíně či v New Yorku je nabídka rovnoměrnější, polovina uživatelů nabízí celé byty či domy a polovina pouze pokoj ve sdíleném bytě.

Foto: Studenta

Jak je na tom Praha?

I v Praze se již začalo o platformě Airbnb diskutovat. Jeho omezení podle serverů Novinky.cz a Echo24 prosazují například pražská primátorka Adriana Krnáčová nebo radní Prahy 1 Ivan Solil. Oba upozorňují na to, že skrze takový systém v Praze pobývá velký počet turistů, kteří nejsou nijak zaevidovaní, a zároveň vede k vylidňování v centru města. Žádná konkrétní opatření však zatím přijata nebyla.

Měli bychom Airbnb používat?

Městské správy a nespokojení obyvatelé měst si stěžují, že má Airbnb na jejich města špatný vliv. Firma sama naopak argumentuje tím, že skrze sdílenou ekonomiku si naopak obyčejní obyvatelé měst mohou přivydělat, díky čemuž si mohou bydlení v centru i nadále dovolit. I v případě, že se přikloníme k variantě, že Airbnb vede ke gentrifikaci, nemusí to znamenat, že na tuto stránku musíme zanevřít. Bude bohatě stačit, když si na příštím výletě do Berlína nebudeme pronajímat celý byt, ale pouze jeden pokoj. Nejen že budeme hrát podle pravidel, navíc budeme mít možnost se seznámit s opravdovými obyvateli města a tím i splníme hlavní smysl této platformy.

Jaký je váš názor na ubytovací platformu Airbnb?

Text: Marijana Šutová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější