Jak nejsnáze získat zkušenosti ze zahraničí?

Jak nejsnáze získat zkušenosti ze zahraničí?

Je to pravda odvěká, že… zkušenost s životem a prací v zahraničí dělá člověka. Dnešní vysokoškoláci možná pořád nemají dostatečnou praxi, více než kdy dřív ale využívají možnosti vyjet do zahraničí za studiem. A to je jenom dobře. V dnešním globalizovaném světě je totiž podobná zkušenost něčím, co zaměstnavatelé vyvažují dobrým platem a zajímavou budoucností.

Asi všichni známe Erasmus+, se kterým se dá v rámci studia vyjet nejspíš nejsnáze. Na pár měsíců, na semestr i na celý rok. Do zemí EU, která celý vzdělávací program zaštiťuje, i do přehršle partnerských zemí mimo Unii. Erasmus+ obvykle znamená stipendium na pokrytí nákladů spojených se studiem na vybrané škole.

Na zahraniční školy se dá dostat i v rámci univerzitní spolupráce s konkrétní partnerskou školou, nejen v Evropě, ale doslova po celém světě. Tyto programy se liší školu od školy, většinou jde ale o dohodu o vzájemném uznávání předmětů a hrazení nákladů popřípadě stipendia pro „vyměněného“ studenta. Studium, popřípadě i praxe v zahraničí dále zajišťuje několik globálních organizací, třeba AFS, Rotary nebo AIESEC. Díky mezinárodnímu působení těchto organizací se můžeš dostat na zajímavé stáže nebo dobrovolnické programy.

Foto: Studenta

Je jedno, jestli vyjedeš na semestr, nebo na celý rok – podobná kolonka v životopise při pohovoru prostě zaujme. Možností je opravdu nespočet.

V ideálním případě lze ale spojit příjemné s užitečným a ještě užitečnějším. Tedy nezískávat v zahraničí pouze zkušenosti studijní, ale i ty pracovní. Může jít o stáže v rámci studijního pobytu, stáže v rámci stále oblíbenějších trainee programů, kdy firmy posílají nadané talenty do svých zahraničních poboček, ale i různé mezinárodní soutěže.

Foto: Studenta

Lisabonská případovka

Jednou z příležitostí, jak do svého sívíčka dostat mezinárodní zářez je třeba KPMG International Case Competition (KICC). Loni se finále soutěže uskutečnilo v Dubaji, letošní Lisabon ale rozhodně taky není k zahození, no ne?

V soutěži jde o analýzu konkrétních zadaných případových studií a prezentace originálních nápadů. KICC je určen studentům ekonomických a technických škol, kteří se zajímají o jednak o svoje obory, jednak i o velký business. Samozřejmostí je perfektní angličtina.

V rámci národního a dalších kol získáš díky týmové práci řadu zkušeností a neocenitelnou zpětnou vazbu od velkých zvířat z oboru. Je to sice fuška, co si budeme nalhávat, ale účast v mezinárodním finále soutěže není nedosažitelnou metou, za Českou republiku do Lisabonu odletí jeden tým.

Do deadlinu přihlášek zbývá už jenom chvilka, tak na nic nečekej a mrkni na web www.vyrostlijsme.cz/kicc, kde se dozvíš podrobnosti, a hlavně se tu můžeš přihlásit a udělat tak první krok ke skvělému životopisu, skvělým zkušenostem a kontaktům a možná i skvělé práci.

Text: Ella Mahdalová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější