Spolucestovatel
Pokud jste se dostali do situace, kdy si musíte najít spolucestovatele na internetu, protože sami vyrazit nechcete a ve vašem okolí není níkdo, kdo by s vámi jel, budou se vám hodit následující doporučení.
Poznejte se osobně
Možná vám to přijde jako samozřejmost, ale jak se bude blížit datum odjezdu, času bude stále míň a věcí, které budou ještě potřeba zařídit, čím dál víc. Může se proto stát, že budete považovat emaily nebo hovory na Skypu za dostatečné. V takové chvíli je ale důležité si uvědomit, že se chystáte procestovat neznámou zemi s cizím člověkem, se kterým si nemusíte v reálu vůbec sednout. U delších cest by bylo dokonce vhodné, abyste s dotyčným vyrazili na menší generálku.
Plánujte společně
Společné plánování berte jako další způsob vzájemného poznávání. Předejdete tak případným neshodám. Nejen, že se dohodnete na místech, která musíte vidět, ale ani jeden nebude mít pocit, že je toho na něj moc.
Promluvte si o rozpočtu
Někomu nevadí spát ve stanu nebo ve společném pokoji, jiný se neubytuje v hotelu pod čtyři hvězdičky. Je jedno jestli patříte k lidem, kteří cestují nízkorozpočtově nebo potřebujete vyšší standard, určitě byste se ale měli s vaším spolucestovatelem shodnout. Kompromisy jsou samozřejmostí, ale pokud se budete rozcházet ve více věcech, měli byste se poohlédnout po někom jiném.
Důvěřujte, ale...
Nezapomínejte, že vyrážíte s někým, koho znáte opravdu krátce, takže si nepřestaňte dávat pozor na osobní věci i na to, s čím se svěřujete.
Spolucestovatele si můžete najít třeba na internetových stránkách Hedvábná stezka, Cestovatel.cz, na stránkach cestovatelských klubů nebo na Facebooku, například ve skupině Spolucestování - Cestovatelská seznamka.
Parťák na sport
Jestli budete muset kvůli škole trávit dny v novém městě nebo nemáte ve svém okolí nikoho, kdo by si s vámi zasportoval, ale k vašemu životu pohyb prostě patří, budete si muset někoho najít. I pro tuto situaci jsme si pro vás připravili pár rad.
Dohodněte se na místě a slaďte časové možnosti
Hned na začátku se domluvte na konkrétním fitku nebo místě, kam budete chodit běhat. Je důležité, aby zvolené místo bylo napůl cesty. Ušetříte si spoustu nepříjemností. Možná ne hned, ale po chvíli začne dojíždějícímu cestování vadit. Domluvte si také, kdy budete chodit sportovat. Zní to lehce, ale může to být tvrdý oříšek.
Setkejte se předem
Při hledání parťáka na sportování sice není osobní kontakt tak zásadní jako při cestování, nicméně si tak můžete ušetřit následné zklamání. U sportu je totiž také důležité, abyste byli naladěni na stejnou vlnu. Zajděte proto na pivo nebo na víno a trochu se poznejte.
Ověřte si sportovní úroveň
Místo piva nebo vína můžete ale samozřejmě vyrazit rovnou otestovat, jak vám to spolu půjde. Nejen, že byste si měli sednout povahově, ale zároveň byste měli být na podobné sportovní úrovni. Pokud jste dřív hráli závodně tenis a váš parťák neodpálí ani míček, tak si asi moc nezahrajete. Jo a člověk, který po prohře málem rozmlátí raketu i kurt taky nebude ten pravý.
Parťáka na sport najdete například na stránkách Hledám parťáka nebo na Outfanatic.com.
Doprovod na jednorázové akce
Smutnit nemusíte ani pokud vám vybouchne doprovod na koncert, do divadla nebo na další podobné akce, protože i na ně můžete na internetu sehnat náhradu. I zde však buďte opatrní a dbejte na naše rady.
Vezměte si na sebe telefonní číslo
Určitě si nezapomeňte vyměnit telefonní čísla, protože nikdy nevíte, co se může po cestě na sraz přihodit.
Dejte si poznávací znamení
Opravdu! Předejdete tak trapné situaci, kdy budete v restauraci chodit stůl od stolu a ptát se, zda dotyčný není ten a ten.
Zvolte vhodné místo srazu
U jednorázových akcí, často na poslední chvíli, není moc prostoru na předchozí seznámení. Sejít byste se proto měli na veřejném místě s určitým časovým předstihem. Jednak uvidíte, zda je dotyčný spolehlivý a opravdu dorazí, zároveň budete mít také alespoň trochu času zjistit, s kým strávíte následující hodiny.
Na jednorázové aktivity najdete doprovod například na webu Mevyo.
Až svého parťáka uvidíte poprvé, uděláte si na něj názor sami na základě vlastních hodnotících kritérií a buď vám sedne, nebo ne. Harvardská psycholožka Amy Cuddy například říká, že při prvním setkání hodnotíme ostatní podle bleskových odpovědí na dvě otázky. Můžu ho respektovat? Můžu mu věřit?
Přejeme vám, abyste si na obě otázky dokázali odpovědět kladně, a abyste našli člověka, se kterým budete podnikat spoustu věcí!
Foto: pixabay.com
Text: Kristýna Dolejšová