Téma soutěže znělo „Představte si svět, v němž technologie řeší ty nejzávažnější problémy“, studenti proto začali o své aplikaci přemýšlet z jiného úhlu. Chtěli, aby byla skutečně užitečná, aby pomáhala lidem, kteří pomoc potřebují. „Přicházeli jsme postupně na další a další nápady, jak rozšířit funkcionalitu, a nakonec z toho vznikla GINA (Geographic Information Assistant),“ vzpomíná Poulíček.
V lednu 2010 zasáhlo Haiti ničivé zemětřesení, média informovala o katastrofálních následcích a o mnoha lidech uvězněných pod sutinami. „Často bylo vidět reportéry, kteří objevili lidi v sutinách, ale kolem nebyl nikdo, kdo by je vyprostil. Uvědomili jsme si, že přesně v těchto situacích může GINA reálně pomoct v záchraně lidských životů. Je při nich totiž kriticky důležité co nejdříve zmapovat terén – zjistit, kde se nacházejí lidé v nouzi, ověřit prostupnost cest – a umožnit záchranářům spojit se s ostatními týmy rychle a na velkou vzdálenost,“ popisuje Poulíček.
Studenti vyhledali organizaci Hand for Help, která v té době připravovala humanitární misi na Haiti, a nabídli jí pomoc. Ředitel organizace byl aplikací nadšen a navrhl ji na Haiti vyzkoušet. Od dubna 2010 tak GINA reálně pomáhala zachraňovat lidské životy. Není divu, že její vývojáři v celonárodním kole soutěže Imagine Cup zvítězili, a to hned ve dvou kategoriích: Softwarový návrh a Mobilní vývoj.
Imagine Cup nás nastartoval pro život
Již podvanácté se studenti vysokých a středních škol mohou zapojit do zajímavé soutěže Imagine Cup. Stačí mít neotřelý nápad s využitím informačních technologií a přihlásit jej do jedné ze soutěžních kategorií. Těmi jsou hry, inovace nebo projekty zaměřené na řešení globálních problémů. S realizací nápadu pak pomohou Microsoft inovační centra v Brně, Hradci Králové a Praze, kde Microsoft pořádá konzultace s názvem „Imagine Cup Mentoring days“.
„Imagine Cup je studentskou soutěží, ale ve skutečnosti má přesah mnohem dál! My před třemi roky na světovém finále nevyhráli, ale i tak je pro nás Imagine Cup jednou z nejlepších životních zkušeností a příležitostí, která náš tým, firmu a mobilní aplikaci potkala. Získali jsme zajímavé zkušenosti, kontakty, jméno, a to v České republice i v zahraničí,“ hodnotí význam Imagine Cupu Zbyněk Poulíček, ředitel GINA Systems.
„Účast v soutěži představuje nejen konkurenční výhodu v životopise, ale viditelně zvyšuje připravenost studentů na praxi. Posiluje motivaci převést nápady do skutečných projektů, rozvíjí projektové myšlení i manažerské dovednosti. Studenti, kteří projdou Imagine Cupem mnohem lépe ví, jak funguje reálný byznys,“ dodává Milan Hrabovský, ředitel vývoje, Microsoft.
Uzávěrka přihlášek projektů je 22. března. Národní kolo, na které je potřeba připravit představení fungujícího projektu ve formě krátkého videa a prezentace, Microsoft chystá na duben. Během roku proběhnou dílčí soutěže – Blueprint Challenge, v rámci které bude oceněn nejlepší projektový plán, a vzdělanostní kvíz Brain Games. Ve hře je účast na nezapomenutelném světovém finále v Seattlu, ale také hodnotné ceny za více než milion a půl korun. Všichni účastníci mohou využít možnosti bezplatného softwaru přes www.dreamspark.cz, odborných konzultací, mentoringu a otevřených dveří do Microsoft inovačních center.
Více informací naleznete na www.imaginecup.cz.
Chcete zazářit? Přidejte se
Po soutěži vývojáři systému GINA založili s. r. o. a podařilo se jim k dalšímu rozvoji projektu získat zajímavé partnery, ať už jde o inovační centrum Microsoft v Brně, nebo o společnost Motorola, která jim k testování aplikace zapůjčila zařízení určené do extrémních podmínek.
GINA rovněž dál pomáhá v praxi. Například v lednu 2011 byl systém využit při masivních záplavách v Brazílii a v březnu téhož roku si ho čeští záchranáři také odvezli s sebou do Japonska zasaženého silným zemětřesením a následnou vlnou tsunami, které vyústily v nukleární neštěstí v elektrárně Fukušima.
Práce na systému samozřejmě neustávají, naopak. Poulíček a jeho tým mají veliké plány do budoucna. Pokud studujete IT a projekt se vám zalíbil, zrovna pro svoji základnu v Brně hledají vývojáře .NET C# a HTML5/Android, takže dosurfujte na ginasystem.com a dejte o sobě vědět.
Máte nápady? Přijďte s nimi do Microsoft inovačních center
S realizací vašich skvělých nápadů vám můžou pomoci v Microsoft inovačních centrech. V České republice jsou hned tři – v Brně, v Hradci Králové a nově také v Praze. Vaše ideje si tu poslechnou odborníci pracující se začínajícími firmami a mohou vám poskytnout zpětnou vazbu a rady, jak projekt uchopit. Všechna inovační centra a jejich kontakty jsou zde: http://www.msic.cz/kontakty/.
Text: Markéta Paráčková