Jak se luxusně najíst a neutratit majlant? Inspirujte se!

Jak se luxusně najíst a neutratit majlant? Inspirujte se!

Studentský život se může kdekomu zdát báječný a bezproblémový, sami studenti o tom ale většinou vědí své. A týká se to – co si budeme nalhávat – zejména financí, které si sice při studiu vydělat zvládneme, ale pak je zase snadno rozkutálíme do všech směrů. Na dobré jídlo už nám pak zase tolik nezbyde. Co když ale existuje řešení, jak se dobře a zdravě najíst, aniž bychom si na to museli kdovíodkud půjčovat? A taky že existuje! Má ho naše kulinářská odbornice Marťa, která vám ráda poradí:

Jednou z výmluv těch, kteří by třeba i stáli o zdravé stravování, ale nemůžou se rozhoupat, často je: „Je to přece strašně drahé.“ A víte, co na to říkám já? Nesmysl! Nesmíme ale být slepí a hledat v regálech obchodů jen ty nejrychlejší možnosti, jak se najíst. Čas jsou peníze, to sice ano, ale v tomhle směru se ho vyplatí trochu obětovat. Řada základních a zdravých surovin je totiž v obchodě za velmi rozumnou cenu, a proto tak určitě není třeba obcházet regály se zlevněným zbožím těsně před uplynutím doporučovaného data spotřeby (což je navíc stejně taky jenom marketingový tah).

Není tmavý rohlík jako tmavý rohlík

Začneme-li snídaní, je nejlepší variantou odstartovat den celozrnnými cereáliemi, které se schovávají například v ovesných vločkách. Zapomeňte na ochucené pečené müsli (byť vám třeba může hodně chutnat – hlavně kvůli té hromadě cukru, co v něm je), které vám za hodinu po snídani začne ubírat energii. Sáhněte po ovesných vločkách! Můžete si je přes noc namočit v mléce nebo v bílém jogurtu na zvláčnění a ráno už jenom přidáte nakrájené ovoce.

Foto: Studenta

Další variantou je samozřejmě pečivo, a to pečivo celozrnné. Nemáte-li na celozrnné pečivo, které seženete v obchodech se zdravou výživou, hledejte kvasové chleby. Díky kvásku se doba kynutí tohoto typu chleba oproti tomu běžnému prodlouží a v mouce se účinně rozkládají ty chemické sloučeniny, které by v běžném pečivu mohly někomu způsobovat problémy. Nejlepší je samozřejmě kvasový chléb ze žitné mouky, i když ten může být přece jen trochu dražší. Protestujete, že v supermarketech najdete tmavé pečivo i za 3 Kč? To ano, samozřejmě. Jenomže není tmavý rohlík jako tmavý rohlík – existují totiž tmavé rohlíky celozrnné a tmavé rohlíky z klasické mouky dobarvované karamelem, který – co si budeme nalhávat – není úplně nejzdravější. Které z nich stojí ty tři koruny, co myslíte?

Nebuďte líní a nevěřte polotovarům

Svačinu neodbíjejte slazenými kefírovými nápoji ani další náloží pečiva. Máte-li chuť na ovocný kefír, připravte si vlastní – prostě rozmixujte bílý kefír nebo jogurt s ovocem a bude. V ovoci, které byste v barevných lahvičkách „zdravých“ jogurtových nápojů jen těžko hledali, se totiž nachází vláknina, která způsobuje pocit sytosti. Bílkoviny jsou pak dalším činitelem, který zamezuje hladu, a proto vám pocit sytosti hodně rychle rozmluví dát si k tomu housku. Nejen, že tak ušetříte na řadě aditiv, která nahrazují v ochucených kefírových nápojích ovoce, ale odpustíte si i pečivo.

Foto: Studenta

Jste-li příznivcem slaného, pěkně vás prosím, nechte tu obloženou bagetu ležící v igelitu na polici chlaďáku už několik dní raději pro jiné nešťastníky. Spočítejte si, že taková mírně nechutná šunková bageta s majonézou zatíží vaši peněženku (o organismu ani nemluvě) asi dvakrát víc, než kdybyste si poctivou bagetku s porcí šunky, sýra a zeleniny připravili sami doma. Tak nebuďte líní!

Volte rýži, je jí hodně a stojí málo

Připravujete-li oběd nebo večeři, obraťte se čelem k regálům s rýží a s různými druhy obilovin! A co kdybyste se nedej bože třeba vyskytli u luštěnin, no to by bylo! Jeden půlkilový balíček, řekněme, bulguru (lámané pšenice) vyjde tak na 35 korun, a tudíž i velká 100 gramová porce, ze které už se člověk nají, vyjde zhruba na 7 Kč. Když k tomu přidáte nějakou zeleninu za 5 – 10 Kč a třeba kousek masa, máte luxusní a výživný pokrm a neutratíte víc než 50 Kč (což stojí ta oslizlá igelitová bageta a možná někde ani ne).

Foto: Studenta

Ani pokud máte rádi maso, není třeba z peněženky třepat stokoruny. Za pěkný kousek vepřového – třeba plece – zaplatíte pár korun a pochutnat si můžete skvěle. Stačí maso nakrájené na kousky podusit s trochou koření a zeleninou a máte vystaráno. A víte co? Ještě vám zbyde na zmrzku!  Že byste radši domácí a nevíte, jak na ni? Nezoufejte, v dalších dílech tohohle mého mini-seriálu o zdravějším stravování za málo peněz se dovíte i o tom, jak na úžasnou a přitom levnou domácí zmrzlinu. Tak si mě koukejte naladit zase příští týden!

Text: Martina Lancingerová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější