SPOTIFY
Jedna z celosvětově nejoblíbenějších streamovacích služeb již působí v takřka celé západní Evropě, včetně Polska. Kromě nás ji z našich sousedů nemohlo využívat akorát Slovensko. Doba se však zase o píď pohnula a Spotify rozšířilo svoje hranice – tentokrát i přes území Česka. Spuštění jsme se dočkali 12. prosince právě uplynulého roku.
Původem švédská aplikace patří dnes mezi nejúspěšnější streamovací služby a nabízí hudbu za paušální poplatek. Tedy, v jednom případu ze dvou. Spotify totiž nabízí dva druhy předplatného – jeho základní verze je zdarma, avšak v lehce okleštěné míře, s reklamami a navíc s omezenou dostupností, pouze přes počítač. Prémiová verze pak umožňuje neomezené poslouchání skladeb i skrze mobilní zařízení. Samozřejmostí je možnost poslechu stažených alb off-line. Samotná databáze čítá na cca 25 milionů skladeb, což je mezi nejlepšími poskytovateli internetové hudby dneška standard.
Kromě možnosti přehrávat si vybrané skladby Spotify disponuje také službou poukazování na nové interprety, kteří by se mohli zalíbit vašemu vkusu a rozšířili by tak váš hudební obzor, či možností vybrat si pro určitou situaci (běh, bouřkový den, melancholie…) aplikací předem sestavený playlist.
A cena? Měsíční poplatek za užívání Premium verze zaplatíte 5,99 eur, tedy zhruba 165 korun.
Výhody a nevýhody internetových přehrávačů
Streamovací služby jsou levnou a sympaticky jednoduchou a přístupnou (stačí pouze připojení k internetu) alternativou, jak legálně poslouchat hudbu. Jejich největší výhoda a nevýhoda zároveň tkví v jejich databázích. Většina z těch nejoblíbenějších sice figuruje s poměrně srovnatelnými počty skladeb (cca 20 milionů), z nichž se vysoké procento bude krýt, s velkou pravděpodobností se však nedopátráte všech svých oblíbených menších, klubových kapel a interpretů mimo mainstream. Je proto třeba využít možnosti bezplatného období pro prozkoumání jednotlivých funkcí i pružnosti databáze dané služby v poměření s vaším vkusem.
DEEZER
Cenová tabulka u dalšího z oblíbených webových přehrávačů – Deezeru, je velice podobná Spotify. S tím rozdílem, že v našich končinách vyjde plněfunkční Deezer o fousek dráž. Základní Premium verze (neomezený poslech všech skladeb bez reklam, ovšem pouze přes počítač) vyjde na 3,49 eur (95 korun), Premium+ (i na mobilních zařízeních) pak přibližně na dvojnásobek.
Jeho databáze přitom není nikterak chudší – obsahuje rovněž zhruba na 25 milionů skladeb. A pokud vám některá bude chybět do playlistu, můžete ji dodat ze svého počítače. Tato možnost však funguje pouze mimo knihovnu Deezeru a po jednotlivých skladbách.
Samozřejmostí je nabídka playlistů podle interpretů či žánrů, možnost prohlédnutí žebříčků jednotlivých žánrů, nabízí posluchači další interprety, kteří by jej mohli zaujmout vzhledem k jeho oblíbeným skladbám. Služba obsahuje také poměrně slušný ekvalizér, v němž se dají snadno nastavit proporce výstupního zvuku.
Výhodou je rozhodně možnost přehrávané album synchronizovat se zařízením a poslouchat tak vybrané skladby offline. Zároveň Deezer slouží rovněž jako sociální síť.
MUSICJET, RDIO, HUDBA GOOGLE PLAY a další
Přestože k nám Spotify coby nejoblíbenější streamovací přehrávač hudby přišel teprve nedávno, náš trh na tento druh služeb rozhodně není chudý. Vybírat můžete i mezi mnohými dalšími, než pouze výše dvěma zmiňovanými (kteří výsadnější postavení získali svou oblíbeností mezi posluchači). Za zmínku rozhodně stojí MusicJet coby ryze tuzemský zástupce, či Rdio od původních tvůrců Skypu Friise a Zennströma, které se dá snadno propojit se sítěmi Facebook a Twitter či oblíbenou hudebně-statistickou (a rovněž přehrávací) sociální sítí last.fm.
Hudebně streamovacímu poli se nevyhnul ani Google, jehož aplikace Hudba Google Play je dostupná i u nás. Její největší devíza tkví v možnosti propojení rovněž bohaté internetové databáze s vaší vlastní knihovnou – na úložiště můžete nahrát až 20 000 svých skladeb (max. do velikosti 300 MB, při slušné kompresi tedy i delší zvukové soubory, např. mluvené knihy). Nevýhodou je naopak dispozice pro mobilní telefony a tablety, kdy Google myslel pouze pro zařízení s operačním systémem Android. Appláři a Windows Phone se k jeho službám dostanou pouze skrze neoficiální aplikace.
Text: Josef Horký