Zjistěte, jaký máte fototyp kůže
Prvním krokem, jak se zdravě a bezpečně opálit, je správné určení vašeho kožního fototypu. U nás ve střední Evropě rozlišujeme čtyři druhy, které vám napoví, jak se vaše kůže pod slunečnými paprsky zachová. Světlejším typům pokožka obvykle po pár minutách opalování zčervená, naproti tomu šťastnější jedinci tmavšího zbarvení kůže se mohou slunit po celý den bez spálenin či jiných problémů. Nejlépe jsou na tom lidé s olivovým zbarvením kůže. Ti se nikdy nespálí, navíc se mohou opalovat až hodinu bez ochranného faktoru. Fototypy napoví nejen jak dlouho můžete pobývat na přímém sluníčku a jaký druh ochranného faktoru opalovacího krému používat.Více o fototypech se dozvíte na www.opalovani.zdrave.cz/fototypy-a-opalovani
Nepodceňujte počasí
Špatné počasí neznamená záruku bezpečného opálení bez spálení. Pokud jste už plavky uklidili zpátky do skříně a místo na pláž vyrážíte do ulic velkoměsta, na opalovací krém opět nezapomeňte. I přes mračna má slunce velkou sílu, a tak vás může nepříjemně překvapit i ve městě. Totéž platí u jízdy v autě! Sluneční paprsky prochází sklem bez problémů, a tak se opět můžete spálit. Ochrannému faktoru se opět nevyhnete. Zaměřte se především na oblasti obličeje, šíje a ramen. Pokud se během slunečných dnů pohybujete poblíž vodních ploch, jako jsou rybníky, bazény nebo moře, nezapomeňte, že voda funguje na principu lupy. Vyberte si tedy krém s vyšším faktorem, odolný vůči vodě. Na začátku dovolené doporučujeme krém s faktorem 40-60, ke konci dovolené můžete snížit až SPF 20.
Věci, bez kterých se neobejdete
Jak už bylo zmíněno, v létě byste nikdy neměli zapomenut na opalovací krém. Každý by měl nosit při sobě nějaký kvalitní ochranný přípravek. Komu nevyhovuje klasický krém, může zvolit modernější sprej nebo opalovací olej. Dále byste určitě neměli zapomenout na sluneční brýle s UV filtrem. Zejména modroocí a zelenoocí lidé by si měli své oči chránit po celý den. Taktéž pokrývka hlavy by se měla stát samozřejmostí pro každého, kdo se chce bez obav slunit celé odpoledne bez úpalu nebo jiných nepříjemností. Nezapomeňte, že na přímém slunci byste se neměli pohybovat kolem 11 – 13 hodiny, tedy přes pravé poledne!
Jak si, co nejdéle udržet zdravé opálení?
Soláriím se vyhněte velkým obloukem, pokud chcete udržet zdravé a přirozené opálení. I přes vysokou úroveň dnešních samo opalovacích center, nikdy nedosáhnete onoho přirozeného odstínu sluncem opálené pokožky. Na „solárka“ tedy rovnou zapomeňte. Pokud chcete, aby vám opálení zůstalo, co nejdéle, vsaďte na kvalitu opalovacího prostředku. Nejdůležitější je první opálení neboli „základní“. Snažte se opalovat pomalu namísto rychlého opálení uprostřed poledne. Jestliže se i přesto nevyhnete nezdravému chytání bronzu, namažte se vyšším faktorem opalovacího přípravku. Opálení vám pak déle vydrží. Po slunění ošetřete pokožku krémem po opalování, který pleť zklidní a zregeneruje.
Po celou sezonu se snažte dodržovat tyto pravidla. Pokud se spálíte, loupání kůže se nevyhnete, což přinese celou vaši snahu vniveč. Další zlo je chlorovaná voda. Jestliže si chcete opálení udržet, snažte se nechodit do chlorovaných bazénů ani neležet dlouhé hodiny ve vaně. Rada na konec: používejte přípravky nebo tablety s betakarotenem - dělá zázraky! :-)
Zuzana Plecitá