IQ vs. EQ: jak se měří a v čem se liší?

IQ vs. EQ: jak se měří a v čem se liší?

Srovnávání s ostatními a měření vlastních schopností a dovedností patří k lidské civilizaci od pradávna. Jakými metodami měříme různé druhy své inteligence a co všechno se vlastně dá měřit?

IQ: nejznámější hodnota

Význam zkratky IQ znají asi všichni. Ale neuškodí popsat si trochu blíže, co ten inteligenční kvocient přesně znamená. Psycholog William Stern ho definoval jako poměr mentálního věku a věku chronologického (skutečného) vynásobený stovkou. Mentální věk se určoval z nejnáročnějších úloh, které byl jedinec schopný řešit. U těchto úloh bylo zjištěno, v jakém věku je lidé průměrně zvládnou. Vzhledem k tomu, že skutečný věk roste, ale mentální nikoliv, starší lidé dostanou velmi nízké hodnoty IQ. Z tohoto důvodu se v současnosti používá odchylkové (deviační) IQ, které porovnává rozumové schopnosti jedince vzhledem k průměru určité skupiny.

Psychologická praxe však ukázala, že samotné IQ nestačí, protože lidé s vysokým IQ selhávali ve škole i v životě. Vhodnějším měřítkem pro odhad úspěchu je poměr mezi IQ a EQ.

EQ - emoční sourozenec IQ

Stejně jako u IQ, i zde se různí autoři odlišují v definicích, shodují se však v tom, že nejdůležitějším prvkem jsou emoce. S emocemi řešíme spoustu problémů, ať jsou to vztahy, rodina nebo důležité situace. Emoční kvocient hodnotí lidskou schopnost zacházet s emocemi a spolupracovat se sociálním okolím. Od IQ se liší tím, že nehodnotí myšlenkové schopnosti, ale schopnost empatie, sebeovládání a dalších společenských dovedností. Dobrou zprávou je, že emoční inteligenci můžeme stejně jako svaly, nebo paměť trénovat.

Jak vypadají testy IQ a EQ

Organizace Mensa testuje IQ na základě vyhledávání logických vazeb mezi grafickými symboly. Test je samozřejmě nezávislý na vašich vědomostech, kulturním zázemí a dalších věcech, které nesmí IQ ovlivnit. Pro lepší představu můžete zkusit internetový test, který je u Mensy za poplatek. Nebo zapátrejte na internetu po nějakých freeware verzích.

EQ testy se zaměřují na spojení emocí s řešením různých situací. V testech se tedy vžíváte do určitých situací a odpovídáte, jak se v nich zachováte a podle čeho se rozhodujete.

Kromě IQ a EQ si můžete zdarma i za poplatek měřit i další schopnosti, například kreativitu, bystrost, paměť či manažerský potenciál.

Zkuste testování manažerského potenciálu zdarma

Společnost Škoda Transportation nabízí možnost otestování vašeho manažerského potenciálu zdarma. Série testů zjišťuje schopnosti pracovat ve vysokých funkcích v oblasti průmyslu. Testy jsou rozděleny na tři typy - numerický, verbální a test vrozené inteligence. Škoda je používá pro rozpoznání studentů s předpoklady pro rychlý postup a na základě jejich výsledků nabízí možnost pracovat na juniorských manažerských pozicích, nebo účast v trainee programu.  Více informací naleznete ZDE.

Termín a místo testů manažerského potenciálu:

Středa 23. dubna - od 15:00 do 17:00

ČVUT v dejvickém kampusu, Praha 6 (přesné místo bude ještě upřesněno).

Jak se přihlásit:

E-mailem na adresu jana.borowiecka@skoda.cz

Do mailu uveďte vysokou školu, fakultu, obor a ročník, který studujete.

Text: Petr Plachký

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější