Každý vysokoškolák, který se rozhodne jít studovat do jiného města, je postaven před zásadní otázku – bydlet na koleji, nebo si najít podnájem? Přes některé nevýhody kolejního života skoro polovina studentů stále volí právě koleje. Přece jen je pořád jednodušší zažádat si o kolej než hledat odpovídající byt v přijatelné cenové hladině, snesitelné spolubydlící atd. Překvapivě jen 15 % dotazovaných uvedlo, že bydlí u rodičů nebo u známých.
INFOGRAFIKU MĚSÍCE SI STÁHNĚTE ZDE
Zdálo by se tedy, že se vysokoškoláci dokážou osamostatnit od svých rodičů, ale opak je často pravda. Dvě třetiny respondentů uvedly jako svůj největší zdroj financí kapesné od rodičů, jen třicet procent odpovědělo, že je jím vlastní výdělek. Není se čemu divit. Najít zaměstnání, které by šlo časově skloubit s prezenčním studiem na vysoké škole, mnohdy není vůbec jednoduché. Ne nadarmo najdete vysokoškoláky často za barem nebo třeba v recepci v hotelu na noční směně. Přes šedesát procent respondentů má měsíční příjmy, které jim nedovolují zbytečně utrácet. Někdy pak musí počítat každou korunu. Pětina dotazovaných studentů si dokonce nezvládne v průběhu roku nic ušetřit. Nejčastěji si studenti našetří částku v rozmezí 1 000 až 4 999 korun za rok. Většina vysokoškoláků, přes čtyřicet procent, si šetří s vidinou cestování, případně si připravují rezervu do budoucna.
Na co si šetříme?
na cestování (42 %)
na rezervu do budoucna (39 %)
pro případ nenadálých situací (30 %)
na volnočasové aktivity (26 %)
na konkrétní výrobek, např. na elektroniku (25 %)
na další vzdělání (8 %)
na začátek vlastního podnikání (4 %)
Průměrný vysokoškolák utratí necelých sedm tisíc měsíčně
Za co vysokoškoláci své peníze utrácejí? Největší částku z jejich rozpočtu tvoří vcelku očekávatelně ubytování. Studenti za něj měsíčně utratí většinou do tří tisíc korun. Tahle částka se příliš neliší, ani když vysokoškoláci nebydlí na koleji. V podnájmech jich totiž většinou bydlí několik, čímž se celková cena za pronájem rozloží. Za stravování současní studenti utratí většinou necelé dva tisíce. I tady je znát, že se vysokoškoláci snaží ušetřit, kde se dá. Půlka respondentů si vaří sama, aby zbytečně neutrácela. Zhruba třicet procent spoléhá na menzy, které jsou přece jen stále levnější než běžné restaurace.
Kde se nejčastěji stravujeme?
vařím si sám/sama (53 %)
v menze (30 %)
u rodičů nebo u příbuzných (10 %)
v restauracích (4 %)
ve fastfoodech (1 %)
Studentský život je často spojován s nekončící party, přesto více než polovina respondentů průzkumu Studenta Media odhadla své měsíční náklady na večerní zábavu „jen“ na zhruba 1 000 Kč. Kdo kdy někdy vyrazil na tah noční Prahou, ví, že někdy není problém takovou částku utratit za večer. Přesto se není třeba bát, že by současná generace vysokoškoláků nějak „polevovala“. Najdou se i tací, kteří měsíčně zvládnou „propařit“ více než 10 tisíc korun.
Celkem vysokoškoláci vynaloží na živobytí v průměru necelých sedm tisíc korun. Záleží ale taky na městě, ve kterém studují, například ve Zlíně, v Hradci Králové, Českých Budějovicích nebo Ostravě studenti utratí až o dva tisíce korun měsíčně méně.
Odejít od rodičů a postavit se na vlastní nohy zkrátka není pro studenty úplně jednoduché. Během studia tak často řeší každou korunu v rozpočtu. Přes osmdesát procent respondentů tak sleduje a využívá slevové akce, aby co nejvíce ušetřili. Dlouhodobé starosti o svoji finanční budoucnost ale přesto přenechávají rodičům. Dvěma třetinám studentů tak například stavební spoření nebo pojištění založili jejich rodiče. Ale víte, co se říká – rodiče by se o své děti měli starat až do jejich důchodového věku.
Na jaře to pořádně rozjedeme!
Děkujeme, že jste nám pomohli s vyplněním podzimních dotazníků. Díky vašim odpovědím jsme utvořili ucelený obrázek o tom, jací jsou čeští studenti současnosti. Vaše názory na studentský život, kariéru, rodinu a budoucnost se kromě stránek Studenty objevily také v předních českých zpravodajských médiích. O svých preferencích a představách jste se mohli dočíst například na titulní stránce MF DNES nebo jste nás mohli vidět v České televizi, kde jsme závěry průzkumu několikrát prezentovali.
Na jaře to ale teprve rozjedeme! Do Česka totiž poprvé vstoupí globální a respektovaný hráč Universum, který vaše data porovná se studenty z celého světa. Tisíce českých studentů mají šanci se právě v těchto dnech zapojit do historicky prvního průzkumu Universum v Česku. Navíc můžete vyhrát zajímavé ceny. Na dalších stránkách Studenty se dozvíte, jak na to.
Za celý tým Studenty vám ještě jednou srdečně děkujeme!
Text: Vojta Koval
Ilustrace: Petra Lorse