Fenomén Rage Comiscs (Meme Comics), aneb co je to sakra za xicht?

Fenomén Rage Comiscs (Meme Comics), aneb co je to sakra za xicht?

Čtyři obrázky a na nich většinou výrazné a často dost syrově nakreslené obličeje. To je takzvaný Rage Comics, komiks glosující běžné životní situace, jehož popularita na Internetu neustále stoupá. Kde se ale tahle šílenost vzala?

Za všechno může v podstatě jeden obrázek, který se v roce 2008 objevil na obrázkovém fóru 4chan.org. Ve třech okénkách znázorňuje postavičku vykonávající potřebu na toaletě, závěrečné okénko už ukazuje jenom rozzuřený obličej s nápisem FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU. Právě tento obličej dostal později název Rageguy a stal se základem fenoménu, který se nazývá Meme Comics, nebo podle své první postavičky také Rage Comics.

Původní Rage Comic
Původní Rage Comic Foto: Studenta

Po úspěchu prvního komiksu se objevila hned řada variací a začaly přibývat různé další obličeje, vyjadřující další emoce. Formát ale zůstal zachován – čtyři okénka a glosování v podstatě běžných každodenních situací. Zřejmě právě proto si získal Meme Comics takovou popularitu. Díky grafické nenáročnosti s velmi jednoduchou a hrubou kresbou a široké dostupnosti šablon, jej totiž může vytvářet prakticky kdokoli. Popularitě komiksu pochopitelně pomohl i prudký nástup sociálních sítí, na kterých se snadno šíří.

Populárním místem pro Rage Comics se už v roce 2009 stala část fóra Reddit s příznačným názvem FFFFFFFUUUUUUUUUUUU, neboli zkráceně f7u12. Obličejů, emocí a komiksů rychle přibývalo, jednoduchý a ošklivý styl kresby zůstal zachován.  Název Meme Comics se objevuje až později v souvislosti s fenoménem Internet Meme, což je vlastně jakákoli záležitost, která se rychle sama síří po internetu.

All Good Ideas Taken...
All Good Ideas Taken... Foto: Studenta

Zdánlivě přitom může název odkazovat na francouzské slovo même (stejný, ten samý), které v podstatě vystihuje obsah komiksu – stejné situace, které se každodenně mohou stát tisícům uživatelů. K tomuto vysvětlení názvu láká i fakt, že v Meme komiksech se často používá francouzský člen „le“ namísto anglického určitého „the“.

Pravda je ale trochu někde jinde, termín meme, označující myšlenku, chování nebo styl, který se rychle rozšiřuje od osoby k osobě, pochází ze  starořeckého mīmēma (napodobovat) a poprvé jej použil v anglickém textu The Selfish Gene biolog Richard Dawkins

Krom francouzského členu le mají Rage komiksy i několik dalších jazykových specifik. Například výrazy herp a derp mají vyjadřovat hloupost a zabedněnost, výraz sexy time zase zastupuje soulož. Více než jednotlivé výrazy jsou ale pro tento specifický komiks typické různé obličeje.

Krom původního Rage Guy, jich dnes existuje snad nekonečné množství, některé jsou ale přeci jenom typičtější a častěji používané. Mezi typické ksichty Meme komiksů tak patří třeba Troll Face, který vyjadřuje záměr provokovat. Dalšími typickými postavičkami jsou třeba osaměly Forever Alone Guy, Y U NO Guy používající při vyjadřování zkracované výrazy používané v SMS nebo potměšile potěšený Me Gusta Guy.

Rage Guy

Rage Guy:

Je původní postavičkou, která stála u zrodu Rage komiksů. Vyjadřuje naštvání a zklamání, poprvé se objevil v srpnu 2008 na fóru 4chan.org v komiksu Toilet splashback.

Trollface

Trollface:

Trollface nebo také Coolface  je postavičkou, která má provokovat některou z dalších postaviček. Objevil se v září 2008.

Okay Guy

Okay guy:

je vlastně jakýsi přikyvovač, který většinou svůj souhlas vyjadřuje v situacích, kdy ostatní postavičky nebo logika velí nesouhlasit. Objevil se v roce 2010 na fóru Reddit.

Fuck Yea Guy

Fuck Yea Guy:

by mohl  být nazýván také jako „husťák“, je to postavička s výrazem sebeuspokojení, která má vyjadřovat pýchu nebo nálady vítězství v každodenních drobnostech. Na fóru 4chan se objevil v únoru 2010.

Forever Alone Guy

Forever Alone Guy:

je postavička, která má vyjadřovat osamění a zklamání vlastním životem. Jeho původ není znám.

Y U NO Guy

Y U NO Guy:

je vlastně SMS maniak, který se i v běžné mluvě dovede vyjadřovat jenom pomocí zkratek. Obličej pochází z roku 2002 z japonské sci-fi manga Naked King.

Me Gusta Guy

Me Gusta Guy:

je postavička, která většinou vyjadřuje potěšení nad situací, které je pro obyčejného člověka podivná nebo dokonce odporná. Na fóru 4chan se postavička objevila v březnu 2010.

Yao Ming Face

Yao Ming Face (Bitch please):

je výraz, který vznikl z kontur fotografie vysmátého basketbalisty Yao Minga. Používán je většinou ve smyslu „si dělá prdel“. Obličej pochází z fotografie pořízené na tiskové konferenci v květnu 2009, v komiksu se objevil v roce 2010.

Text: Luděk Vokáč

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější