Hrozí nám akademická cenzura? Jak se staví školy k příspěvkům na sítích

Hrozí nám akademická cenzura? Jak se staví školy k příspěvkům na sítích

Západní univerzity, především ve Velké Británii a Spojených státech, řeší v současné době následky obrovského růstu uživatelů sociálních sítí. Jde především o oficiální i neoficiální facebookové stránky vysokých škol, které využívají jak vedení škol za účelem sebeprezentace, tak studenti, kteří už na těchto školách studují a chtějí se podělit o své zkušenosti. Kromě pozitivních věcí nese tak razantní nárůst i určitou hrozbu.

Čím dál častěji se objevují studenti, kteří neuvědomují dopady svých komentářů a poškozují tak nejen prestiž školy, ale i její studenty a zaměstnance. V takových komentářích se objevuje rasismus, sexismus, homofobie, výhružky fyzického násilí, anebo schvalování plagiátorství. Zde je několik příkladů, které zveřejnil John Rowe ve své publikaci na toto téma. (John Rowe: Student use of social media: when should the university intervene?, Journal of Higher Education Policy and Management, Taylor & Francis, 2014)

“Did u c that toby did the assignment already? He said he’d do mine as well if I want! Score!”

“That Chinese chick in our group is so lame. She is just freeloading on us cos she can’t speak English. Stupid b****.”

“I wish Gina would die!! Aaaargh! I think I might kill her tomorrow!”

Oficiální stránky univerzit na Facebooku pověřené osoby z vedení škol pochopitelně spravují a mohou studenty na nevhodné komentáře upozornit. Měly by také monitorovat facebookové stránky spravované studenty jménem dané instituce? Mohou mít na univerzitu dopad.

Problematika nevhodných komentářů a otázka jejich cenzury se řeší už dlouho, ale jasné odpovědi dosud nejsou. Jak chránit důstojnost vysokoškolských institucí, aniž by se musela porušovat svoboda slova? To je stěžejní otázka.

Námi oslovené odbory pro veřejné vztahy, které spravují oficiální faceboookové stránky zdejších univerzit, cenzuru řešit zatím nemusí. Hlídají si pouze své stránky a žádné jiné nemonitorují. Podle tiskového mluvčího UK Václava Hájka se kontroverzní příspěvky (např. s vulgarismy či s prvky rasismu) na facebookové stránce UK objevují jen velmi výjimečně. „Pokud se již takový příspěvek objeví, řešíme jej individuálně. Obecně lze říci, že daného diskutéra upozorníme na nevhodný komentář,“ dodává.

Julie Daňková, tisková mluvčí VŠE, nám sdělila, že se s nevhodnými komentáři vůbec nesetkali. A na otázku, sledují-li jiné studentské stránky VŠE, odpovídá: „Staráme se pouze o chod oficiální facebookové stránky VŠE. Ostatní stránky a skupiny související s VŠE sledujeme nepravidelně a nijak do nich nezasahujeme.“

I česká komunita se na sociálních sítích rychle rozrůstá a umírněnost příspěvků se mezi vysokoškoláky snadno může vymknout kontrole. Uvidíme, jak se v budoucnu zástupci českých škol k tomuto problému postaví.

Měly by podle vás vysoké školy takové příspěvky nějak cenzurovat a odstraňovat? Nebo by měly hájit svobodu slova na svých kanálech, i když půjde o hanlivé, rasistické či nelichotivé příspěvky? A kde je hranice mezi tím, co mazat a co nechat?

Text: Ekaterina Tkachenko

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější