Jak napsat životopis? 6 praktických rad

Jak napsat životopis? 6 praktických rad

Především je důležité si uvědomit, že životopis je vaše vizitka, je to první kontakt s firmou. Věnujte proto jeho přípravě dostatečný čas! Zkontrolujte si i pravopis – není nic horšího než kvalitně napsaný životopis s hrubými chybami.

V dnešní době je nejčastěji vyžadován takzvaný strukturovaný životopis, tedy nikoli formou eseje. Šetřete čas svůj i personalisty, ideální délka CV pro absolventa je jedna, maximálně dvě strany A4.

Osobní údaje

Osobní údaje by měly obsahovat kromě jména, příjmení a titulu hlavně aktuální kontaktní údaje – správnou e-mailovou adresu a telefonní číslo. Pokud je vaše e-mailová adresa „bimbo“, „květinka“ apod., doporučujeme si založit novou, serióznější. Pokud hodláte v CV uveřejnit svou fotku, přemýšlejte jakou. Fotka by měla být opět seriózní (nikoli z dovolené, z večírku či seznamky). Ideální je pasový formát. Časy, kdy se v CV uváděl rodinný, zdravotní stav, povolání matky a otce, jsou již dávno pryč. Chraňte si své soukromé a citlivé údaje, např. rodné číslo nikdy do životopisu neuvádějte.

Vzdělání

Uvádějte chronologicky od nejaktuálnějšího vč. časových údajů. ZŠ se již dávno neuvádí (v případě, že to není vaše jediné vzdělání). U VŠ uveďte fakultu, obor či specializaci. Ideální je zmínit začátek a konec, příp. předpokládané datum ukončení studia. V případě, že nemáte obsáhlé pracovní zkušenosti, není na škodu uvést téma bakalářské či diplomové práce. Jestliže jste během studia strávili jeden či více semestrů v zahraničí, určitě tuto zkušenost zmiňte.

Pracovní zkušenosti

Opět je uveďte chronologicky od nejaktuálnější vč. časového údaje (postačí měsíc a rok). Každý personalista chápe, že při studiu se mohou brigády často střídat. Určitě uveďte všechny dlouhodobější brigády, zvláště se zaměřte pak na ty, které jsou relevantní pro vaše budoucí zaměstnání.

Jazykové dovednosti

Hodnocení jazyků bývá nejčastějším úskalím. Velmi často kandidát špatně odhadne svou jazykovou úroveň. Buď se přecení, nebo příliš podcení. Ani jedno není správně. Opravdu uvádějte svou aktuální znalost jazyka, nikoli jak jste jazyk ovládali před několika lety. U získaných certifikátů uveďte i rok úspěšného absolvování. Pokud váháte, jaký stupeň znalostí odpovídá právě vám, doporučujeme vyhledat hodnocení dle evropského referenčního rámce. Vyvarujte se nic neříkajícího označení úrovně jako dobrá či aktivní. Jazyky, ve kterých si umíte objednat pivo či pozvat holku na drink, raději nezmiňujte.

IT dovednosti

Znalost internetu a ovládání e-mailu nikoho neoslní. Pro většinu zaměstnání je důležitá znalost MS Office a dalších aplikací, které znáte na uživatelské úrovni. V případě IT oborů je samozřejmě potřeba se rozepsat více. V případě, že jste získali nějaké certifikace v tomto oboru, neváhejte je zmínit, a to opět s uvedením roku absolvování.

Další vzdělání a certifikace

Pokud certifikace nechcete uvádět přímo u jazyků nebo IT dovedností nebo jich vlastníte více, vytvořte kvůli přehlednosti další kategorii. Zde je prostor pro zmínění zajímavých kurzů z různých oborů relevantních k pozici, o kterou se ucházíte. Nezapomeňte také zmínit, zda vlastníte řidičský průkaz vč. uvedení skupiny. Komu se zdá takto sepsaný životopis strohý nebo příliš stručný, může ho obohatit o zajímavé zájmy a koníčky.

Už vaše babička vám jistě říkala, že lhát se nemá. Tohoto pravidla se držte i při sestavování životopisu. Dříve nebo později se lež stejně odhalí.

Přejeme mnoho štěstí a nezapomeňte – kvalitně napsaný životopis vám jistě otevře bránu do výběrového řízení!

Accenture HR Recruitment team

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější