V zahraničí můžeme sledovat několik příkladů, kdy škola svou omítku umělcům propůjčila a konečného výsledku dodnes úspěšně využívá ke své propagaci. Bylo však zapotřebí překonat nechuť vůči tomuto druhu umění způsobenou roky beznadějného boje s vandalismem, především pak proti tomu s rasistickým podtextem. Nový způsob „rekonstrukce“ je tak zároveň i způsobem, jak celou kapitolu uzavřít. Tam, kde jsou kvalitní graffiti, nebude mít soudný sprejer potřebu se nevkusně vyjadřovat.
Trocha historie
O jednu z nejstarších školních mural artových maleb v Evropě se postaral v říjnu roku 1992 sprejer Mr. W., vlastním jménem Werner Skolimowski. Jednu z budov komplexu Výmarského Gymnázia Hoffmana von Fallersleben ozdobil dílem, které bylo místním deníkem označeno za další významný přírůstek do městské sbírky moderního umění.
High school tvůrčí svobodu při výzdobě zdí vlastním studentům. Své hradby dala k dispozici jako tzv. legál (místo, kde je povoleno provozovat street art), kam mohou studenti v rámci vypsaných projektů umísťovat své výtvory. Dívčí trojice Anja, Larissa a Maja věnovala škole roku 2006 velkoformátovou designovou dekoraci se symbolistickým motivem velkého modrého mužského obličeje, který zdolává malý červený panáček.
O tom, kam až se dá zajít v ničení předsudků vůči sprejerům, svědčí malby, které jsou na školy umístěny určitou organizací k propagaci vyšších účelů. Chorvatská pobočka UNICEFU například v roce 2008 umístila stěnu chorvatské High school of Commerce v Záhřebu mural, který následně vyfotila a použila jako pohlednici v kampani Send a postcard, Adress the problem. Zaslání jedné takové pohlednice mělo zaručit naočkování až 26 dětí v zemích rozvojového světa.
Vyšší účel street artu propagují v poslední době i různé křesťanské církve. Pod názvem Well-Meaning Graffiti zahájila farnost svatého Nikolase v ruském Jekatěrinburgu projekt, který má za úkol obohatit různé společensky významné budovy výjevy z Písma svatého. Jedna z místních škol se tak dočkala ozdoby v podobě motivu Rajské zahrady. Ani čeští církevní hodnostáři ale nejsou pozadu. Biskupské gymnázium v Brně otevře brzy nový obor Street art a chystá se skrze něj oslovovat, či nahánět, své mladé ovečky. I Ježíš si prý prožil období vzteku, čímž duchovní školy odůvodňují jeho podobnost se sprejery.
Praha 10 otevřena umění
Nejznámějšímu a dosud největšímu pokusu o alternativní dekoraci poskytla letos v květnu své zdi ZŠ Gutova v pražských Strašnicích. Poměrně známá jména z oboru se postarala o celkem dva velkoplošné muraly. Pozitivistická díla se mají postarat nejen o co nejpříjemnější prožití povinné školní docházky, ale zároveň by měly odstartovat obsáhlejší plán Prahy 10 na podporu street artu. Jeho cílem je proměna co největšího množství šedivých ploch v kreativní prostor. Vrcholem by mělo být uspořádání světového sympozia umělců pouličního umění.
Jednou z mála dalších škol, která se u nás hlásí k vlastnímu graffiti, je Dobřanské gymnázium. O trochu amatérštější příspěvek do interiéru školy se zde postaral místní student Adam Véle. K získání šance a výtvarného prostoru před tělocvičnou mu stačilo projevit kreativní výjimečnost mezi svými spolužáky při hodině výtvarné výchovy.
Slavný legál v Modřanech
O výjimečnost mezi sebou soutěží ve dvojroli žáci a zároveň i učitelé pražské Modřanské školy. Tento neoficiální ústav pro publikaci a sdílení sprejerských děl, neboli slavný legál u pražské tramvajové zastávky Modřanská škola, nabízí odvážným výtvarníkům kus tvůrčí svobody i svého dosud nezaplněného místa. Na rozdíl od běžných vzdělávacích institucí sice nenabízí ani základní vzdělání, zato je školou se zaručeně nejlepšími graffiti.
Kateřina Cibulková