Jak správně vybrat studijní obor a nešlápnout vedle

Jak správně vybrat studijní obor a nešlápnout vedle

Vybrali jste si svůj studijní obor opravdu správně? Nikdy není pozdě ho změnit, dělá to tak až polovina studentů.  Přinášíme ingredience, ze kterých si sami můžete poskládat ten nejúčinnější koktejl, který vám pomůže proplout tímto rozhodnutím bez větších zranění, užít si roky studia a bez problémů najít práci.

Nejdůležitější kroky pro výběr oboru studia děláme všichni průběžně celý život, aniž si to uvědomujeme. Prvním, co by měl každý udělat, když přemýšlí, kterým směrem se vybrat, je zalovit ve svých zálibách a koníčcích a popřemýšlet o oblíbených předmětech. Co vás bavilo se učit? Podle čeho jste si vybírali maturitní předměty? Jdou vám více technické předměty nebo humanitní? Láká vás teorie nebo praxe? Je něco, v čem vynikáte a rádi se tomu věnujete? Takové otázky by vám měly ukázat směr, kde hledat dál.

1. Na co se hodíte?

Poměrně jednoduché to mají všichni ti, kteří už od dětství nosí okolo krku stetoskop nebo si pročítají úplná znění zákonů před spaním. Některým kupříkladu pomůže fakt, že vynikají v matematice. Obecně nejtěžší volbu mají pravděpodobně ti studenti, kterým jdou všechny předměty přibližně stejně a mají o všechny podobný zájem. V tomto případě může pomoci nechat otestovat svoje schopnosti, předpoklady a profesní zaměření. Dobře vám pro tyto účely poslouží například testy studijních předpokladů Masarykovy univerzity, kde můžete zjistit, ve kterých subtestech (např. analytické myšlení, numerické myšlení či kulturní přehled) jste nejsilnější. Můžete zkoušet mnohé osobnostní testy, kupříkladu MBTI test nebo test osobnostních předpokladů, a sledovat povolání, která se hodí k Vašim povahovým rysům. Profesních a kariérních testů, které zkoumají zájmy a předpoklady, existuje celá řada v české i anglické verzi. Můžete se obrátit na kariérní centra na vaší či jiné škole, jako je třeba kariérní centrum ČVUT, a požádat o doporučení nebo komplexní testování a poradenství.

2. Jakou školu vybrat?

Jakmile budete mít jasno, jakým směrem se chcete při výběru oboru ubírat, je na místě projít si možnosti, které máte. Lovit můžete ve vodách českých i zahraničních, záleží jen na vašem očekávání. Pro orientaci v oborech na českých školách vám může dobře posloužit databáze na webu Jobs.cz nebo seznamová čísla učitelských novin, kde je možné najít katalog otvíraných oborů na jednotlivých fakultách a další užitečné informace.

Ve chvíli, kdy máte vybraný obor nebo oblast, které se chcete věnovat, je třeba zvolit si také školu, kde budete studovat. Některé specifické obory se vyučují pouze na jediné škole, ale u většiny oborů obvykle budete mít na výběr. Je dobré zvážit vždy jak kvalitu univerzity jako celku, tak kvalitu fakulty a samotného vyučovaného oboru, vzdálenost školy od bydliště, časovou náročnost, možnost navazujícího studia či přechodu do praxe. Porovnání jednotlivých oborů v rámci republiky za vás již nějakou dobu provádí web vysokeskoly.cz. Propagační materiály univerzit sice poskytují důležité informace, ale dobrý nápad je určitě zkontaktovat některé současné studenty nebo si pročíst on-line fóra a seznámit se s tím, jak v praxi studium na jednotlivých školách probíhá. Osobní návštěva univerzity během dne otevřených dveří by měla být považována za samozřejmost a také Vám značně ulehčí práci při hledání informací k přijímacímu řízení.

3. Jaké budu mít uplatnění?

Dalším důležitým aspektem, na který byste neměli při výběru studijního oboru zapomenout, je možnost uplatnění po dokončení studia. U každého jednotlivce záleží na mnoha okolnostech, které ovlivní jeho přechod ze studií do praxe, a proto není na místě uvažovat pouze na toto hledisko. Může vám ale poskytnout cenné informace, které jako čerství absolventi vstupující do džungle trhu práce jistě oceníte. Dobrým vodítkem mohou být statistiky uplatnění absolventů. Ucelené informace k problematice zaměstnatelnosti a uplatnění absolventů vysokých škol na pracovním trhu podává Středisko vzdělávací politiky UK. Údaje o platech a mzdách v jednotlivých oborech je snadné najít pomocí Informačního systému o průměrném výdělku.

Výběr oboru vysoké školy je náročný úkol, pro mnohé z vás možná první důležitý úkol dospělosti. Když si na něm ale dáte dostatečně záležet, může vám ušetřit mnoho starostí a času se změnou oboru studia nebo hledáním praktického uplatnění.

Text: Bára Ochozková

Zdroj fotky: Theen Moy

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější