Hong Kong, Miami nebo Helsinki: Kde jsou nejlepší koleje?

Hong Kong, Miami nebo Helsinki: Kde jsou nejlepší koleje?

Důležitou věcí, kterou řešíme při výběru, kam pojedeme na zahraniční studijní pobyt, je ubytování. Studenta vám přináší seriál, ve kterém vám představí různé destinace, kam se studenti za zážitky i zkušenostmi vypravují. V prvním díle se dočtete, jak se bydlí v Hong Kongu, Miami a v Helsinkách.

Zlatá klec v Hong Kongu

Pokud se rozhodnete pro exotiku a za cílovou destinaci svého studia v zahraničí si zvolíte Hong Kong, připravte se na zvýšená bezpečnostní opatření. „Na vrátnici si musím pokaždé pípnou elektronickou kartu, pípat musím vlastně všude, je to taková vězeňská buzerace,“ říká Ondra Burda, jehož domovskou školou je Institut mezinárodních studií na Univerzitě Karlově a bydlí ve Student Residence of City University of Hong Kong. „A taky mě všude sledují kamery - na chodbě, ve výtahu, na prostranství před budovami. Celé je to obehnané vysokým plotem, to pocitu vězení jen napomáhá,“ dodává.

Foto: Studenta

Na druhou stranu jsou ale studentské koleje vždy perfektně čisté a uklizené. „Jsou tu posedlí čistotou, tak nám vše neustále dezinfikují. Paní na vytírání podlahy v pokoji sice chodí jenom jednou týdně, tlačítka ve výtahu se ale dezinfikují každou hodinu a to nonstop. Bydlím v devátém patře, máme každodenní výhled na mrakodrapy, třikrát týdně kombinovaný se světelnou show, která se dostala i do Guinessovy knihy rekordů,“ říká Ondra.

Za dvojlůžák se platí za celý semestr asi 11 a půl tisíce, za single je to kolem sedmnácti. Studentům ubytování ale naštěstí proplácí univerzita.

Pohodička v Miami

Studenti na University of Miami mají několik možností, kde se ubytovat. V kampusu jsou koleje, kde jsou obvykle pokoje pro dva studenty spojené koupelnou s druhým pokojem pro dva, podobně jako u nás.

„V ‚dorms‘, jak se také kolejím říká, nejsou kuchyňky, takže všichni chodí, a v podstatě nemají ani na výběr, do zdejších jídelen,“ prozradila Mariana Zapotilová, studentka žurnalistiky, která v Miami tráví už druhý semestr.

Foto: Studenta

„Dalším typem ubytování jsou apartmány v sympatických dvoupatrových budovách. Jeden byt disponuje třemi pokoji pro dva, koupelnou, obývákem a kuchyní. Bohužel jsme tenhle rok poslední, kdo “apartment area” využívá. O prázdninách je univerzita nechá zbourat a postaví zřejmě modernější útočiště pro další studentíky,“ říká.

V pokojích je jen základní vybavení a ostatní (peřiny, lampy, koberečky, kuchyňské potřeby a podobné doplňky) je třeba si koupit. Výměnní studenti z ČR mají ubytování od univerzity odpuštěno, pokud by někdo ale zůstal déle, musel by ho už uhradit jako všichni ostatní – cena je zhruba 3000 dolarů za semestr.

Nespalte se v Helsinkách

Zahraniční studenti v Helsinkách jsou ubytovaní po celém městě, někteří musí dojíždět třeba i 45 minut do školy, ale při troše štěstí se dá sehnat bydlení přímo v centru a do školy docházet pěšky.

Foto: Studenta

Jsou tu různé typy ubytování - jednolůžáky s kuchyní, záchodem, pak dvojlůžáky a pak celé byty - každý má svůj pokoj a společná je kuchyň a záchod.

Hanka Vorlová z Fakulty sociálních věd se podělila o své zkušenosti: „Je dost průšvih, když si zabouchneš doma klíče. Když ti je přijedou odemknout, musíš zaplatit 25 eur! A taky tady mají hrozně citlivé senzory na kouř, takže když někdo něco jen spálí, už se to rozhouká a asi do 15 minut jsou tu hasiči. Ty taky musíš někdy zaplatit, někdy se to ale prý dá ukecat.“

Ceny za dvoulůžkový pokoj jsou od 270 do asi 500 eur na měsíc. Ale dá se tu bydlet i levněji, už od 200 eur měsíčně, ale v těchto případech mají ubytovaní například jen jedny klíče od bytu.

A jaké jsou vaše zkušenosti s ubytováním na zahraničních pobytech?

Míša Raková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější